5.10.2015 / Oceny serwisów / Usability
 

Nowe o2.pl to ciekawy i odważny pomysł, może nawet zbyt odważny...

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
o2.pl
o2.pl

Ponad rok temu Grupa Wirtualna Polska zapoczątkowała kafelkową rewolucję portali horyzontalnych, a w zeszłym tygodniu zaprezentowała nową odsłonę nieco zapomnianego - o2.pl. I tym razem nie ma mowy o drobnym liftingu. o2.pl przeszedł prawdziwą metamorfozę, ale - mimo że  doceniają ją eksperci - to użytkownicy już niekoniecznie.

- Trzeba przyznać, że projekt wydaje się czymś świeżym i nowym również pod kątem komunikacji z użytkownikami - mówi Michał Rumiński, project manager z Jamel Interactive. - Już na pierwszy rzut oka można odróżnić nowe O2 od starej wersji serwisu, będącej swego rodzaju „festynem linków”.

Grupa WP nie kryje, że o2.pl ma dostrzeć do bardzo specyficznej grupy odbiorców, czyli tzw. millenialsów, którzy na równych prawach korzystają zarówno z aplikacji mobilnych, social mediów, jak i serwisów internetowych. O2.pl ma łączyć elementy charakterystyczne dla wszystkich tych kanałów, zmiany musiały więc pójść bardzo daleko.

- Nowe O2 to tzw. single-page-app; nie portal, nie serwis internetowy, a pełnoprawna aplikacja. To nowatorskie podejście w polskich mediach online do prezentacji treści, zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i user experience. Gwarantuje ono szybkość działania i spójność doświadczenia użytkownika. Materiały nie otwierają się na osobnych, długo ładujących się stronach, a szybkich i prostych warstwach - wyjaśnia Adam Plona, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktu Grupy WP – Konstrukcja single-page-app pozwala na jednoczesną konsumpcję wielu różnych typów kontentu; np. streamu telewizyjnego i zdjęć. Dzięki użyciu tej technologii jesteśmy w stanie zapewnić czytelnikom nieustannie nowe, spersonalizowane treści, bez konieczności odświeżania O2.

Personalizacja zaliczana jest na pewno na plus, ale eksperci nie spieszą się z ferowaniem sądów. - Przy pierwszym otwarciu otrzymujemy pytanie, jakie kategorie nas interesują -  Dawid Horodecki, user experience design director w VML Poland. - Ciężko powiedzieć, czy prócz tego rozwiązania stosowane są bardziej złożone algorytmy dobierania artykułów.

W nowym O2.pl zastosowano bardzo nietypowy układ treści - w trzech rogach witryny umieszono interaktywne elemanty, które umożliwiają dostęp do rozrywki: TV online, radia Open FM oraz quizów, a czwarty – do poczty elektronicznej. Co z treściami? Są w dwóch kolumnach - pierwsza to zasilany w dużej mierze treściami z social mediów feed, druga dedykowana jest materiałom redakcyjnym.

- Widać, że twórcy serwisu chcą zaspokoić grupę odbiorców, dla której symultaniczna konsumpcja mediów jest naturalna - ocenia Michał Rumiński. - Czy umieszczone w rogach interaktywne elementy sprawdzą się? Czas pokaże. Wymagają od użytkowników przyzwyczajenia, ale z drugiej strony ich unikalne położenie ułatwia odnalezienie i uruchomienie.

Twórcy serwisu - a raczej aplikacji jak pokreśla Adam Plona - paradoksalnie właśnie mobile'owi nie poświęcili jednak zbyt wiele czasu. - Jeśli masz zamiar przeglądać stronę przy bardzo wąskim oknie przeglądarki na laptopie, to muszę Cię rozczarować. Skrypt wykrywa, z jakiego urządzenia wszedł użytkownik i zawartość skaluje się tylko do pewnego momentu - zauważa Horodecki

Nowa koncepcja oznacza też nowe możliwości dla reklamodawców. WP zapowiada m.in. sponsoring newsów, quizu, cytatu, reklamy audio-wideo w radiu OpenFM i playerze telewizyjnym (interaktywne rogi O2)... A to nie bardzo podoba się użytkownikom. Nie tylko zresztą to. Nie brakuje głosów, że zmiany są zupełnie nietrafione, wprowadzają chaos i sprawiają, że ze strony nie sposób korzystać.

 

 

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ OCENA
Dawid Horodecki

Dawid Horodecki, User Experience Design Director w VML Poland:

Na plus: większość artykułów i funkcji ładuje się dynamicznie i bez zbędnej zwłoki czy przeładowania ekranu. Widać, że o2.pl technologicznie poszło do przodu.

4

Michał Rumiński

Michał Rumiński, Project Manager, Jamel Interactive:

Dobrze  rozwiązano kwestię prezentacji treści własnych (np. wiadomości). Są one mocno skondensowane, podzielone na  krótkie akapity, dzięki czemu zapoznajemy się z informacjami szybko i umiemy wyróżnić najważniejsze ich elementy.

4

 Marcin Wcisło

Marcin Wcisło, User Experience Coordinator, Me & My Friends:

Na uznanie zasługuje ambitne podejście do rozwiązań nawigacyjnych i prezentacji treści. Mimo wszystko im dalej brnie się w szczegóły, zauważalne są niedociągnięcia i nieprzemyślane rozwiązania

 3,5

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
Digital We
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.