Miasto bez użytecznej aplikacji nie jest przyjazne ani turystom, ani mieszkańcom

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Z jakich funkcji chciałbyś korzystać w idealnej aplikacji miejskiej? Do kogo powinna być adresowana? Jakie technologie powinna wykorzystywać? Z odpowiedzi na te pytania wyłonił się obraz idealnej aplikacji dla miasta.

Nowe technologie zmieniły podróże i zwiedzanie. Zamiast mapy, przewodnika i aparatu fotograficznego mamy smartfona z odpowiednimi aplikacjami. Na początek nic odkrywczego – sposób korzystania z aplikacji różni się w zależności od tego, czy zwiedzamy nowe miejsca czy podróżujemy po swoim rodzinnym mieście. Respondenci najczęściej używali aplikacji w swoich miejscach zamieszkania jako mobilnego przewodnika do sprawdzania opinii o miejscach. A ankiecie przeprowadzonej przez AppToYou, generatora aplikacji mobilnych, 74 proc. odpowiedziało: często, bardzo często lub od czasu do czasu. Z tej funkcji korzystali głównie mieszkańcy aglomeracji.

Praktyczne rozwiązania mało używane

Popularne są aplikacje do „meldowania się” w odwiedzanych miejscach, czyli informowania za jej pomocą znajomych o aktualnej lokalizacji (przykłady aplikacji: Swarm, Foursquare, Facebook). Ogólnie ponad połowa ankietowanych korzysta z aplikacji do planowania podróży i pobytu: sprawdzania rozkładów komunikacji miejskiej (48 proc.) czy szukania informacji o miejskich wydarzeniach (40 proc.). Co ciekawe, małą popularnością cieszą się praktyczne aplikacje – służące do kupowania biletów (np. Skycash, Mobilet) czy do opłacania parkingu (26 proc.).

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyjazdów turystycznych. Wówczas aplikacji używamy bardzo często (26 proc.) i często (62 proc.) do sprawdzania rozkładów jazdy. Również często korzystamy z telefonu jak z przewodnika (76 proc. często i bardzo często) i informatora kulturalnego (72 proc. często i bardzo często). To wyraźny dowód na to, że miasto, które nie ma własnej aplikacji rezygnuje z ważnego kanału komunikacji, prezentacji oferty turystyczno-kulturalnej. Z kolei będąc w innym mieście rzadko „meldujemy się” - ponad 50 proc. respondentów robi to rzadko albo wcale.

Idealna aplikacja, czyli jaka?

Na pytanie o funkcje idealnej miejskiej aplikacji najwięcej odpowiedzi uzyskały: mapa lub plan miasta, informacje o zabytkach oraz program lojalnościowy oferujący zniżki stałym klientom sklepów i lokali gastronomicznych.
- Dzięki rozpowszechnieniu beaconów technologia może wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. Nieskomplikowany program lojalnościowy, który nie wymaga drogiego sprzętu i wykorzystuje nośnik, który klient ma zawsze przy sobie – telefon – to nie wizja przyszłości ze snu marketera, ale teraźniejszość” - opowiada Michał Grelewski, AppToYou.

Kto powinien zarządzać miejską aplikacją? Aż 88 proc. procent respondentów przyznało, że najlepiej powierzyć to organizacjom pozarządowym! Dwukrotnie mniej respondentów powierzyłoby miejską aplikację firmie lub… urzędowi miasta/gminy. Wygląda na to, że trzeci sektor powinien aktywnie włączyć się w tworzenie rozwiązań mobilnych dla mieszkańców.

Niemal wszyscy respondenci uznali też, że najlepszym rodzajem treści dla aplikacji przeznaczonej dla mieszkańców będzie kontent tworzony specjalnie na jej potrzeby – dopasowany do specyfiki korzystania z urządzeń mobilnych. Nikt na ekranie telefonu nie chce czytać długich artykułów, liczy się zwięzła komunikacja, użyteczność i dostępność. Ponad 50 proc. respondentów przyznało, że można w aplikacji wykorzystać treści z miejskich stron www i informacje przesyłane przez mieszkańców (ciekawym przykładem jest aplikacja Miastograf, w której sami mieszkańcy Łodzi opowiadają o swoim mieście).

Geolokalizacja i push

Jako końcowych użytkowników aplikacji uczestnicy ankiety najczęściej wskazywali grupy, które można określić jako aktywne i biegle korzystające z technologicznych nowości: młodzież, rowerzystów, miejskich aktywistów. Ponad połowa ankietowanych uznała też, że dobrą grupą docelową są użytkownicy komunikacji miejskiej. Nieznaczna liczba respondentów wskazała seniorów za potencjalnych użytkowników aplikacji.

Spośród technologii, jakie powinna wykorzystywać aplikacja ponad 50 proc. respondentów wymieniło geolokalizację i powiadomienia push. Nieco mniej – 38 proc. uznało, że przydatną technologią w tego typu aplikacji będą beacony.

- Wyobraźmy sobie, że spacerujemy po uliczkach obcego miasta, a telefon sam informuje nas „W kinie za rogiem bilety na premierowy seans z 30-proc. rabatem” albo „W domu po drugiej stronie ulicy na początku XIX w. mieszkał znany pisarz. Teraz mieści się tam muzeum upamiętniające jego życie”  - mówi Michał Grelewski.

Jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia, czy warto inwestować w kanał mobilny przypominamy, że według raportu POLSKA.JEST.MOBI1 2015 w kieszeniach Polaków powyżej 15 lat znajduje się aż 19 mln smartfonów!

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.