14.11.2018 / Portale
 

Nowy layout Money.pl to nie redesign, a zaledwie delikatny face lifting

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
materiały prasowe
materiały prasowe

Serwis Money.pl tydzień temu wystartował w nowej odsłonie, która - w założeniu - miała pozwolić na czytelną prezentację materiałów i łatwiejsze korzystanie z dostępnych na stronie narzędzi. Moduły, znane jednak nie od wczoraj, trudno uznać za rewolucję co najmniej od startu naTemat, a o reszcie nie ma co mówić, bo oprócz strony głównej nie zmieniło się nic.  

- Najpopularniejszy w Polsce serwis o finansach i biznesie ma nową stronę główną. Przeprojektowano poszczególne działy, w tym największe: „Giełda” i „Waluty”. Zmieniono font i sposób wyświetlania stron artykułowych, dodano specjalną sekcję wideo oraz zbiór narzędzi do monitorowania rozwoju sytuacji na polskim oraz globalnych rynkach - tak Wirtualna Polska opisywała zmiany, jakim poddany został serwis.

A tak widzi je Bartłomiej Kozieł z Artegence, który "nowego otwarcia" nie dostrzega. Specjalista zauważa, że serwis, który w 2014 roku został wchłonięty przez Wirtualną Polskę, dzisiaj jest jednym z wielu, zasilanych przez ruch pochodzący z jej strony głównej, więc ograniczenie - i tak kosmetycznych - zmian tylko do strony głównej money.pl (zasadne w przypadku niezależnych marek) mija się więc z celem. Gros użytkowników serwisu zostaje bowiem przekierowanych bezpośrednio do tekstu na money.pl ze strony głównej WP.   

Bartłomiej Kozieł (fot. Artegence)Na pewno jest czyściej i przejrzyściej, jeśli chodzi o stronę główną. Natomiast nadmiernie koncertowanie się na niej bywa zgubne.

Generalnie z dostępnych źródeł zewnętrznych widać, że większość ruchu do serwisu jest sprowadzane ze strony głównej Wp.pl, a co za tym idzie, to strona artykułu jest tu kluczową. Tam większość użytkowników „ląduję” w Money.pl. A tu już nie możemy mówić o redesignie – ten się już odbył wcześniej na innych serwisach.

To raczej dostosowanie strony do standardów panujących właśnie w innych serwisach WP. Sam „redesign” został przeprowadzony na stronie głównej, w artykule, w wybranych działach, na wszelkiego rodzaju tabelach.  Natomiast takie sekcje, co ciekawe, promowane na stronie głównej, jak gospodarka czy firma, na „face lifting” już się nie załapały.

Redesign w serwisach informacyjnych, w głównej mierze polega na szukaniu nowych form przekazu, nowym sposobie organizacji redakcji, sposobie sprzedaży produktu, dotarcia do nowej grupy czytelników. Tego tu nie znajdziemy i nie ma co się doszukiwać nowego rozdania na rynku polskim w obszarze serwisów biznesowych/gospodarczych na miarę Quartza, czy Business Insidera, a nawet agorowego Next’a. Podsumowując, używając terminologii branży motoryzacyjnej, mamy tu do czynienia z typowym face liftingiem, wykorzystaniem rozwiązań z innych serwisów WP, a nie nowym otwarciem w tym segmencie.

- Bartłomiej Kozieł, UX Director, Artegence.

 

66474_wojtek-danilowicz_cto.jpg

Nowy layout Money.pl to przede wszystkim czytelność. Wyraźne odcięcie górnej sekcji oraz zdecydowanie bardziej oszczędne użycie dodatkowych kolorów pozytywnie wpływają na odbiór przekazywanych treści. Dobrze, że podjęto decyzję o odejściu od masywnej sekcji z najważniejszymi newsami i wykresami giełdowymi. Zastąpienie tego jedną, przewijaną sekcją na białym tle wypada zdecydowanie na plus. Głównie ze względu na odbiór zamieszczonych tam informacji.

Dobrym rozwiązaniem jest nowe miejsce na wykresy giełdowe - sekcja w prawej części serwisu daje możliwość modyfikacji wedle własnych preferencji. To ukłon w stronę użytkowników, którzy dzięki temu sami mogą podjąć decyzję, które treści giełdowe chcą mieć wyeksponowane. Dobrze, że reszta contentu w pozostałej części serwisu odeszła od standardów typowych np. dla Wirtualnej Polski. W kontekście charakterystyki przekazywanych informacji, gdzie liczy się czytelność i łatwość przyswajania komunikatów, to zdecydowanie dobry krok.

Nie do końca fortunnym rozwiązaniem jest efekt, jaki ma miejsce po najechaniu kursorem na elementy klikalne. O ile w kontekście linków tekstowych nie przeszkadza mi to wcale, o tyle sprawa komplikuje się przy klikalnych zdjęciach. Jego przyciemnianie połączone z podkreśleniem treści linku powoduje, że całość zaczyna delikatnie tańczyć.

Niemniej całość zmian oceniam pozytywnie.

- Wojciech Daniłowicz, CTO w IMAGINE

Ostatnia zmiana layoutu Money.pl została przeprowadzona w 2015 roku, niedługo po tym, jak serwis został kupiony przez Wirtualną Polskę. Wtedy również postawiono na modułowy układ. Miał on zapewnić spójność z serwisami Wirtualnej Polski, która na "kafelki" przeszła rok wcześniej. Wtedy specjaliści zgodzili się, że zmiany były zwyczajnie potrzebne, bo stary design po prostu się zestarzał - w tym czasie już wszystkie serwisy horyzontalne były modułowe (i niemal identyczne), więc Money.pl miało sporo do nadrobienia. Zmiany zostały ocenione dobrze, ale nie rewelacyjnie.

Zakup Money.pl - choć nie jest to jedyny serwis ekonomiczny w jej portfolio - w dużej mierze zapewnił Grupie Wirtualna Polska silną pozycję w kategorii serwisów biznesowych (wg. PBI/Gemius Grupa w kategorii "Biznes, finanse, prawo" miała 7 324 823 1 realnych użytkowników miesięcznie, co dało jej mocne pierwsze miejsce). 

 

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.