24.08.2015 / Portale / Portale / Biznes
 

WP, Onet i Interia walczą nie tylko o Megapanel, ale też o e-commerce

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Interia, długo nie tylko nie reagowała na agresywną politykę Onetu i WP, które w zeszłym roku szalały na zakupach, rywalizujac o pierwsze miejsce w Megapanelu, ale nawet otwarcie krytykowała badanie. I choć nie przeszkadzało jej to odtrąbić sukcesu, gdy wreszcie znalazła się przed Gazetą, to faktycznie nie dała się ponieść atmosferze. Do czasu...

Ostatnio przejęła Rankomat, niezależną porównywarkę ubezpieczeniową, a tydzień później - eBrokera, działajacego w segmencie lead generation dla instytucji finansowych - rzucając tym samym wyzwanie... Grupie WP, która - dzięki Money.pl - ma w portfolio program Money2Money, zajmujący się tym samym. Czy WP, która ledwie od czerwca znowu jest na magapanelowym topie, wytrzyma?

Póki co jej przedstawiciele nie zdradzają niepokoju, podkreślając, że jedynie eBroker może być konkurencją dla programu rozwijanego w ramach Money.pl. Bardziej jednak potencjalną niż rzeczywistą. - Dzieli nas wiele długości, jeśli chodzi o skalę - ocenia Grzegorz Czapski, VP Corporate Development w Grupie WP. - Ponadto nie widzimy istotnych synergii operacyjnych w działalności Rankomatu i eBrokera.

By przesądzać o tym, czy faktycznie ich nie ma, jest - kilka tygodniu po sfinalizowaniu transakcji - chyba jeszcze za wcześniej, ale sama Interia także nie stara się rozwiać wątpliwości, powstrzymując się od komentowania nie tylko poczynań konkurencji, ale i własnych planów.

- Kompetencje obu zespołów będą świetnym uzupełnieniem naszego doświadczenia i know how, które nabyliśmy poprzez prowadzenie serwisów kontentowych - oględnie stwierdza Joanna Szpyt-Wiktorowska, rzecznik prasowy Interii. - Skupiamy się na realizacji naszej własnej strategii polegającej w pierwszej kolejności na inwestowaniu w zdrowe, zarabiające firmy z dużym potencjałem dalszego wzrostu.

Zarówno Rankomat, jak i eBroker mogą się nimi okazać. Jeśli nie teraz, to w najbliższej przyszłości. Na razie w sieci głównie szukamy informacji o produktach finansowych i porównujemy oferty, ale odsetek tych, którzy decydują się także na zakup, stale rośnie. Z raportu IAB wynika, że o 16 procent w 2014 roku w porównaniu z rokiem 2013, i obecnie wynosi już 33 procent. To wciąż niewiele, ale zważywszy na to, że internet jest już podstawowycm źródłem wiedzy na temat finasów dla 70 procent badanych - tendencja jest wyraźna.

I jasna przede wszystkim dla Wirtualnej Polski. O Megapanel walczyła zacięcie (wbrew temu, że samo badanie - według części ekspertów i serwisów - coraz mniej odpowiada rzeczywistym potrzebom reklamodawców), ale e-commerce'u też nie zamierza odpuszczać. Nie tylko w segmencie finansów.

- W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w dwie spółki, Domodi i Money.pl - wylicza Czapski. - Domodi działa w segmentach moda i uroda, dom i ogród, Money.pl specjalizuje się w produktach bankowych. Wszystko to obszary, w których klient poszukuje profesjonalnego doradztwa i inspiracji. I jest je w stanie znaleźć w naszych serwisach redakcyjnych. To tu są naturalne, silne punkty styku i tu doskonale sprawdza się formuła „content meets commerce” .

Bo w przypadku wydawców e-commerce to nie tylko tradycyjnie pojmowany e-handel, gdzie celem jest nakłonienie użytkownika do sfinalizowania transakcji. Wydawcy, których wpływy z reklamy dipslay topnieją, musieli znaleźć inną strategię, by przekonać go do zakupu rzeczy, których do tej pory szukał w realu.

- Coraz częściej jest to mieszanie treści redakcyjnych z reklamowymi tzw. branded content/content marketing/native advertising etc. czyli prezentacje tekstów, galerii ze zdjęciami produktów, czy interaktywnych product guide'ów/guides selling/e-conuselling, porównywarek produktów, filtrów produktowych na łamach wydawców służące do prezentacji produktów marek lub też generowania ruchu dla sklepów online -
tłumaczy Michał Kreczmar, e-commerce director, Hypermedia – linked by Isobar.

W przypadku produktów odzieżowych się too udaje. Zarówno Domodi (Grupa Wirtualna Polska), jak i VU MAG (Grupa Onet-RASP) nadają komunikacji produktowej szerszy kontekst, a - nowe sprzyjające użytkownikom przepisy dot. e-commerce - sprzyjają zakupom w sieci w ogóle.

- Mamy świadomość, że konsumenci poszukują w internecie nie tylko inspiracji, lecz także możliwości łatwego zakupu produktów, które się im podobają. VU MAG to odpowiedź na tę potrzebę - mówił Zbigniew Ptaszyński, dyrektor obszaru serwisów transakcyjnych w Grupie Onet.pl.

Zarówno WP, jak i Interia tę samą potrzebę dostrzegają w segmencie e-commerce'u produktów finansowych. Onet już najwyraźniej nie. Lub tego nie zdradza. W korporacyjnych słowach trudno bowiem szukać konkretnych deklaracji.

- Koncentrujemy się  na tym o czym mówiliśmy już wielokrotnie, czyli dostarczaniu wysokiej jakości treści dostosowanej do oczekiwań użytkowników, wysokiej jakości materiałów wideo oraz tworzeniu jak najlepszych rozwiązań reklamowych - mówi Piotr Kaniowski, rzecznik Grupy Onet-RASP.

Bo oczywiście, według przedstawicieli polskich serwisów horyzontalnych, wszystko idzie doskonale: display ma się świetnie, wydatki na reklamę banerową rosną, ale jednocześnie - zasięgi nie są przecież takie ważne, bo teraz chodzi o to, żeby być "premium". Tylko że zerwanie łatki  tabloidowego medium nie jest jednak łatwe i co ważniejsze - wymaga czasu, którego najwyrażniej nie mają ani WP, ani Onet, ani Interia.

- Treści premium to jak na razie domena i kompetencja wyłącznie wydawców prasowych i niektórych powiązanych z nimi serwisów internetowych. Kontent jakościowy to raczej taki, którego nie można pozyskać z innego źródła i za który docelowy odbiorca jest skłonny zapłacić - uważa Jacek Czynajtis. - Na markę wiarygodnego i opiniotwórczego medium trzeba więc pracować długimi latami.

  


 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.