Próbując przewidzieć najważniejsze trendy zakupowe podczas tegorocznego Black Friday, warto przyjrzeć się najpopularniejszym produktom w podobnym okresie 2019 roku.
W zeszłym roku już 3 na 4 Polaków deklarowało robienie zakupów w Black Friday – był to jeden z najlepszych wyników w Europie. Według analizy Deloitte przeprowadzonej wśród kilkuset sklepów internetowych, w większości przypadków święto konsumpcji nie ograniczało się do jednego dnia. Przeważnie sklepy organizowały całotygodniowe promocje. W tym roku z powodu pandemii, klienci prawdopodobnie będą mogli skorzystać z obniżek nawet przez cały miesiąc.
W tym roku wśród Polaków szczególnie dobrze widoczny będzie patriotyzm konsumencki. Według danych Open Research, aż 90 proc. badanych deklaruje chęć zakupu lokalnych towarów – to jeden z głównych czynników decydujących o wyborze konkretnego produktu.
Najpopularniejsze produkty podczas Black Friday
Próbując przewidzieć najważniejsze trendy zakupowe podczas tegorocznego Black Friday, warto przyjrzeć się najpopularniejszym produktom w podobnym okresie 2019 roku.
– Analiza ubiegłorocznych trendów zakupowych wokół Black Friday pokazuje, które kategorie w segmencie retail cieszyły się największą popularnością. Jedną z nich była branża odzieżowa, gdzie zainteresowanie rosło systematycznie od początku września. Wśród najczęściej wyszukiwanych haseł znalazły się: kurtki zimowe damskie, botki damskie, sukienki wieczorowe, czy torebki. Co ciekawe, Black Friday był tylko początkiem wzrostu zainteresowania ubraniami - ponadstandardowa popularność tych produktów trwała aż do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wszystkich detalistów mających w swojej ofercie odzież oraz obuwie jest to najbardziej intensywny czas – mówi Anita Pruchniak, SEM Specialist w DevaGroup.
W ubiegłym roku w e-koszykach zakupowych królowała również elektronika. Chociaż wzrost zainteresowania produktami z tej kategorii przypadł na okres tuż po wakacjach, to w czasie Black Friday 2019 nastąpił szczyt ich popularności. Wówczas internauci najchętniej wyszukiwali słuchawki bezprzewodowe, smartwatche czy nowe laptopy.
Cyber Monday i skokowy wzrost zainteresowania zakupami w sieci
Koniec listopada od kilku lat wzbudza spore zainteresowanie wśród polskich konsumentów i coraz częściej przenosi się ono do sieci. Już w 2018 roku 52 proc. badanych polskich internautów robiło zakupy w e-sklepach, rok później odnotowano wzrost do 57 proc., a u progu trzeciej dekady, m.in., dzięki pandemii, nastąpił znaczący skok. Obecnie aż 72 proc. badanych deklaruje kupowanie online - podaje raport Izby Gospodarki Elektronicznej opracowany przez Mobile Institute. Wyniki tegorocznego Black Friday mogą być najlepszą miarą rosnącej popularności e-commerce w dobie koronawirusa. Rozszerzenie czerwonej strefy na cały kraj poskutkowało jeszcze większym ograniczeniem fizycznych zakupów na rzecz buszowania po wirtualnych półkach.
– Bezpieczne zakupy dla Polaków nigdy nie były ważniejsze. Najnowsze trendy pokazują, że wygoda zakupów jest ważnym elementem aż dla 76 proc. kupujących. Ten czynnik, szczególnie w dobie pandemii, oznacza dla nich możliwość wysyłki do domu (36 proc.), unikanie zatłoczonych sklepów (33 proc.), czy unikanie stresu związanego z zachorowaniem (31 proc.) – wyjaśnia Anita Pruchniak z DevaGroup.
Szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw
Każda firma działająca online w swoich planach sprzedażowych powinna uwzględnić Black Friday i Cyber Monday. Jest to ważny okres w roku, w którym konsumenci wydają spore sumy, często z myślą o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Dla firm jest to okazja do przyciągnięcia nowych klientów. W tym roku to również szansa na odbicie strat związanych z pandemią.
Według badania E-commerce w Polsce 2020, najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w procesie zakupów online jest laptop (80 proc. wskazań). Na dalszych miejscach zestawienia plasują się telefon/smartfon (69 proc.) oraz komputer stacjonarny (50 proc.). Jednak wśród najmłodszej grupy badanych (przedział 15-24 lat) dominuje już telefon. Jak podaje Gemius Polska, to dla 92 proc. z nich główne urządzenie do e-zakupów. Jednocześnie, już 48 proc. największych polskich sklepów internetowych oferuje klientom zakupy przez natywne aplikacje mobilne lub webowe. Według danych Twisto, liderami w tym zakresie są sklepy z branży modowej i elektronicznej.
– Warto wiedzieć, że rok do roku polscy konsumenci nie tylko coraz więcej wydają podczas Black Friday, ale również chętniej korzystają z płatności mobilnych i częściej wyszukują oferty na smartfonach. To oznacza, że zadbanie o intuicyjność i responsywność designu strony internetowej także w wersji mobilnej powinno być priorytetem dla sklepów, które chcą przyciągnąć konsumentów. Promocji w sieci będzie tyle, że nawet jeden niedziałający przycisk może skłonić klienta do zmiany sklepu, w którym zamówi towar. Równie istotne jest odpowiednie zatowarowanie, stabilne serwery czy płynność dostaw – wymienia Anita Pruchniak.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»