13.05.2009 / Portale
 

[Aktualizacja] Allegro w nowej odsłonie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

QXL Poland uruchomiło nową wersję największego polskiego serwisu aukcyjnego.

Nowości, które w pierwszej kolejności zauważą użytkownicy Allegro.pl dotyczą wyglądu nowej wersji. Zmianie uległo logo serwisu a także przebudowano stronę główną. "Odświeżyliśmy kolorystykę, strona jest bardziej przejrzysta i nowoczesna. Zrezygnowaliśmy z boksów reklamowych, dotąd znajdujących się po prawej stronie. Ikony zastąpiliśmy paskiem menu. Uporządkowaliśmy też linki w stopce. Zrobiliśmy też krok ku personalizacji strony głównej Allegro. Po zalogowaniu znajdziesz na niej miniatury odwiedzonych i obserwowanych ofert" - czytamy w oficjalnym komunikacie Allegro.

Dodatkowo zmieniono kolorystykę i uporządkowano nawigację w listingach ofert, które teraz powinny być jeszcze bardziej przejrzyste. Przebudowano także podstronę Moje Allegro, którą podzielono na trzy zakładki. W ten sposób wyraźnie rozdzielono opcje dla kupujących, dla sprzedających i te, dotyczące ustawień konta.

 

[Aktualizacja 12 maja 2009, godz. 22.00]

Hubert Anyżewski - członek zarządu UseLab Sp. z o.o.Nowy layout Allegro.pl komentuje Hubert Anyżewski, członek zarządu UseLab Sp. z o.o.

Widząc nowy layout strony głównej allegro.pl warto podkreślić, starania firmy poprawę strony głównej najbardziej znanego serwisu aukcyjnego w Polsce. Poprzednia wersja strony głównej była co najmniej nie atrakcyjna. Niestety obecna wersja pozostawia również sporo do życzenia, chociaż w mojej opinii kierunek zmian jest słuszny ale jeszcze niedopracowany.

Strona główna

Zaczynając od strony głównej uważam, iż posiada ona zbyt dużo wolnych przestrzeni w projekcie przez co serwis jest za długi (na jednym ekranie nie mieszczą się wszystkie kategorie produktowe) a kreacja dominuje nad treścią.
Podoba mi się podkreślenie systemu wyszukiwania i kategorii produktów, jednak również poprzednia wersja projektu strony głównej posiadała uwidocznione omawiane obszary wyszukiwania.
Nie jestem zwolennikiem zmiany nawigacji na „pasek” zamiast systemu ikon, które osobiście uważałem za dobre rozwiązanie (występowanie podwójnego kodowania) i charakterystyczny element serwisu.
Boks znajdujący się pod nawigacją jest wykonany jak banner reklamowy, może ulegać typowemu zjawisku banner blindness (już tak dobrze znanemu).

Ciekawym rozwiązaniem jest próba personalizacji strony głównej poprzez wykorzystywanie tej  części serwisu jako przestrzeni skorelowanej z wyborami użytkownika.

Dział polecamy

Dział polecamy wykonany ze zrozumiałych celów biznesowych jest jednak zbyt duży, i nie funkcjonalny. Obiekty nie dają użytkownikowi feedbacku (informacji zwrotnej) czy daną kategorię może wybrać (brak afordancji do przejścia w dany dział).

Boksy reklamowe

Cieszy mnie fakt, iż Allegro zdecydowało się na promowanie jedynie 2 swoich akcji na stronie głównej („powiedz Tak” oraz „Koncert Madonny”) są to jednak obiekty zajmujące zbyt dużo miejsca w tak ważnej sekcji serwisu. Z powodzeniem mogły by być w 50% procentach mniejsze a obszar zagospodarowany narzędziowo.

Promowane przedmioty  oraz nowości i komunikaty

Ten działa został umiejscowiony w dziwnym miejscu oraz wizualizowany w najprostszy sposób tracąc na atrakcyjności oraz skuteczności przekazu.

Stopka

Uważam, iż  wykonanie stopki idzie za trendami światowymi i w łatwy sposób wizualizuje obecność Allegro w innych państwach oraz zasięg grupy. Szkoda tylko, iż autor projektu nie pokusił się o systemy podwójnego kodowania, które mogło by znacząco ułatwić przeszukiwanie stopki.

Szczegóły kategorii

Za ciekawe uważam przebudowanie/poprawieni systemu poruszania w ramach kategorii. Zastosowana belka sortowania oraz nowy tryb zakładek, może znacząco ułatwić prace z systemem.

Odnoszę jednak wrażenie, iż projektanci zapomnieli nieco o systemie „okruszków”, który zostaje prawie niezauważony. Osobiście uważam też, iż warto byłoby popracować nad kolorami listy i zrezygnować z powtarzającego się obiektu „kup teraz” kiedy wybraliśmy zakładkę zawierająca tylko takie obiekty.

System filtrów

Projektanci systemu widać, iż zaczęli prace nad system filtrowania. Bardzo dobrze ponieważ ten system sprawiał użytkownik sporo problemów. Obecnie w sposób czytelny przedstawiona jest  informacja o włączonym lub wyłączonym filtrze.

Podsumowując:

Moja subiektywna ocena serwisu a zwłaszcza strony głównej jest mieszana. Doceniam fakt pracy nad stroną główną, która dopominała się zmiany oraz chęć usystematyzowania architektury informacji.
Widać, iż prace prowadzone były nad systemami nawigacji, filtrowaniem oraz prezentacją  produktów (niestety tylko od strony wizualnej).
Warto zauważyć również, iż projektanci ułatwili dostęp do niektórych sekcji serwisu z poziomu górnej nawigacji. Ciekawy jest również kierunek serwisu ku bardziej spersonalizowanemu produktowi.
Martwi mnie jednak zbyt marketingowe ujęcie strony głównej w stosunku do podstawowych funkcjonalności narzędziowych tej strony zrezygnowanie np. z systemu ikon czy źle wykonane heurystyki w górnej części projektu.  Nie jestem również zwolennikiem liftingu graficznego serwisu, uważam, iż zastosowana kolorystyka zwłaszcza na listach produktów może być męcząca dla oczu.

Źródło: Allegro.pl

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (73)
Michał Jarosz
1. Michał Jarosz 12.05.2009 / 11:01
Żal.
Bartek
2. Bartek, 79.185.25.*, 12.05.2009 / 11:16
Jednym słowem - porażka.
juliusz
3. juliusz, 87.206.129.*, 12.05.2009 / 11:26
kciuk w dół
Michał Herok
4. Michał Herok 12.05.2009 / 11:27
Przejrzystość i nowoczesność? To chyba jakieś nieporozumienie. Nowe Allegro to nawet nie jeden, a kilka kroków w tył. Generalnie SZOK.
Sk
5. Sk, 212.180.168.*, 12.05.2009 / 11:28
To przebili nawet grono.net! Czy zespol QXL a jakikolwoek sposob to basal? Cay w ogóle na to spojrzał??? Grafika na poziomie najtańszego freelancera, bez pomysłu, zlikwidowanie ikon i zastapienie ich paskiem z tekstem? Wyszukiwarka za dużą nie wspomnę o jej zaglappdarpwaniu! Nie mam słów...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.