
Play goni konkurencję, a w Orange zmieni się prezes.
Portal Telepolis, we współpracy z GSMOnline oraz Telko.in, przygotował prognozę ośmiu najważniejszych wydarzeń, jakie czekają branżę telekomunikacyjną w 2016 roku.
Mali gonią dużych
Dotychczas polski rynek operatów był przewidywalny i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Jednak na uwagę zasługuje P4, który powoli dogania swoich trzech dużych konkurentów. Efekt świeżości tego operatora trwa już długo, a klienci nadal kojarzą tę markę ze stwierdzeniem „w P4 będzie taniej niż u konkurencji”, choć w praktyce od dawna już tak nie jest. A co dobrego u T-Mobile? Zgodnie z zapowiedziami czekamy na ofertę dla klientów indywidualnych, która ma zmienić postrzeganie tej marki na lepsze.
Kto kupi P4?
Już po raz trzeci zastanawiamy się czy może w tym roku P4 zmieni właściciela. W ubiegłym roku mogliśmy usłyszeć plotki, że P4 zostanie kupione przez Liberty Global, które należy do UPC, czy też zostanie kupiony przez skandynawskiego sieci TeliaSonera i Telenora lub austriacki A1. Wszystkie warianty są możliwe, jednak skłanialibyśmy się do przejęcia P4 przez zagraniczne sieci mobilne.
Nadchodzą nowe technologie
Zgodnie z planem w 2016 r. zostanie komercyjnie wprowadzona usługa WiFi Calling, której testy i analizy trwają już u wszystkich operatorów. Dzięki niej użytkownicy końcowi będą mogli cieszyć się wzrostem zasięgu dobrego sygnału. Początkowo będzie to dla tych bogatszych, jednak z czasem mamy nadzieję rozpowszechni się to na smartfony z niższej półki cenowej.
W tym roku zapewne zacznie też działać VoLTE, czyli usługa połączeń głosowych w sieci 4G bez konieczności przekazywania klienta do sieci 2G czy 3G. Będzie to, co prawda, zmiana niezauważalna dla klienta końcowego, choć poprawi mu się jakość połączeń i skróci czas ich zestawiania. Dodatkowo podczas rozmowy przestanie spadać prędkość transmisji danych.
Najbliższe miesiące to także rozruch sieci LTE. Technologia LTE Advanced pozwoli ściągać dane z sieci oferującej, w warunkach idealnych, do 300 Mb/s. Przedstawiciele T-Mobile zdradzają, że w ich centrali trwają już zaawansowane prace nad prędkościami zbliżonymi do 1 Gb/s. To dobra informacja dla osób, które transmitują coraz więcej wideo i dużych plików. Zagadką jest natomiast to, czy któryś operator w 2016 r. pokusi się o umowę z HBO lub Netflixem i zaoferuje bezpłatny mobilny transfer wideo z tych serwisów. Takie próby w zeszłym roku czynił już Plus we współpracy z HBO i własnym serwisem IPLA.
Sprzątanie po aukcji LTE
Zakończona w 2015 r. aukcja o częstotliwość LTE przyniosła nie tylko sporo emocji, ale też zwrotów akcji.
Polkomtel pisze o braku ekonomicznych podstaw do budowy sieci w paśmie 800 MHz przy wylicytowanych cenach częstotliwości. Midas przejął kontrolę nas Sferią, za której 800-kę będzie musiał zapłacić za 2 lata ponad 1,7 mld zł. Takie sygnały z pewnością nie były puszczane bez przemyślenia i są raczej zapowiedzią większej akcji, którą przeprowadzi polski inwestor. Czy NetNet odbierze częstotliwości? Jeżeli nie, to T-Mobile już zapowiedział, że po nie sięgnie. Nie dość, że ciężko mu będzie wtedy współpracować z Orange przy budowie wspólnej sieci (łączyć można tylko w sumie 15 MHz), to jeszcze obciąży to duet NetWorkS! kwotą prawie 6 mld zł. Taki budżet pozwoliłby na postawienie kilku ogólnopolskich sieci LTE w paśmie 1800 MHz - czyli takim, którego Polkomtel ma pod dostatkiem. Z kolei jeżeli NetNet nie odbierze częstotliwości, to czy oprotestuje postępowanie?
