29.07.2014 / Felieton - Moje WWW / Portale
 

Te narzędzia uporządkują informacyjny chaos z internetu

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Na zdjęciu Paweł Knapik (fot. Lemon Sky JWT)
Na zdjęciu Paweł Knapik (fot. Lemon Sky JWT)

Paweł Knapik, programista w agencji Lemon Sky JWT, specjalnie dla Interaktywnie zdradza, jakie serwisy pomagają mu rozwiązywać zawodowe problemy, udowadnia, że społeczności w internecie to nie tylko Facebook i pokazuje, jak znaleźć grupy o wspólnych pasjach, w których merytoryczna dyskusja i ciekawe treści to norma.

Kilka lat temu moim podstawowym narzędziem śledzenia informacji był czytnik RSS. Treści było bardzo dużo. Pochodziły wprost ze źródeł. Niestety, konieczność odfiltrowania sygnału od szumu spadała na mnie, co niejednokrotnie skutkowało pospiesznym skanowaniem setek nagłówków. A i tak, na koniec tygodnia pozostawało mi tysiąc nieprzeczytanych artykułów. I wyrzuty sumienia.

Częściowym rozwiązaniem okazał się Twitter. Śledząc konkretne osoby otrzymywałem linki, które już wstępnie zweryfikowano. Niestety, ginęły one pośród mniej istotnych treści. Tu z pomocą przyszedł mi Prismatic, który po zalogowaniu się za pomocą konta na Twitterze zbiera linki do artykułów publikowanych przez śledzone osoby i wyświetla treści w czytelnym formacie, segregując je na kategorie tematyczne. Jest to w tej chwili moje podstawowe, a w zasadzie jedyne, rozwiązanie pozwalające być na bieżąco z informacjami branżowymi.

Serwisem typowo zawodowym z którego korzystam codziennie jest Stack Overflow, gdzie trafiam zazwyczaj, gdy poszukuję rozwiązania konkretnego problemu związanego z programowaniem. Aby zdopingować użytkowników serwis wprowadził mechanizm grywalizacji. System przyznawania punktów za dobrze sformułowane pytania i przydatne odpowiedzi wciągnął mnie do tego stopnia, że czasem po pracy, poszukuję ciekawych pytań, na które sam mógłbym odpowiedzieć. Mogę zgromadzić kolejnych kilka punktów, wspiąć się w rankingu, a przy tym dać społeczności coś w zamian za czas, który sam zaoszczędziłem, gdy znalazłem rozwiązanie mojego problemu.

Społeczności skupione wokół konkretnych tematów są jednym z najbardziej wartościowych obszarów internetu. Mimo pseudoanimowości użytkowników merytoryczna dyskusja, ciekawe treści i samoregulacja przez systemy ocen lub moderację powodują, że warto w tam zaglądać. Często korzystam z Google+. Nie po to jednak, żeby dowiedzieć się, co słychać u znajomych - tych śledzę na Facebooku. Siłą i wielką zaletą Google+ są właśnie społeczności. Dzięki temu nie tylko trafiam na ciekawy kontent, ale uczestniczę w dyskusjach, a czasem proszę o radę.

 

 

Drugim serwisem, z którego korzystam w zbliżony sposób jest Reddit. Jest to zbiór linków do przeróżnych, głównie anglojęzycznych, treści, które dopiero pojutrze pojawią się na polskich portalach rozrywkowo-informacyjnych. Jego istotą jest możliwość tworzenia mikrospołeczności, tzw. "subreddit", których są już tysiące. Warto zagłębić się tam po założeniu konta. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć spersonalizowane źródło informacji - w jednym miejscu zbierzemy linki prowadzące do potencjalnie interesujących nas artykułów.

Wszystkie wymienione serwisy dla każdego użytkownika będą czymś innym niż dla mnie, bo opierają się na wspomaganej algorytmami personalizacji. Jestem niemal pewien, że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie grupę na Google+, zbiór sub-redditów, czy tak zorganizować Prismatic, żeby otrzymywać tylko istotne i interesujące go treści.

Paweł Knapik, senior software developer w Lemon Sky JWT

Programista, specjalista od front-endu, pasjonat nowych mediów, nowinek technologicznych, trendów związanych z rozwojem internetu i szeroko pojętego marketingu. Pracuje w Lemon Sky JWT od niemal dziesięciu lat. W tym czasie brał udział w realizacji niezliczonych projektów dla niemal wszystkich klientów agencji.

Prywatnie miłośnik natury, ciszy i prostego życia z dala od elektroniki. Fotografuje zwierzęta, odkrywa tradycyjne metody obróbki drewna z użyciem ręcznych narzędzi, wraz z żoną pielęgnuje ogród i robi przetwory.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
tosia
1. tosia, 62.87.129.*, 29.07.2014 / 07:09
oto 5 sposobów, aby sieć stała się świetnym miejscem do zarabiania pieniędzy http://poradnikinwestowania.pl...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.