21.10.2015 / Oceny serwisów / Portale
 

Jak Polsatnews.pl wypada na tle konkurencji? Jest tak poprawnie, że aż nudno

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
polsatnews.pl
polsatnews.pl

Serwis Grupy Polsat, który wystartował w niedzielę wieczorem, jest poprawny, choć przewidywalny. To może być za mało, bo Polsat wprowadzajac do sieci serwis newsowy z wieloletnim opóźnieniem musi nie tylko przyciągnąć użytkowników, ale i - a może przede wszystkim - odciągnąć ich od konkurencji, do której zdążyli się już przyzwyczaić.

- Pierwsze wrażenie jest mieszane - z jednej strony przejrzyste treści, łatwa nawigacja, a także zgrabne kategorie, które od razu są widoczne na stronie i przesuwają się w miarę scrollowania, ale z drugiej - trochę wieje nudą - ocenia Tomek Soluch, creative director z MOSQI.TO. Bo faktycznie Polsat nie stara się na siłę zabawiać publiczności, prezentując treści newsowe i multimedialne, ale nie tabloidowe. Tradycyjny układ treści z wyraźnym podziałem na te dwie kategorie nie powinien więc dziwić.

Tomasz SoluchTomek Soluch, creative director, MOSQI.TO:

Polsatnews.pl  to podręcznikowo skonstruowany portal informacyjny. Pierwsze wrażenie jest mieszane – z jednej strony przejrzyste treści, łatwa nawigacja, a także zgrabne kategorie, które od razu są widoczne na stronie i przesuwają się w miarę scrollowania, ale z drugiej - trochę wieje nudą. Strona nieskażona jest jeszcze reklamami, co zwiększa jej czytelność. Gdyby ktoś czepiał się sidebaru po lewej – może go jednym kliknięciem zmienić. To fajny gadżet dla osób, które przyzwyczajone są do klasycznego układu kolumn. Poza tym, mam wrażenie, że opcja przesyłania newsów do redakcji jest mało wyeksponowana – utrudnione jest również znalezienie tych materiałów na stronie.

Dziwić może jednak to, że Polsat dopiero teraz zdecydował się wejść do internetu z własnymi treściami. O tym, że wideo zdominuje rynek reklamy online wiadomo nie od dzisiaj, a nawet jeśli włodarze stacji byli co do tego nieprzekonani - przekonać mogła ich strategia głównego konkurenta. A Tvn24.pl w sieci jest od dawna. Grupie Polsat przez wiele lat wystarczała jedynie IPLA, która jednak - jako typowy serwis VOD - grała w zupełnie innej lidze.

A jednak (wreszcie) stało się. Tylko czy było na co czekać? Specjaliści z agencji interaktywnych, którzy specjalnie dla Interaktywnie.com ocenili UX serwisu są ostrożni w sądach. Niby wszystko jest poprawnie, czytelnie i przejrzyście, ale to jednak powinien być w dzisisejszych czasach standard. Czy Polsat oferuje coś więcej, co usprawiedliwiałoby tak długą zwłokę? Niestety, nie. - Wszystko jest poprawne, ale przewidywalne - mówi Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biura Podróży Reklamy.

Robert SosnowskiRobert Sosnowski, dyrektor zarządzający, Biuro Podróży Reklamy:

Polsatnews.pl na tyle dobrze, że jest powód, żeby obok Tvn24.pl, który zawsze był moim pierwszym wyborem w tej kategorii (zajął tę pozycję już wiele lat temu, kiedy nie miał konkuretna), dla odmiany włączyć inny serwis newsowy, dobrze zaopatrzony w kontent wideo.
Wszystko jest poprawne, ale przewidywalne. Trochę ciąży mi duża ilość drobnego typo w lewej kolumnie siatki modułów. Ale w sumie całość wygląda dobrze, choć brakuje w niej indywidualnego charakteru. Rewolucję wprowadził jedynie Natemat.pl, który odmienił obliczę polskich wydawców. Od tamtej pory na wycieczkę w kierunku indywidualności, niewielu wydawców było stać, niewielu więc udało się znaleźć własny charakter w świecie zdominowanym przez RWD i treści. Jednym z nielicznych przykładów takiego sukcesu jest Vumag.pl.

Nie znaczy to jednak, że Grupa Polsat poległa w internetowym świecie. Niewykluczone, że Polsatnews.pl, choć rzeczywiście przewidywalny, a może nawet nudny, znajdzie swoją grupę odbiorców, tak jak zaplanował - wśród użytkowników mobilnych. To będzie oczywiście trudne, bo dzisiaj o wideo w sieci walczą już wszyscy od YouTube'a i Google na świecie poczynając, a na polskich WP i Onecie kończąc. Oba portale mocno ostatnio promują swoje multimedialne treści, ale w tym segmencie Polsatnews - jest przecież weteranem.

Problem w tym, że - po pierwsze - wideo w sieci rządzi się jednak innymi zasadami niż w tradycyjnej telewizji. A po drugie? Opierając się na dwóch - trendach, które według wszelkich danych zdominują reklamę online, czyli wideo i mobile - łatwo można przedobrzyć. Bo o ile w branży interaktywnej dominacja ta od dawna jest wyraźna, o tyle dla typowego internauty sprawa może nie być taka oczywista. A to on zdecyduje o biznesowym powodzeniu całego przedsięwzięcia.

Tomasz Mazurek, ImagineTomasz Mazurek, strategy manager, Imagine:

Portal dla News Polsat nie wyważa żadnych drzwi, jak to zrobiło ostatnio o2.pl.

Można powiedzieć, że wpisuje się całkowicie w obecny trend portali informacyjnych z dużymi zdjęciami obrazującymi poszczególne materiały i boksowym układem. W tego typu układzie można zadawać pytanie, na ile projektanci zaszaleli i czy linki tekstowe są w kolumnie po prawej czy po lewej stronie. Ale są też pewne elementy, które działają na korzyść i które mogą przy długofalowym odbiorze przez użytkowników działać na plus nowego layotu.

Po pierwsze układ boksów, który z reguły wskazuje responsywność strony, a w przypadku portalu Polsat News w rzeczywistości dobrze się skaluje na różnych rodzajach urządzeń. Konkurencja w wielu przypadkach nie skorzystała z tego rozwiązania z wielu przyczyn, ale to na pewno działa na korzyść portalu informacyjnego Polsatu.

Druga rzecz to brak boksów reklamowych, co również zdecydowanie poprawia przejrzystość całej strony.  W przypadku portali serwisów informacyjnych to pewien standard, ale już w konfrontacji z serwisami ogólnoinformacyjnymi to zdecydowany atut dla końcowego użytkownika.

Podsumowując:  treści są uporządkowane, pokazane w przejrzysty sposób, całość ma bardzo poprawny układ.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.