23.12.2016 / Mobile / E-commerce
 

CTR na poziomie 24 proc. SMS-y wciąż dobre

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

Najpopularniejszymi narzędziami komunikacji mobilnej - według raportu „Komunikacja mobilna w biznesie 2016”, opracowanego przez Ipsos Polska dla SMSAPI - są SMS-y oraz e-maile. Korzysta z nich obecnie (przynajmniej od czasu do czasu) 94 proc. sklepów internetowych oraz 84 proc. sklepów tradycyjnych w przypadku maila oraz 63 proc. sklepów stacjonarnych i 60 proc. sklepów tradycyjnych w przypadku SMS-a.

Warto przy tym zauważyć, że SMS jest tym narzędziem, które daje największą gwarancję dotarcia do odbiorcy. Przeciętny wskaźnik open rate (stosunek otwartych do wysłanych wiadomości) wynosi w jego przypadku przy masowej wysyłce 99 proc., a CTR (click-through rate) to 24 proc. Z SMS-ów korzysta 96 proc. użytkowników smartfonów, a przeciętny czas kliknięcia w odnośnik wysłany SMS-em wynosi 45 sekund.

Ta ostatnia wiadomość szczególnie powinna zainteresować marketerów, którzy korzystają z geolokalizacji i wysyłają SMS-y z linkami do specjalnych ofert lub z kuponami rabatowymi do klientów, którzy w przedświątecznym tygodniu licznie odwiedzają galerie handlowe. Dla nich ważna jest możliwość skorzystania z oferty w jak najszybszym czasie.

- Dodatkowo zamieszczenie w wiadomości skróconego linku umożliwia następnie wygenerowanie raportu ze szczegółami masowej wysyłki oraz pozwoli na uzyskanie większej liczby informacji na temat użytkowników, do których trafiła wiadomość – tłumaczy Andrzej Ogonowski, PR & Brand Manager w SMSAPI.pl, platformie do masowej wysyłki wiadomości SMS, MMS i VMS.

Tego typu dane bez wątpienia pomogą w optymalizacji kolejnych kampanii.

Warto działać wielokanałowo

Obecna rzeczywistość i preferencje samych klientów zmuszają marketerów do elastyczności i poszukiwania wielu kanałów dotarcia do odbiorcy. SMS może być więc narzędziem, które skutecznie wspomaga innego rodzaju sposoby komunikacji.

Zgodnie z założeniami omnichannelingu klient powinien być systematycznie wdrażany w świat marki za pomocą różnych, uzupełniających się wzajemnie kanałów, w sposób zintegrowany i ciągły. Warto więc zadbać o to, aby przedświąteczne kampanie nie ograniczały się wyłącznie do wysłania mailowego newslettera lub SMS-a z linkiem. Komunikacja mobilna jest bowiem nie tylko kolejnym z kanałów, za pomocą którego można komunikować się z klientem, ale narzędziem, które wspiera dialog z klientem w innych dostępnych kanałach.

Polacy lubią SMS

Warto korzystać z SMS-ów tym bardziej, że Polacy lubią tę formę komunikacji bardziej niż przeciętni Europejczycy. Z „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2015 roku” wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS miesięcznie, podczas gdy unijna średnia to 68 wiadomości.

Z kolei z raportu Ipsos i SMSAPI wynika, że Polacy uważają SMS-a za najlepszą formę otrzymywania wiadomości handlowych na urządzenia mobilne.

Przedświąteczne powiadomienia SMS

Przede wszystkim warto skorzystać z własnej bazy klientów i przypomnieć się im z atrakcyjną przedświąteczną ofertą. Czasami wybór prezentu może być największym problem przed nadchodzącą wielkimi krokami Wigilią. Dobrze w takim wypadku jest zaproponować produkty z naszej oferty.

- Ponieważ dla wielu skarpetki to ciągle jeden z najbardziej oczywistych prezentów na gwiazdkę, wgrudniu na skarpetkowo.pl, jak u większości firm, zwiększa się liczba zamówień. Jeżeli ktoś wykorzystuje na co dzień komunikację SMS w obsłudze swojego sklepu internetowego, to święta są doskonałą okazją, aby wzmocnić takie działania – zauważa Viren Bhandari, założyciel i właściciel skarpetkowo.pl.

Innym sposobem na wykorzystanie SMS-ów jest informowanie klientów o statusie złożonego przez nich zamówienia bądź o terminie dostawy.

- SMS marketing w sklepie internetowym podczas gorącego dla całego sektora e-commerce czasu przedświątecznego może wspomóc działania firm na dwa sposoby – mówi Marcin Rutkowski, PR manager w i-systems. - W pierwszym z nich wiadomości tekstowe wykorzystujemy do powiadamiania o aktualnym stanie zamówienia. Wiadomości możemy wysłać więc w momencie potwierdzenie wpłaty oraz wysłania paczki. Wtedy klienci wiedzą, na jakim etapie realizacji jest ich zamówienie i czują dzięki temu większy komfort zakupów.

Może się jednak zdarzyć, że – z uwagi na prawdziwe oblężenie, jakie przed świętami przeżywają firmy kurierskie – dostarczenie przesyłki się wydłuży. Choć trudno wytłumaczyć i liczyć na wyrozumiałość, warto poinformować o tym klienta, przeprosić za opóźnienie i zaoferować rekompensatę. Oczywiście nie wyklucza to standardowego powiadomienia SMS o statusie zamówienia.

A na koniec: złóż świąteczne życzenia!

Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej wrażliwy na komunikaty staje się odbiorca. Bez wątpienia bardzo miłym gestem będzie wysłanie do stałych klientów SMS-a ze świątecznymi życzeniami.

Chcąc wysłać takie życzenia, należy pamiętać, aby nie zakłócać komuś świątecznego wypoczynku w rodzinnym gronie, dlatego warto wysłać je na kilka dni przed świętami. Powinny także być one wyważone i pełne szacunku. Nie warto przesadzać ani z formą ani z długością wiadomości, a w przypadku, gdyby wena zawodziła, gotowe szablony życzeń możemy znaleźć w internecie. Najważniejsze, aby przesłanie SMS-a mówiło jasno: Wesołych Świąt!

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
TAGI

, SMS marketing, sms


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.