Nie ma mowy "o nowym rozdaniu".
Serwis Money.pl tydzień temu wystartował w nowej odsłonie, która - w założeniu - miała pozwolić na czytelną prezentację materiałów i łatwiejsze korzystanie z dostępnych na stronie narzędzi. Moduły, znane jednak nie od wczoraj, trudno uznać za rewolucję co najmniej od startu naTemat, a o reszcie nie ma co mówić, bo oprócz strony głównej nie zmieniło się nic.
- Najpopularniejszy w Polsce serwis o finansach i biznesie ma nową stronę główną. Przeprojektowano poszczególne działy, w tym największe: „Giełda” i „Waluty”. Zmieniono font i sposób wyświetlania stron artykułowych, dodano specjalną sekcję wideo oraz zbiór narzędzi do monitorowania rozwoju sytuacji na polskim oraz globalnych rynkach - tak Wirtualna Polska opisywała zmiany, jakim poddany został serwis.
A tak widzi je Bartłomiej Kozieł z Artegence, który "nowego otwarcia" nie dostrzega. Specjalista zauważa, że serwis, który w 2014 roku został wchłonięty przez Wirtualną Polskę, dzisiaj jest jednym z wielu, zasilanych przez ruch pochodzący z jej strony głównej, więc ograniczenie - i tak kosmetycznych - zmian tylko do strony głównej money.pl (zasadne w przypadku niezależnych marek) mija się więc z celem. Gros użytkowników serwisu zostaje bowiem przekierowanych bezpośrednio do tekstu na money.pl ze strony głównej WP.
Na pewno jest czyściej i przejrzyściej, jeśli chodzi o stronę główną. Natomiast nadmiernie koncertowanie się na niej bywa zgubne.
Generalnie z dostępnych źródeł zewnętrznych widać, że większość ruchu do serwisu jest sprowadzane ze strony głównej Wp.pl, a co za tym idzie, to strona artykułu jest tu kluczową. Tam większość użytkowników „ląduję” w Money.pl. A tu już nie możemy mówić o redesignie – ten się już odbył wcześniej na innych serwisach.
To raczej dostosowanie strony do standardów panujących właśnie w innych serwisach WP. Sam „redesign” został przeprowadzony na stronie głównej, w artykule, w wybranych działach, na wszelkiego rodzaju tabelach. Natomiast takie sekcje, co ciekawe, promowane na stronie głównej, jak gospodarka czy firma, na „face lifting” już się nie załapały.
Redesign w serwisach informacyjnych, w głównej mierze polega na szukaniu nowych form przekazu, nowym sposobie organizacji redakcji, sposobie sprzedaży produktu, dotarcia do nowej grupy czytelników. Tego tu nie znajdziemy i nie ma co się doszukiwać nowego rozdania na rynku polskim w obszarze serwisów biznesowych/gospodarczych na miarę Quartza, czy Business Insidera, a nawet agorowego Next’a. Podsumowując, używając terminologii branży motoryzacyjnej, mamy tu do czynienia z typowym face liftingiem, wykorzystaniem rozwiązań z innych serwisów WP, a nie nowym otwarciem w tym segmencie.
- Bartłomiej Kozieł, UX Director, Artegence.
Nowy layout Money.pl to przede wszystkim czytelność. Wyraźne odcięcie górnej sekcji oraz zdecydowanie bardziej oszczędne użycie dodatkowych kolorów pozytywnie wpływają na odbiór przekazywanych treści. Dobrze, że podjęto decyzję o odejściu od masywnej sekcji z najważniejszymi newsami i wykresami giełdowymi. Zastąpienie tego jedną, przewijaną sekcją na białym tle wypada zdecydowanie na plus. Głównie ze względu na odbiór zamieszczonych tam informacji.
Dobrym rozwiązaniem jest nowe miejsce na wykresy giełdowe - sekcja w prawej części serwisu daje możliwość modyfikacji wedle własnych preferencji. To ukłon w stronę użytkowników, którzy dzięki temu sami mogą podjąć decyzję, które treści giełdowe chcą mieć wyeksponowane. Dobrze, że reszta contentu w pozostałej części serwisu odeszła od standardów typowych np. dla Wirtualnej Polski. W kontekście charakterystyki przekazywanych informacji, gdzie liczy się czytelność i łatwość przyswajania komunikatów, to zdecydowanie dobry krok.
Nie do końca fortunnym rozwiązaniem jest efekt, jaki ma miejsce po najechaniu kursorem na elementy klikalne. O ile w kontekście linków tekstowych nie przeszkadza mi to wcale, o tyle sprawa komplikuje się przy klikalnych zdjęciach. Jego przyciemnianie połączone z podkreśleniem treści linku powoduje, że całość zaczyna delikatnie tańczyć.
Niemniej całość zmian oceniam pozytywnie.
- Wojciech Daniłowicz, CTO w IMAGINE
Ostatnia zmiana layoutu Money.pl została przeprowadzona w 2015 roku, niedługo po tym, jak serwis został kupiony przez Wirtualną Polskę. Wtedy również postawiono na modułowy układ. Miał on zapewnić spójność z serwisami Wirtualnej Polski, która na "kafelki" przeszła rok wcześniej. Wtedy specjaliści zgodzili się, że zmiany były zwyczajnie potrzebne, bo stary design po prostu się zestarzał - w tym czasie już wszystkie serwisy horyzontalne były modułowe (i niemal identyczne), więc Money.pl miało sporo do nadrobienia. Zmiany zostały ocenione dobrze, ale nie rewelacyjnie.
Zakup Money.pl - choć nie jest to jedyny serwis ekonomiczny w jej portfolio - w dużej mierze zapewnił Grupie Wirtualna Polska silną pozycję w kategorii serwisów biznesowych (wg. PBI/Gemius Grupa w kategorii "Biznes, finanse, prawo" miała 7 324 823 1 realnych użytkowników miesięcznie, co dało jej mocne pierwsze miejsce).
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»