
Seks-skandal z Brazylii spowodował blokadę YouTube na kilka dni, za nieodpowiedzialne wpisy w Chinach można trafić na rok do obozu pracy. Na podstawie oficjalnych informacji rządowych, doniesień medialnych i również wpisów na krajowych forach internetowych stworzyliśmy listę państw, w których korzystanie z mediów społecznościowych jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.
YouTube
Nie jest dostępny w: Chinach, Indonezji, Iranie, Malezji, Pakistanie, Tadżykistanie, Tajlandii, Turkmenistanie. Tylko częściowy dostęp jest w Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji i... w Niemczech.
Większość krajów z powyższej listy dostęp do największego serwisu wideo na świecie zablokowała ze względu na umieszczane tam materiały kompromitujące lub oczerniające urzędników i władzę.
Tak jest między innymi w Chinach, które od 2009 roku nieprzerwanie blokują dostęp do serwisu z filmami. Podobne powody stoją za blokadą w Malezji, Tadżykistanie oraz Tajlandii i usuwaniu niewygodnych materiałów w Rosji, Emiratach oraz Turcji. Natomiast Indonezja oraz Pakistan zdecydowały się na zakaz ze względu na dostępny na portalu kontrowersyjny duński film "Fitna" o islamie. W Iranie władze korzystanie z mediów społecznościowych określają jako niemoralne.
W żadnym z wymienionych krajów nie ma wprost opisanych prawnych konsekwencji prób łączenia się z amerykańskim portalem. W większości przypadków strona w ogóle się nie załaduje.
YouTube jest również bardzo mocno ograniczony w Niemczech. Tu jednak zdecydowały kwestie finansowe. Z listy 1000 najczęściej oglądanych klipów na YouTubie, w Niemczech zablokowane jest aż 61,5 procent. Dla porównania w Stanach usuniętych jest zaledwie 0,9 procent, a w Szwajcarii niecały 1.
Wszystko ze względu na wieloletni spór z organizacją zrzeszającą artystów - GEMA, która za każde wyświetlenie filmów i muzyki chciała aż 12 centów. Google się na to nie zgodził i od 2006 roku najpopularniejsi światowi artyści nie mają swoich kanałów w Niemczech.
Co zaskakujące, przemysł muzyczny jest bardzo zaniepokojony przedłużającym się konfliktem. - Nie ma powodów, by obrażać się na internet. Sieć to dla nas błogosławieństwo - przekonywał kilka miesięcy temu w wywiadzie dla Welt.de Edgar Berger, prezes Sony Music. - Blokada YouTube nie jest wymysłem branży muzycznej, proszę pytać GEMA o przyczyny nieugiętej polityki i ewentualne zmiany w prawie.
Z zupełnie innych powodów niż wcześniej wymienione YouTube zniknął na jakiś czas w Brazylii w 2007 roku. Władze zdecydowały się na kilkudniową blokadę i filtrowanie treści po skandalu z udziałem gwiazdy i modelki Danielli Cicarelli.
Do internetu wyciekła seks taśma Cicarelli, a w wyniku decyzji sądu dostęp do YouTube'a został zablokowany na kilka dni. Serwis odwoływał się od decyzji argumentując, że trudno oczekiwać prywatności na środku plaży, jednak brazylijski odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego pozostał nieugięty.
Na kolejnej stronie przeczytasz, gdzie i dlaczego zablokowany jest Twitter
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Co do Iranu to nie do końca się zgodzę i to z doświadczenia. Podczas pobytu w Iranie faktycznie nie było możliwości wejść na Facebooka poprzez www, ale o dziwo aplikacja działała i można było się kontaktować ze znajomymi. Ale tu jeszcze jedna zmienna. Trzeba być zalogowanym do aplikacji przed wjazdem do Iranu. Po tym jak w pewnym momencie wylogowałem się, nie byłem w stanie ponownie uzyskać połączenia. Dziwne, ale prawdziwe. Tylko po co internet, skoro i tak nie ma na niego czasu i zamiast na fejsie czy google talku lepiej porozmawiać z Irańczykami na żywo? A jest o czym! Zresztą, to fascynujący kraj: http://osmol.pl/iran
weź ktoś wywal ten wpis, po pierwsze to spam, a po drugie to kraj w którym łamie się prawa ludzi. Swoją żonę też byś tam zabrał?
ostatnie kraje wolności, nie mają tego żydowskiego syfu, natłoku kolorowych ikonek, krzyzyków które trzeba szukać po uruchomieniu strony, ach troche im zazdroszczę...
Już za niedługo i w Polsce będzie blokada facebooka. Nasz rząd po przepoczwarzeniu się już zaczyna blokować konta na facebooku żądając zeskanowanych dowodów tożsamości a także wysyłają żądania o przesłaniu swojego zdjęcia do identyfikacji.
Czy działania te nie idą w kierunku totalnej kontroli i inwigilacji społeczeństwa. Tak zachowują się tylko państwa gdzie jest totalitaryzm. Mój komentarz nie jest wyssany z palca proszę wpisać w google blokada facebooka w Polsce i oczy się otworzą.
Pozdrawiam