4.10.2018 / Portale
 

Nowa strona główna WP.pl w ocenie ekspertów od UX

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
materiały prasowe (fot. WP)
materiały prasowe (fot. WP)

Nowa strona główna WP.pl pojawiła się przed kilkoma dniami, niemal chwilę po tym, jak swoją witrynę zmieniła Gazeta.pl. I podobnie jak w jej przypadku zmiany dotyczyły przede wszystkim odświeżenia layoutu, poprawy czytelności tekstów i formatów reklamowych, ale także - lepszej ekspozycji materiałów wideo. 

- Uważnie i z szacunkiem słuchamy opinii naszych użytkowników. Myślę, że właśnie dlatego Strona Główna WP jest największa w Polsce. W tym duchu zrobiliśmy zmianę. Dajemy użytkownikom więcej przestrzeni, lepszy dostęp do użytecznych narzędzi, szybkość, ofertę wideo - mówi Krzysztof Majak, szef Strony Głównej Wirtualnej Polski.

Zmiany nie ograniczają się jednak do poprawy użyteczności. Dotyczą także siatki reklamowej, której kształt opracowano zgodnie ze standardami Coalition for Better Ads. Wprowadzone zostały nowe nowe placementy reklamowe dopasowane do layoutu strony, co - jak mówią osoby zaangażowane w projekt - wpłynie na podniesienie parametrów jakościowych kampanii, takich jak viewability. (WP podkreśla przy okazji, że już ok. 93% z nich realizowanych jest w modelu vCPM.)

- Nowa Strona Główna to efekt wielomiesięcznej pracy, zebranych opinii, przeprowadzonych badań i audytów firm zewnętrznych. Reklamodawcy mają nowe formaty i technologię nie do pobicia na rynku wydawców. Nasze zespoły wykonały niesamowitą pracę. Jestem im bardzo wdzięczny - mówi Tomasz Machała, wiceprezes WP Media ds. produktu wydawniczego.

A jak do tych deklaracji odnoszą się specjaliści zajmujący się UX-em? 

Katarzyna Popławska, UX Specialist, Agencja Interaktywna Crafton

66186_katarzyna_poplawska.jpgW ostatnim czasie dwa duże portale ogólnoinformacyjne, wp.pl i gazeta.pl, zaprezentowały swoją nową odsłonę. Specyfika serwisów jest podobna, jeden i drugi dostarcza czytelnikom bieżących informacji, z różnych dziedzin. Stanowią media, dzięki którym użytkownik powinien szybko orientować się w aktualnych wydarzeniach, na zasadzie ‘wchodzę i wiem’. 

Na pewno nie jest to łatwe.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oba portale postawiły na przejrzystość poprzez uproszczenie układów graficznych. Gazeta.pl prezentuje zdecydowanie bardziej uporządkowaną strukturę porównując do poprzedniej wersji. Zrezygnowano z różnorodnie rozmieszczonych kafli na rzecz spójnego, 4-kolumnowego gridu. Taki zabieg korzystnie wpływa na odbiór treści, ułatwia ich przeglądanie. Równocześnie, portal wyeksponował nagłówki sekcji. Zaskakuje jedyne sposób, w jaki to zostało zrobione - ekspozycja przez podkreślenie nagłówka, co przysłania część treści. Dodatkowo, wykorzystany czerwony kolor, mimo, że  zgodny z brandingiem portalu, nie wygląda dobrze; w zderzeniu z białym tłem, przywodzi skojarzenie flagi państwowej. Najpewniej wystarczy chwila, aby użytkownicy przyzwyczaili się do takiej formy ekspozycji.

Zaskakuje również zakotwiczenie menu kategorii zamiast menu głównego. Ten sposób nie ułatwia poruszania się po stronie, utrudnia dostęp do menu głównego. Użytkownicy, których znudziło scrollowanie serwisu, będą musieli jeszcze chwilę poprzewijać portal nim osiągną górną belkę nawigacyjną. Delikatny przycisk, wracający czytelnika na górę serwisu, były w tym miejscu dobrym pomysłem.. 

