Czy wyniki badania mogą zaniepokoić reklamodawców?
Badanie przeprowadzone zostało przez poznańską agencję Symetria. Uczestnikom umożliwiono samodzielne jednominutowe zapoznanie się ze stroną bez obecności moderatora, a następnie zadano pytanie o opinię o nowej wersji portalu.
Najbardziej przykuwającym uwagę obszarem jest nowa kolumna Mój Onet. Uwaga odbiorców skupia się przede wszystkim na szczycie strony oraz górnej części informacyjnej. Zauważalne są większe nagłówki działów, po których skacze wzrok użytkownika, a także duże zdjęcia oraz wizerunki ludzkich twarzy. Dużą część uwagi przykuła także grafika tarczy zegara. Czy jest to jednak zjawisko pożądane dla portalu? Zegar przechwytuje bowiem spojrzenia użytkowników kosztem innych, ważniejszych informacji.
W przypadku portalu ważną kwestią jest zrównoważenie ilości informacji i proporcji layoutu. Znaczna długość strony Onetu wpłynęła na bardzo niski wskaźnik przewijania strony w dół. Co istotne, na dole strony znajdują się ważne z punktu widzenia portalu lub reklamodawców obszary, takie jak wyszukiwarka Zumi czy boksy reklamowe i oferty sponsorowane. Długość strony może wpływać na ich pomijanie, a przez to niższą skuteczność.
Wśród pozytywnych opinii potestowych przeważa głównie pochwała świeżości i lekkości wizualnej layoutu. Pochwałę zyskała kolumna Mój Onet, ułatwiająca zarządzanie spersonalizowanymi ustawieniami i usługami. Użytkownicy chwalili także wielkość boksów, zwiększającą w ich oczach przejrzystość strony.
Negatywnie oceniono jednak nie zawsze zrozumiały podział nagłówków na klikalne i nieklikalne. Obecność wielu boksów, linków i nagłówków również wpływa w oczach użytkowników na obniżenie czytelności i utrudnia skupienie uwagi w jednym miejscu. Długość strony również oceniono negatywnie. Konieczność wielokrotnego przewijania utrudnia szybkie dotarcie do pożądanych treści.
Mapa gorących miejsc strony głównej Onet.pl po 40 sekundach
Czy portal zyskał na przebudowie strony głównej? Użytkownicy zyskali łatwy panel zarządzania. Pozytywna jest – widziana już w portalu Gazeta.pl i WP.pl – możliwość przesuwania i zwijania boksów. Dotyczy jednak tylko działu Mój Onet, co może zmniejszać atrakcyjność tej opcji w oczach użytkowników. Duża część publicystyczna może wpływać na zatrzymywanie użytkowników w serwisie, których celem pierwotnie było tylko pozyskanie świeżych informacji, które obecnie sprawiają wrażenie nieco zepchniętych i zmarginalizowanych.
Równowaga plusów i minusów – tak można podsumować przebudowę strony głównej portalu Onet. Projektowanie tak zaawansowanych treściowo serwisów zawsze wiąże się z kalkulacjami w zakresie użyteczności. Dlatego też warto przeprowadzać testy z udziałem użytkowników – w tym badania eyetrackingowe, aby zweryfikować pomysły i plany projektowe oraz poznać, jak przesuwanie akcentów na stronie wpływa na postrzeganie treści i nawigację.
Wyniki gaze plots, ukazują kolejne punkty zainteresowania użytkowników w czasie pierwszych 40 fiksacji (około pierwszych 10 sekund kontaktu).
