Projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych został wczoraj oficjalnie przyjęty przez rząd. Dzięki niemu Internet w Polsce ma się rozwijać szybciej, bowiem zgodnie z nową ustawą przy budowanych i modernizowanych drogach miałyby powstawać kanały technologiczne przeznaczone na kable telekomunikacyjne.
Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych w założeniu ma ułatwić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną. Jej zatwierdzenie sprawić może, że na rynku zwiększy się konkurencja, a co za tym idzie, łatwiej będzie o rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w Internecie.
Co wynika z projektu? Przede wszystkim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy będą zobowiązane do budowy kanałów technologicznych, czyli – mówiąc prościej - betonowych rur biegnących wzdłuż drogi zawierających infrastrukturę energetyczną, gazową czy telekomunikacyjną. Aktualnie nie ma takiego obowiązku, w związku z czym - nie powstają one przy wszystkich drogach.
Poza tym do współpracy zostaną zobowiązane firmy energetyczne, które będą musiały umożliwiać podczepienie światłowodów pod swoje linie energetyczne, a także przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne – w celu udostępniania studzienek do ulokowania w nich kabli.
Projekt zakłada wprowadzenie tzw. odrębnej własności włókien światłowodowych. Oznacza to, że każde z włókien w kablu będzie mogło należeć do jednego z kilku inwestorów. Dzięki takiemu – zdaniem Ministerstwa Infrastruktury - konkurujące firmy telekomunikacyjne będą mogły wspólnie inwestować w budowę sieci.
Resort Infrastruktury zajął się również urzędnikami. Każda ich decyzja zakazująca inwestycji telekomunikacyjnych nie będzie mogła być umieszczona w planach zagospodarowania przestrzennego bez podania odpowiedniej przyczyny popartej konkretnymi przepisami, np. z zakresu ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.
Jeśli zaś idzie o samorządy, zgodnie z projektem, będą one mogły budować sieci telekomunikacyjne i oferować za ich pomocą usługi, ale w ten sposób, by działalność ta nie zakłócała konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.
W projekcie jest też miejsce na ewaluację. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma corocznie sporządzać inwentaryzację sieci telekomunikacyjnych w całym kraju. Mają powstawać mapy infrastruktury telekomunikacyjnej, dzięki którym można będzie się dowiedzieć, gdzie inwestowanie jest, a gdzie nie jest korzystne. Po roku od wejścia w życie ustawy ma być przeprowadzone badanie dotyczące tego, w jakim stopniu nowelizacja przyczyniła się do rozwoju Internetu w Polsce.
Projekt przyjęty dnia 3 listopada 3009 r. został przygotowany przez Ministra Infrastruktury. Nad nowym prawem pracował zespół Polska Cyfrowa powołanego przez premiera RP.
Źródło: PAP
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jak tak czytałem, wydawało mi się to zbyt piękne żeby było prawdziwe. I okazało się, że miałem rację - przyjdzie nam jeszcze poczekać 1000 lat na tę ustawę ;)