Do Google trafiło 14 746 żądań od polskich internautów. Koncern pozytywnie odpowiedział na 3705 zgłoszeń.
Google podsumował pierwsze miesiące działania serwisu do usuwania linków. W maju europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że internauci mają prawo do bycia zapomnianym i żądania od twórców wyszukiwarek usuwania linków do wiadomości nieprawdziwych, w których jest zawarte ich imię i nazwisko. Amerykański koncern nie protestował i przyjął argumentację trybunału. Oficjalny formularz dostępny jest tutaj. Masowo korzystają z niego również Polacy.
Ogółem do amerykańskiego koncernu trafiło 498 737 kwestionowanych przez użytkowników linków. Gigant z Mountain View zdecydował się natomiast na wykasowanie 146 357.
Spółka pozwala również na przeglądanie danych z poszczególnych krajów. Dzięki temu wiemy, że z Polski do Google trafiło 14 746 żądań usunięcia danych z wyników wyszukiwania. Koncern pozytywnie odpowiedział na 3705 zgłoszeń.
Amerykański gigant IT zdecydował się również przedstawić przykłady otrzymanych próśb i ostatecznych decyzji.
- Z Wielkiej Brytanii otrzymaliśmy od osoby prywatnej prośbę o usunięcie linków do zamieszczonych w internecie artykułów dotyczących jej zwolnienia za przestępstwa seksualne popełnione w pracy. Nie usunęliśmy tych stron z wyników wyszukiwania.
- Z Niemiec otrzymaliśmy od osoby prywatnej prośbę o usuniecie niemal 50 linków do artykułów o krępującej prywatnej korespondencji, która przedostała się do wiadomości publicznej. Strony zostały usunięte z wyników wyszukiwania jego imienia i nazwiska.
Zaledwie co 4 prośba kończy się akceptacją Google. Co się dzieje, gdy ktoś nie zgadza się z decyzją? - Jeśli postanowimy nie usuwać adresu URL z naszych wyników wyszukiwania, osoba żądająca usunięcia może wystąpić do lokalnego urzędu ochrony danych osobowych o zrewidowanie naszej decyzji - tłumaczą przedstawiciele firmy.
Google poinformował również, że o każdej decyzji powiadamia webmasterów. - Robimy to w trosce o większą przejrzystość. Aby chronić prywatność osób, które zażądały usunięcia, wysyłamy tylko informację o adresach URL i nie podajemy nazwisk tych osób - czytamy na oficjalnej stronie Google poświęconej europejskiej polityce prywatności dotycząca wyszukiwania.
Wszystko przez... jednego Hiszpana
W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że internauci mają prawo do usunięcia z wyników wyszukiwania treści zawierających ich imię i nazwisko, jeśli treści są niewłaściwe, niestosowne czy też nadmierne w stosunku do celów, dla których są one przetwarzane.
Trybunał w Luksemburgu w wydanym wcześniej orzeczeniu zaznaczył, że osoba prywatna ma prawo poprosić o usunięcie konkretnego wyniku wyszukiwania, jeśli kieruje on do wiadomości na jej temat, które są niepełne lub nieaktualne.
- Google jest dużą firmą i potrafimy odpowiedzieć na takie decyzje, wydać na to pieniądze i je respektować. Uważam jednak, że jeżeli będziemy kontrolować internet, to liczba innowacji znacznie spadnie - skomentował Larry Page, prezes Google.
Sprawa ma swój początek w 2010 roku, gdy obywatel Hiszpanii złożył skargę do trybunału przeciwko Google za pomocą hiszpańskiej agencji ochrony danych AEPD. Narzekał, że w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska pojawiają się artykuły prasowe aż sprzed 16 lat, które dotyczyły jego długów. Hiszpan argumentował, że to już przeszłość i nie chce, by jego nazwisko było wciąż łączone z tamtą sprawą. Trybunał swoim orzeczeniem przychylił się do jego stanowiska.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»