Chodzi o Androida i 5 milionów euro.
Komisja Europejska, uznając, że Google naruszył przepisy antymonopolowe, nałożyła na niego karę w wysokości niemal 5 milionów euro. Teraz gigant odwołuje się od tej decyzji.
Decyzja Komisji Europejskiej dotyczyła działań związanych z urządzeniami mobilnymi z Androidem, w których wyszukiwarka Google była instalowana - zdaniem unijnych urzędników - celem wzmocnienia pozycji Google.
Dzisiaj mobilny internet stanowi ponad połowę globalnego ruchu internetowego, który zmienił życie milionów Europejczyków.
Nasza sprawa dotyczy trzech rodzajów ograniczeń, które Google nałożył na producentów urządzeń z Androidem i operatorów sieci, by mieć pewność, że ruch ten szedł przez wyszukiwarkę Google. W ten sposób wykorzystał Androida do umocnienia dominacji swojej wyszukiwarki, co uniemożliwiło rywalom podjęcie uczciwej, opartej na innowacjach, konkurencji.
Google odmówiło też europejskim konsumentom korzyści płynących ze skutecznej konkurencji w ważnej sferze mobilnej, co jest niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi.
- mówiła wtedy unijna komisarz, Margrethe Vestager.
PEŁNY TEKST OŚWIADCZENIA KE WS. ANDROIDA PRZECZYTASZ
TUTAJ [ENG]
Komisja Europejska wypunktowała wtedy zarzuty, jakie ma wobec Google. W szczególności był to wymóg wstępnej instalacji wyszukiwarki Google i przeglądarki Chrome na urządzeniach (był warunek licencjonowania sklepu z aplikacjami Google Play). Ponadto, gigant płacił niektórym dużym producentom i operatorom telekomunikacyjnym za preinstalację wyłącznie wyszukiwarki Google.
Google odwołuje się od decyzji KE
Komisja dała gigantowi 90 dni na zakończenie antykonkurencyjnych praktyk, ale Google - od razu po wydaniu decyzji o grzywnie - oświadczył, że nie zgadza się z jej postanowieniami i złoży odwołanie. Wpłynęło ono do sądu dopiero na kilka dni przed końcem wyznaczonego okresu. Jednocześnie Google zapowiedział, że nie zwróci się z prośbą o wstrzymanie działania decyzji KE, co oznacza, że grozi mu kara sięgająca nawet 5 proc. średniego dziennego światowego obrotu spółki Alphabet.
Sprawa Androida to już drugie starcie Google z Komisją Europejską. Pierwsze miało finał latem zeszłego roku, kiedy to organy regulacyjne zarzuciły gigantowi, że swoje własne usługi e-commerce (Google Shopping) pozycjonuje wyżej niż usługi konkurentów w wynikach wyszukiwania. Kara, jaka została wtedy nałożona, wyniosła 2,7 miliarda dolarów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»