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Moim zdaniem najważniejsze są kolejne punkty zainteresowania użytkowników w czasie, oraz mapa kliknięć. A reszta to kto co lubi.
ciekawe badanie :), szczególnie z uwagi na ładne jpeg\'i ... mówiąc jednak serio, to widać tutaj wiele pozytywnych elementów szczególnie w heat mapie. Widać na niej, że dla użytkowników Onet.pl ważne jest miejsce zawierające informacje z kategorii \"dziś\", dużym zainteresowaniem cieszy się wyszukiwarka oraz \"mój Onet\" ... myślę, że to dobry wynik. Co ciekawe i co z pewnością jest sukcesem nowej strony użytkownicy pojawiają się w każdej sekcji tematycznej, zaczynając od wiadomości, aż do części \"gorące\". Ciekaw jestem jaki jest cel prowadzenia takich badań, a jeszcze bardziej interesująca jest dla mnie informacja dotycząca powtarzalności. Jak wyglądałyby te wyniki na tej samej grupie powtórzone po jakimś czasie? Oczywiście, że są informacje interesujące wszystkich bez wyjątku i to one generują wokół siebie największy ruch, jednak Onet.pl to portal treściowy i nie widzę takiej możliwości by każda sekcja serwisu spotykała się z identycznym zainteresowaniem. Inna grupa skupia uwagę na informacjach biznesowych, a inna poszukuje gorących treści ze świata muzyki disco. W portalu ważne jest nie jak wiele osób patrzy na punkt, ale jak wiele osób zapoznaje się z treściami, a także nawiązuje z nimi dyskusję. <br /> Zgadzam się z kimś kto powyżej stwierdził, że jest to doskonałe badanie dla ulotki reklamowej / plakatu. Mimo wszystko badania ciekawe ;)
onet widziany oczami predatora i terminatora. Fajne te systemy :)
to zapytaj sie gosci od eyetrackingu z eyetracking.pl , maja wiecej casów
Eyetracking jest dla mnie dość zaskakującym badaniem, nie mogę zrozumieć jaki daje wynik? Jeśli na mapach onetu i tysiącu innych które widziałem, widzę, że oko leci od lewego górnego rogu podążając bo większych nagłówkach oraz ciekawszych zdjęciach - nie mam dalej pojęcia jaki to daje wynik? W jaki sposób zmienia to percepcje zrozumienia użytkownika końcowego (ponad analizy i statystyki oraz architekturę, którą znamy i którą się posługujemy)? Jeśli rozłożyć badanie na identyczną treść i identycznymi zdjęciami rozumiem, że być może wtedy dotarłaby do nas jakaś psychologia (nieznana) percepcji. Nie wiem też czemu nie bierzemy pod uwagę, że sposób poruszania się oka po stronie nie jest reprezentatywny do dotarcia treści. Zatrzymam oko na chwilę, tu, zerknę tam, co nie znaczy, że pamiętam co było tam 5 sekund temu. W odniesieniu do dotarcia reklam i elementów wizerunkowych to badanie nie jest po prostu nie precyzyjne. Ma sens, jak chcemy sprawdzić czy na ulotce z marketu emerytka zauważyła cenę majonezu w promocji. <br /> <br /> Jeśli ktoś mi powie z analityków, że z badania eyetracking onetu dowiedział się czegoś nowego, to się nisko kłaniam.
O właśnie, Krzysiek ma rację. Warto byłoby badanie powtórzyć za kilka dni na tej samej grupie użytkowników. W końcu specyfiką portalu jest to, że się do niego wraca bardzo często i nabywa się pewnych przyzwyczajeń. <br /> <br /> Nie wydawałbym więc teraz jeszcze ostatecznych ocen.
<blockquote>Najbardziej przykuwającym uwagę obszarem jest nowa kolumna Mój Onet.</blockquote> Wcale mnie to nie dziwi. Na pierwszy rzut oka jest to największa zmiana w układzie strony w porównaniu do starego Onetu. Po miesiącu ludzie się przyzwyczają i zupełnie inaczej będą przeglądać portal.
Te panele z ograniczeniem niezapętlonej animacji do 10 sekund umieszczone poniżej foldu to dopiero spore wyzwanie dla reklamodawców...
Heat mapa dodana :)
Postaramy się załatwić heatmapę :)
<blockquote><br /> przydalaby sie heatmapa<br /> </blockquote><br /> <br /> zgadzam się :) Jestem bardzo ciekawy jak to "wizualnie" wygląda.
przydalaby sie heatmapa