A co, jeżeli rezerwacje odbiorą wszyscy? Choć P4 i grupa Zygmunta Solorza-Żaka są konkurentami, to jednak mogą być skazani na współpracę. Chyba że P4 wydzierżawi T-Mobile swoje 5 MHz, a płatność odbierze w naturze, np. w postaci transmisji danych w roamingu.
Huawei goni Samsunga
Bez wątpienia ubiegły rok należał do Huawei, który zwiększył swoje wydatki na marketing i wzmocnił swoje produkty, co przełożyło się na zyski. Choć liderem nadal pozostaje Samsung to Huawei zapowiada walkę o rynek. Należy się spodziewać utraty części rynku przez Microsoft, który nie potrafi odnaleźć się na rynków smartfonów. W Polsce ten producent jest jednak nadal bardzo popularny, ale problemem dla niego zaczyna być coraz mniejsze portfolio najtańszych urządzeń pod marką Lumia. Zagadką pozostaje sytuacja LG, Sony i HTC. Szczególnie LG ma coraz lepsze portfolio urządzeń, ale kuleje marketingowo (głównie wysokość budżetu na reklamę), co sprawia, że koreański producent nie może rozwinąć skrzydeł. Sony z kolei może pokazać w tym roku kilka ciekawych urządzeń.
Marchewka czy kijek dla prezesa UKE?
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej to jedno z kluczowych stanowisk w administracji publicznej związanych z rynkiem telekomunikacyjnym. Pomimo ostatnich licznych zmian obecnie Magdalena Gaj może spać spokojnie, choć niektórzy wróżą, że zmiana jej stanowiska to kwestia 1-2 miesięcy. Wpływ na to może mieć aukcja 800/2600 MHz, która pretenduje do miana największej telekomunikacyjnej wpadki dekady. I tutaj występuje mały paradoks: ewidentnie źle przygotowane postępowanie wygenerowało wpływy, o których skarb państwa pierwotnie nie mógł nawet marzyć. To samo, co dla rynku telekomunikacyjnego stanowi dopust boży, dla rządzących jest darem. I może się przełożyć na opinię o urzędującej prezes UKE. Co czeka to stanowisko – zobaczymy.
Rok super-regulatora?
W połowie roku możemy spodziewać się powołania nowego super-regulatora na polskim rynku. Pytanie: w jakiej formie i składzie? Połączenie UKE z UOKiK od strony formalnej byłoby proste, ale dołączenie do tego KRRiT może już takie nie być. Profesjonalne, pełne i sensowne połączenie wymagałoby zmian w Konstytucji. Bez tego można próbować obejść Ustawę zasadniczą poprzez nadawanie uprawnień prezesa UKE, czy UOKiK przewodniczącemu KRRiT. I tak wariant wydaje się dziś chyba najbardziej prawdopodobny.
Nowy prezes Orange Polska
W tym roku kończy się kadencja Brunona Duthoita na stanowisku prezesa zarządu Orange Polska. W ciągu ostatniej dekady Bruno Duthoit nie zagrzał miejsca w żadnej placówce dłużej niż 2-4 lata. Od początku jego kadencji w Polsce mówiło się, że to "misja specjalna". Orange Polska jest wielką firmą i choć o losach takich firm nie decydują jednostki, tym niemniej zawsze wydaje się nam, że tak jest. Z okresem prezesury Brunona Duthoita będzie się kojarzyć z pewnością uspokojenie nastrojów wokół Orange. Firma nadal jest w trendzie spadkowym, ale podjęcie programu inwestycji w FTTH, coraz zdrowszy stosunek do własnej infrastruktury, sugerują, że zaczyna się godzić ze zmianami na rynku i odnajdować w nowej rzeczywistości. Następca Brunona Duthoita, jeżeli rzeczywiście poznamy go w tym roku, zapewne tylko utrwali strategię zaprogramowaną przez dawnego prezesa, jego współpracowników, no i oczywiście właściciela.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Polska Sferia idzie do przodu, więc raczej wróżę zyski itd. Nowa stronka, dają kasę na sprzęt, sa już w całej Polsce więc zdecydowanie im sie bedzie wiodło.