
Według analityków App Annie 2018 przyniósł nowe rekordy w świecie mobilnych aplikacji - na podstawie wstępnych danych szacują, że globalnie liczba pobrań aplikacji zarówno z App Store'a, jaki i Google Play przekroczyła 113 miliardów pobrań w 2018 roku, tj. o 10 procent więcej niż w 2017 roku.
Konsekwentny wzrost zainteresowania konsumentów mobile'm to z jednej strony szansa (wraz z liczbą pobrań rosną też zyski), ale i wyzwanie. Skłonić użytkownika do instalacji programu nie jest łatwo, a przekonać go, by z niego korzystał - jeszcze trudniej.
O to, jak zadbać o odpowiednią ekspozycję aplikacji mobilne w App Store i Google Play, jakie media wykorzystać do jej promocji i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć zapytaliśmy ekspertów z firm Arpu Brothers i Up&More.
W jaki sposób zwiększyć liczbę pobrań aplikacji udostępnionej na AppStore lub Google Play?
Piotr Plachta, Founder ARPU Brothers - Mobile App Marketing & Analytics Agency: Mamy dwie możliwości wprowadzenia aplikacji lub gry na rynek: wprowadzamy aplikację od razu globalnie na wszystkie rynki lub korzystamy z tzw. Soft Launchu, gdzie wprowadzamy aplikację na rynki, które są monetyzacyjnie czy językowo podobne lub takie same jak rynek docelowy (zazwyczaj są to Stany Zjednoczone).
Soft Launch dzielimy na kilka etapów (etap 1. - testy crashów i bugów, etap 2. optymalizacja retencji, przejście tutoriala, FTUE, progresja poziomów, optymalizacja pierwszej sesji, 3. etap testów monetyzacyjnych w aplikacji). Na etapie Soft Launchu korzystamy z najpopularniejszych płatnych źródeł akwizycyjnych (Facebook, Google Ads). Jeżeli mamy możliwość, dokładamy także do tego cross promocję.
Jeżeli ktoś szuka dodatkowych źródeł pobrań obowiązkowo musi zapoznać się z raportami Kochavy, Appsflyer czy Singular. Na etapie Soft Launchu wykluczamy ruch motywowany ze względu na wysoką liczbę fraudów. Na etapie Soft Launchu nie korzystamy także z sieci afiliacyjnych i influence marketingu.
Tomasz Starzyński, prezes zarządu i managing partner w Up&More: Oczywiście tutaj najlepiej sprawdzi się całościowo przemyślania strategia marketingu aplikacji, która powinna zawierać szczegółowy plan marketingowy: etap analizy rynku, konkurencji, mechanizm pozyskania i utrzymania użytkowników oraz monetyzacji aplikacji. Ważne jest dobre opisanie grupy docelowej oraz dobór prawidłowych wskaźników (nie tylko CPI, ale także CPA, a zwłaszcza ARPU, czyli średniego przychodu na użytkownika). Uwzględnia się często także etapy pre-launchowe z wykorzystaniem działań PR-owych oraz mocnych zasięgowych formatów video.
Często także, wprowadzając aplikacje na nowe rynki wykorzystuje się strategię soft lunchu, która polega na wprowadzeniu produktu na ograniczony, wybrany rynek lub rynki w celu weryfikacji jej odbioru i realizacji zakładanych wskaźników.
Jakie media zewnętrzne wykorzystać do jej promocji?
Piotr Plachta: Zależy, na jakim etapie jest nasza aplikacja lub gra. Podstawą jest Facebook (kampanie na instalacje) oraz kampania Uniwersalne UAC. Do tego dochodzą źródła reklamowe z raportów Kochavy, Appsflyer i Singular.
Tomasz Starzyński: Google już od października 2017 przekształcił wszystkie kampanie aplikacji (Search, Display Network, Video) w Uniwersalne Kampanie Aplikacji (UAC) łączące w sobie jednocześnie sieć wyszukiwania, sieć reklamową, video, inne aplikacje oraz Google Play Store. W zasadzie powinniśmy już mówić o nowej nazwie ogłoszonej dwa tygodnie temu, czyli Google App Campaigns.
Social jest bardzo mocnym elementem kampanii aplikacji ze względu na wysoki odsetek użytkowników mobile, duże zaangażowanie i stosunkowo łatwe uchwycenie grupy docelowej i odpowiedniego momentu. Można tutaj wspomnieć nie tylko o Facebooku, ale również o Instagramie, czy Twitterze.
Na rynku jest również cały przekrój mobilnych sieci reklamowych, w których można konfigurować kampanie aplikacji jak np. Applovin. Niektóre z nich specjalizują się nawet w konkretnych segmentach rynku jak np. gry mobilne. Inne, np. Vungle, skupiają się na danym produkcie reklamowym, w tym wypadku in-app video.
Na kolejnej stronie przeczytasz, jak pozycjonować aplikację w App Store i Google Play i z jakich modeli rozliczeń korzystać?
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »