Eksperci przepytani przez Interaktywnie.com przyglądają się maskotkom Orange.
Eksperci przepytani przez Interaktywnie.com przyglądają się maskotkom Orange. Serce i Rozum mają już bowiem ponad 2 miliony fanów na Facebooku. To rekord w polskiej sieci. Jak osiągnęli rozgłos? Specjaliści starają się odpowiedzieć na to pytanie, a dodatkowo sprawdzają, co można zrobić, aby tych fanów było jeszcze więcej.
Bez wątpienia na uznanie zasługuje fakt, że fanpage Serca i Rozumu aktualizowany jest codziennie. Każdego dnia pojawia się przynajmniej jeden wpis. Okazuje się, że to w zupełności wystarczy, żeby zaangażować liczną społeczność. Ponadto eksperci zwracają uwagę, że większość komentarzy fanów nie pozostaje bez odpowiedzi. To pokazuje, że menadżerowie profilu, są mocno i aktywnie zaangażowani w jego tworzenie. Odpowiadają nawet o godzinie 23! Niestety przy okazji pojawia się aspekt, nad którym warto popracować.
- Nie zawsze odpowiedzi na komentarze fanów są tak błyskotliwe jak posty, co tworzy lekki dysonans. Do tego fajnie by było wiedzieć kto odpowiada, za pomocą podpisu na końcu komentarza: [Serce] czy [Rozum] - radzi Łukasz Ludkowski, senior creative manager z Biura Podróży Reklamy.
Specjaliści chwalą też, że fanpage ma dedykowane dla niego grafiki, których nie znajdziemy w spotach telewizyjnych, czy reklamach prasowych lub banerowych. To także ogromna zaleta. - Sposób jego prowadzenia śmiało można wskazać jako wzór do naśladowania - podsumowuje Mateusz Walkowiak, social media manager w GoldenSubmarine.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ | ||
Ekspert | Komentarz | Ocena |
Michał Plichta, copywriter/community manager, The Digitals: Podejrzewam, że Serce i Rozum niedługo spoczną na cmentarzu brand heroes, obok kabaretu Mumio. Pytanie tylko czy tak samo jak Mumio zostaną potem fioletowym zombie. |
4 | |
Łukasz Ludkowski - senior creative manager w Biuro Podróży Reklamy: Pole do poprawy jest w aplikacjach i konkursach. Mamy tu niezłą aplikację Carrom, ale Agencja reklamowa czy Komiks nie są specjalnie odkrywcze czy angażujące. |
4,5 | |
Mateusz Walkowiak, social media manager w GoldenSubmarine: Komunikacja jest prawdziwie dwustronną, a w kategoriach responsywności profil na pewno znajdzie się w ścisłej czołówce. Jak zresztą w większości ocenianych aspektów. |
5 | |
Oskar Berezowski, lead analyst, NapoleonCat.com: Historia budowana wokół dwóch sympatycznych maskotek jest spójna i błyskotliwa. Moderatorzy wykorzystują nie tylko zaplanowane wcześniej scenariusze, ale i reagują szybko na bieżące wydarzenia. |
5 |
Michał Plichta, copywriter/community manager, The Digitals:
Serce i Rozum to bez wątpienia kolos polskiego Facebooka. Ale kolos z nogami ze spiżu czy gliny?
Jak na giganta przystało, statystyki ma potężne i stabilne. Od zawsze na pierwszym miejscu pod względem ilości fanów, od wielu miesięcy w okolicach 2 miejsca w branży telekomunikacyjnej pod względem wszelkich statystyk zaangażowania (no cóż... Plus robi więcej quizów).
W organicznym tandemie Serce z pewnością zajmuje się budowaniem relacji z fanami. Można pomyśleć, że dzięki świetnym reklamom TV, jest to samograj, ale trzeba docenić np. perfekcję Serca w błyskotliwych reakcjach na bieżące tematy i wydarzenia. Nie ma tutaj banalnych żebrolajków czy quizów, jest za to mnóstwo zabawnych gier słownych - w kategorii prostej facebookowej rozrywki dla mas: szacuneczek.
Rozum pewnie pilnuje, żeby fanpage robił dobrze nie tylko fanom, ale i Orange'owi. Tu już nie jest tak pomarańczowo. Rozum ogranicza się do wrzucania reklam TV i mówienia o peryferyjnych produktach Orange, takich jak tanie bilety do kina czy festiwal muzyczny. De facto więc Rozum marce nie szkodzi, ale też nie pomaga.
Wracając do metafory kolosa... Czy Serce i Rozum swoim ogromem nie przytłaczają Orange? Fani mówią już ich językiem (Ja tego nie czuję, Serce mi zaraz wyskoczy), ale czy to jest jednocześnie język Orange? Czy w takim razie opłaca się utrzymywać takiego kolosa? Podejrzewam, że Serce i Rozum niedługo spoczną na cmentarzu brand heroes, obok kabaretu Mumio. Pytanie tylko czy tak samo jak Mumio zostaną potem fioletowym zombie.
Serce: 5+
Rozum: 3
W sumie: 4
Łukasz Ludkowski - senior creative manager w Biuro Podróży Reklamy:
Najlepszy i największy polski fanpage, liczba 2,3 mln fanów nie wzięła się z przypadku (czy z Indonezji, albo Chin). To zobowiązuje. I rzeczywiście, mamy tu po pierwsze bardzo dobrą komunikację, świetnie dobrane copy dostosowane do osobowości brand hero, dedykowane grafiki plus wykorzystanie aktualnych kontekstów (Olimpiada, Walentynki, aktualne memy, etc.). Wszystko to tworzy bardzo spójny i przemyślany przekaz, gdzie nawet pytania o piąteczek i poniedziałek nie rażą tak bardzo w tej konwencji.
Po drugie bardzo dobry czas reakcji: zarówno na komentarze pod postami jak i posty wklejane na tablicy pojawiają się szybkie odpowiedzi. Co ważne, bez względu na porę, community managerom Serca i Rozumu nie straszna nawet 23:00 w poniedziałek. Do tego dość dobra komunikacja z zaangażowanymi fanami. Jednak tu jest pole do poprawy, bo nie zawsze odpowiedzi na komentarze fanów są tak błyskotliwe jak posty, co tworzy lekki dysonans. Do tego fajnie by było wiedzieć kto odpowiada, za pomocą podpisu na końcu komentarza: [Serce] czy [Rozum].
Pole do poprawy jest również w aplikacjach i konkursach. Mamy tu niezłą aplikację Carrom, ale Agencja reklamowa czy Komiks nie są specjalnie odkrywcze czy angażujące (100 czy 200 prac konkursowych przy tej liczbie fanów nie zachwyca). Wcześniejsze realizacje w postaci Pogromców Limitów były zdecydowanie ciekawsze.
Aktualny avatar, eufemistycznie mówiąc, także pozostawia wiele do życzenia. Jest po prostu banalnym powieleniem tego, co dzieje się na cover photo.
Mimo tych niedociągnięć, jest to jeden z najlepiej prowadzonych polskich fanpage, przede wszystkim ze względu na jakościową komunikację. Przed prowadzącą agencją stoi jednak tak naprawdę spore wyzwanie - jak utrzymać i zwiększać zaangażowanie przy takiej ilości fanów? W końcu największą sztuką jest nie tyle wejść na szczyt, co utrzymać się na nim.
Ocena: 4,5/5
Mateusz Walkowiak, social media manager w GoldenSubmarine
Czy można sobie wyobrazić dzień w mediach społecznościowych bez Serca i Rozumu? Na pewno. Czy nieobecność tej dwójki sympatycznych bohaterów, toczących równie sympatyczne dyskusje, byłaby stratą? Nie ma cienia wątpliwości. Co ważne, tak w przypadku użytkowników, jak i środowiska branżowego, które profil powinno stale śledzić. Sposób jego prowadzenia śmiało można wskazać jako wzór do naśladowania.
Serce i Rozum jako format kreatywny mają już 4 lata i są marką samą w sobie, o ogromnym potencjale, co w dużej mierze jest zasługą doskonałej komunikacji w social media. To właśnie przede wszystkim ona wyróżnia ten fanpage, zwłaszcza na tle bezpośredniej konkurencji. Niezmiennie wysoka forma, tak graficznie, jak i copy, zmusza do docenienia bez wątpienia ogromu wkładanego w nią wysiłku. Umiejętne wykorzystanie odniesień do rzeczywistości? Jest. Nawiązania do memów? Doskonałe i na poziomie, sztuką jest wykorzystać takie treści nikogo nie obrażając. Spójność komunikacji? Trudno o lepszą konsekwencję w kreowaniu bohaterów. Zaangażowanie? Bez tanich chwytów. Nie trzeba najwyraźniej zmuszać fanów do odpowiadania na pytanie, która jest godzina. Jednocześnie nawet gdy Rozum przypomina o ofercie, to Serce nie zapomni o emocjach, product placement jest dobrze przemyślany.
Wreszcie, komunikacja jest prawdziwie dwustronną, a w kategoriach responsywności profil na pewno znajdzie się w ścisłej czołówce. Jak zresztą w większości ocenianych aspektów. Jestem fanem.
Ocena: 5/5
Oskar Berezowski, lead analyst, NapoleonCat.com:
Serce i Rozum powstało jeszcze za czasów istnienia marki TP (Telekomunikacja Polska), którą te dwie, kultowe już w świecie polskiej reklamy postaci z powodzeniem reklamowały. Z naszej analizy wynika, że Serce i Rozum w styczniu angażowało głównie (27% z ponad 48 tys. aktywnych użytkowników) osoby w wieku 25-34 lata. To o tyle ciekawe, że widać jak wizerunkowy fanpage marki odróżnia się od FP Orange Polska, gdzie najaktywniejsi są ludzie między 13 a 18. rokiem życia.
Serce i Rozum to także ostatnio najszybciej rosnąca strona marki w Polsce ze świetnie przygotowaną strategią contentową. Fani pluszaków dostają materiały tworzone specjalnie dla nich z regularnością około jednego dziennie. O tym, że jest to strategia skuteczna świadczy choćby liczba aktywnych użytkowników (ponad 48 tys. miesięcznie), czyli takich, którzy lubią, komentują lub udostępniają treści. Wśród marek więcej ma tylko Plus i Radio ESKA.
Historia budowana wokół dwóch sympatycznych maskotek jest spójna i błyskotliwa. Moderatorzy wykorzystują nie tylko zaplanowane wcześniej scenariusze, ale i reagują szybko na bieżące wydarzenia. Ten newsjacking często wirusowo przekazuje się do sieciowego krwiobiegu zwiększając zasięg marki.
Ocena: 5
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Strategia dobra i widać w pełni skutkuje.