Czytelnicy Wirtualnej Polski zauważą na pewno uproszczoną formę górnej części portalu. Zrezygnowano z wyświetlenia kategorii w pasku nawigacyjnym i umieszczono je w hamburger menu. Z jednej strony taki sposób przedstawia pełne spectrum możliwości publikacyjnych portalu, z drugiej - zmusza użytkownika do wyboru konkretnej tematyki, nie pozwalając na swobodne przeglądanie pełnej kategorii.

Co ciekawe, przejście do ogólnej zakładki np. ‘Sport’ jest możliwe ze strony głównej. Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest zwiększona przestrzeń między newsami. Rozwiązanie wnosi światło do serwisu, jednak nie poprawia czytelności. Dla zwiększenia efektu warto zastanowić się nad ‘odciążeniem’ kafla z newsami przez oddzielenie tytułu od zdjęcia. Obecna forma nie sprzyja szybkiemu skanowaniu nagłówków publikacji, a rozprasza uwagę na tekst i zdjęcie równocześnie, co może być męczące. Warto zastanowić się również nad uzupełnieniem newsów etykietami, które często określają kontekst publikacji. 

Zaproponowany nowy moduł wideo, większy w porównaniu do poprzedniej wersji, rozczarowuje. Nie widać go. Panele z filmami nie są oznaczone, stąd trudno stwierdzić czy dana treść jest artykułem do porannej kawy, czy też filmem do odtworzenia w wolnej chwili.

Podsumowując, obrany kierunek zmian przez oba portale jest dobry. Zwiększona przejrzystość, przewidywalny grid, czytelne czcionki - zdecydowanie usatysfakcjonują czytelników. Chociaż można odnieść wrażenie, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie obu serwisów - zachowanie struktury oraz jednorodnego podziału treści Wirtualnej Polski w połączeniu z nawigacją oraz kaflami newsów Gazety.

Robert Sosnowski, CVO agencji Biuro Podróży Reklamy

Robert Sosnowski (fot. Biuro Podróży Reklamy)Nowa WP jest bardzo poprawna. Na pewno trochę lepsza niż ta poprzednia, nowocześniejsza, dająca więcej miejsca reklamom, ale dość pozbawiona charakteru. Przestrzeń jest bardzo dobrze zorganizowana pod względem ergonomii reklamowej i informacyjnej (jak w niemieckim samochodzie?), ale jak na mój gust trochę brakuje jej charakteru. Nie mówię o szczypcie polotu (bo to stopień wyżej), którą można spotkać na stronie nowych Wysokich Obcasów lub Przekroju, ale o czymś co sprawia, że wiemy gdzie jesteśmy.

To w sumie dobrze udaje się Onetowi zabiegiem z żółtym kółkiem logotypu wplecionym w siatkę portalu, w nagłówki. Ta identyfikacja tożsamości udaje się Pudelkowi (z grupy WP), ale właśnie nowa WP jest nadal trochę pozbawiona tożsamości. Może tak jest lepiej dla lojalnych userów? Ale znowu trudniej zyskać nowych. Lubię w WP to, że hedlajny są zdjęciach. Jednak chyba ten element wg mnie jeszcze lepiej zaadaptował sobie Fakt.

Zabawne w epoce obrazków jest to, że portale sprzed 20 lat od magazynów online, które powstały w ostatniej 10-latce takich jak Newsweek, Natemat odróżnia to, że część newsów na głównej podana jest w formie słabo widocznych linków tekstowych - tak jak to kiedyś bywało. Wydaje mi się to mocno oldskulowe. Zapewne rozwiązanie zniknie, gdy zmniejszy się liczba użytkowników w dojrzałym wieku.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
TAGI

gazeta.pl, ux, wp.


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.