Zobacz, jak być pierwszym w wynikach wyszukiwania Google.
Co zrobić, żeby zaistnieć w sieci? Przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru odpowiednich programów i aplikacji. Te specjalnie dla Interaktywnie.com wybrał Michał Barczak z agencji interaktywnej Sunrise System, sprawdzając, jakie mają zalety i wady.
Na początku pracy trzeba sprawdzić trzy narzędzia - Menadżera Stron Facebooka, GoogleAnalytics Mobile oraz raporty z Google Alerts. Pierwsza aplikacja jest niezbędna dla osób, których działalność jest mocno związana z social media. Na bieżąco informuje o nowych komentarzach i prywatnych wiadomościach, dzięki czemu można szybko i łatwo reagować na to, co się dzieje.
Nie jest jednak pozbawiona wad. To co irytuje, to niewielkie możliwości konfiguracji, jeśli chodzi o powiadomienia. Do tej pory nie udało mi się na przykład odnaleźć opcji pozostawienia komunikatów o nowych wiadomościach, przy równoczesnym wyłączeniu powiadomień o nowych komentarzach. Nie zmienia to jednak faktu, że w dobie popularności mediów społecznościowych to narzędzie, które każdy specjalista znać powinien.
Monitoruj działania w każdym miejscu
Zdarza się, że planujemy różnego rodzaju akcje, na przykład mailingowe, i chcemy na bieżąco uzyskać informację dotyczące skuteczności kampanii. Dziś dostęp do tych danych z poziomu telefonu lub tabletu jest bezcenny. W takich przypadkach z pomocą przychodzi Google Analytics Mobile. Znajdziemy w niej niemal wszystko to, co w desktopowej wersji Analytics, co jest niewątpliwym plusem. Niestety twórcy nie dopracowali wszystkich elementów jak należy. Aplikacja zaczyna rzucać kłody pod nogi, jeśli pracujemy równocześnie na kilku kontach - przełączanie się pomiędzy nimi jest co najmniej nieintuicyjne, a wręcz bywa męczące. Można to jednak uznać za naprawdę małą wadę, tym bardziej, że pozostałe funkcje działają naprawdę nieźle.
Zobacz jak działa Google Analytics w wersji mobilnej:
Sprawdź, co o tobie piszą
Raporty Google Alerts, to kolejne ze świetnych narzędzi od Google'a. Daje możliwości zdefiniowania interesujących nas fraz oraz częstotliwości otrzymywania raportów bezpośrednio na maila. Pozwala śledzić, co dzieje się z naszą marką, gdzie i jak o nas piszą, oraz stosownie na to reagować. Załóżmy, że sprzedajemy produkty, które mocno wyróżniają nas na rynku. Gdy klient któryś kupi i zostawi w sieci o nim opinię, możemy szybko na nią zareagować i chociażby udzielić dodatkowego rabatu za pozytywną rekomendację. Z drugiej strony, możemy też podglądać, co mówi się o naszej konkurencji, a to jak wiadomo, często wiedza nie do przecenienia. Niestety w przypadku Google Alerts trzeba też się przygotować na to, że jeśli źle skonfigurujemy program, będzie nam dostarczać kilkanaście maili dziennie.
Krótki przewodnik po Google Alerts:
Zaplanuj słowa kluczowe
Praca nad strategią pozycjonowania klienta wymaga również korzystania z Planera Słów Kluczowych od Google'a. To kopalnia pomysłów, zarówno na biznes, jak i pozyskanie nowych klientów. Można tam znaleźć mnóstwo perełek, bo internauci naprawdę potrafią zaskoczyć brzmieniem wpisywanych przez siebie zapytań. Na co zwracać uwagę? Wbrew pozorom, nie tylko na liczbę wyszukań dla danej frazy, ale również na ich sezonowość oraz potencjał zakupowy. Na przykład fraza ubrania jest wyszukiwana przez ponad 6 600 osób miesięcznie, a moda przez ponad 22 000! Czy to oznacza, że sklep z ubraniami dla kobiet wypozycjonowany na takie wyrażenia będzie zarabiał? Niekoniecznie. Zapytania takie mogą się okazać zbyt ogólne i często nie są używane przez osobę zainteresowaną konkretnym zakupem. Potencjalny klient staje się po prostu coraz bardziej świadomy i wpisuje bardziej precyzyjne wyrażenia.
Jak używać Planera Słów Kluczowych?
Majesticseo.com i ahrefs.com sprawdzą Twoją stronę
Nawiązując współpracę z nowym klientem, warto również ocenić dotychczasową historię promowania strony, w tym liczbę i jakość prowadzących do niej w danej chwili linków. Niepokój wzbudza często nienaturalnie duża liczba odnośników do nowej witryny lub skokowy wzrost lub spadek tej liczby. Do weryfikacji linkowanego profilu szczególnie przydatne są dwa narzędzia - majesticseo.com oraz ahrefs.com. Po wpisaniu domeny zobaczymy kilka wykresów. Wśród wyświetlonych danych będą to np. na jakie słowa jest linkowana witryna, jak często i z jakich źródeł pojawiają się nowe linki. W zakładce backlinks możemy też spojrzeć na konkretne przykłady linkujących witryn.
Oprócz wymienionych stron i aplikacji, warto cały czas sprawdzać, co nowego pojawia się w internecie. Google jak i inne firmy nie ustają w modyfikacji swoich narzędzi. Dobrze więc cały czas być na bieżąco.
Autor tekstu: Michał Barczak - team leader w agencji interaktywnej Sunrise System, gdzie odpowiada za kilkuosobowy zespół sprzedażowy, tworzy strategie reklamowe dla klientów biznesowych i doradza przedsiębiorcom w zakresie marketingu internetowego. Poza tym fotograf i fan hiszpańskiego kina. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
już wiem czemu Sunrise ma taką opinię jaką ma.
no coz. kazdy moze napisac artykul...
zdjecie az prosi o to zeby klikac ;-) a tak serio to czemu niby sa zli i czy jest jakies zrodlo gdzie mozna dobre firmy znalezc ?
Ciekawe dlaczego Sunrise System ma opinię najgorszej firmy SEO w Polsce.