Sporą dawkę social mediów zapewnia nam w tym tygodniu "Marketing w Praktyce". 12 artykułów daje całkiem niezły obraz społecznościowej rzeczywistości prezentując ja niemal na wszystkie sposoby. Inny sposób patrzenia, ale tym razem na biznes, zapewnia nam "Press" - ostrzega nam zatem przed czarnym PR-em i machina audiotele. Jak odzyskać klientów po kryzysie sprawdzimy razem z "Marketing &more"!
Marketing w Praktyce
"Social media", Marketing w Praktyce
W tym tygodniu w marketingu w praktyce królują social media. Ponad 1/3 numeru, a dokładnie 12 artykułów poświęconych jest temu tematowi. Tekstem otwierającym społecznościową część wydania jest analiza Edyty Nosal-Steindel pt. „Publiczna sfera prywatna” ukazująca, jak współcześnie ludzie funkcjonują w Sieci. Era nadmiernie chronionej prywatności i anonimowości w cyberświecie powoli odchodzi do lamusa. Ludzie coraz częściej się promują i lansują, a fakt ten skutecznie wykorzystują marketingowcy. Jak? O tym więcej w samym tekście.
Marta Klimowicz przekonuje, że dla praktyki internetowej niezbędne jest poznanie intencji i motywów, jakie kierują członkami społeczności. Dobry PR-owiec musi wiedzieć, jaki czynniki sprawiają, że internauci decydują się na członkostwo w społecznościach – bez tego zdaniem autorki nie jest możliwe skuteczne przeprowadzenie kampanii informacyjnej czy promocyjnej. Dlatego jej tekst „Trzecie miejsce aktywności” bada użytkowników społeczności gruntownie.
W dalszej części cyklu dowiedzieć się możemy m.in. jakie zmiany w komunikacji wprowadzają social media, w jaki sposób zyskać uwagę konsumentów i przede wszystkim – jak na tym korzystają marki? Czytelnicy mogą przekonać się, jakie jest siedem grzechów głównych social media marketingu – kiedy marketerzy grzeszą pychą, kiedy obżarstwem, a kiedy nieczystością i dlaczego szkodzi to firmom? Na poszukiwania klientów zaprasza Kamil Niemra, zwraca on jednak uwagę nie tyle na samo znalezienie klienta, lecz przede wszystkim pokazuje pięć strategii, które pozwolą konsumenta pozyskać i przy sobie zatrzymać. Dlaczego warto rozmawiać i uwierzyć w to, że klient wie lepiej w tekście „Twoi klienci już tam są”.
Kolejne teksty przybliżają m.in. czytelnikom świat Facebooka, czy mikroblogów – dowiemy się z nich zatem, nie tylko jak tam trafić, ale i jak skutecznie obecność tą wykorzystać. Ciekawy zarówno dla PR=owców, jak i dla dziennikarzy jest tekst Macieja Makuszewskiego, w których autor sprytnie pokazuje, w jaki sposób wykorzystać media społecznościowe do tego, by to media zabiegały o informacje od firm, a nie odwrotnie. Teorię popiera własnym doświadczeniem, dlatego godne polecenia dla PR-owców, którzy chcą się dowiedzieć, jak skutecznie promować produkt, jak i dla dziennikarzy, którzy chcą wiedzieć, czego powinni się spodziewać.
Dział zamyka tekst Dawida Trzeciaka pt. „Era social media”, w którym autor zastanawia się, czy media społecznościowe to rzeczywiście fenomen i rewolucja:
Blogi, mikroblogi, fora, Nasza-klasa, Facebook to obecnie codzienność. Żyjemy w erze social mediów, w której umocniła się rola konsumentów, a osłabiła rola tradycyjnych mediów. Współcześni konsumenci unikają reklam, zamykając się w swoich społecznościach i jako internauci posiadający realny wpływ na otaczającą rzeczywistość wspólnie definiują wizerunek marek, firm i instytucji.
Jak trafić poznać konsumentów, rozmawiać z nimi i zaistnieć na stałe w ich życiu – o tym więcej w aktualnym numerze „Marketingu w Praktyce”!
Press
"Dotknąć ich dyskretnie", Press
Małgorzata Wyszyńska postanowiła sprawdzić i opisać, jak w Polsce działa czarny PR. Choć oficjalnie większość ludzi z branży nie wie nic o firmach oferujących tego typu usługi, w rzeczywistości każdy może zlecić odpowiedniej agencji akcję niszczącą i oczerniającą konkurencję. Autorka dotarła do śląskiej firmy 21 CN, która z powodzeniem realizuje tego typu projekty, reklamującej się na witrynie www.dobrastrona.pl. To, w jaki sposób, z jakim efektem i za ile da się przeprowadzić tego typu akcję, Wyszyńska sprawdziła dzwoniąc do firmy z różnymi zleceniami. Zniszczyć rywala – czy to w biznesie, czy w polityce – można szybko, dyskretnie i skutecznie:
„Ludzie rzadko wiedzą, że toczy się wokół nich jakaś akcja czarnego PR. Po prostu nagle spotyka ich wiele przykrych sytuacji”.
Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się, jak wygada czarny światek polskiego public relations, kto korzystał z tego typu form promocji, a raczej – antypromocji i ile człowiek jest w stanie zrobić za bilet do kina – koniecznie powinien przeczytać ten artykuł! Tekst o dużych pieniądzach, mocnej polityce i o tym, gdzie kończy się etyka a zaczyna walka.
"SMS-owa wizja", Press
„Gdzie jest największe molo w Polsce? W Sopocie, w Katowicach, czy w Warszawie?” - pytaniami tego typu telewidzowie i użytkownicy telefonów komórkowych są zarzucani na co dzień. O wysłanie sms-a za 3, 5 czy 15 zł jesteśmy proszeni nieustannie i na każdym kroku. Super oferta czy zwykłe naciąganie? Jak wygląda sms-owy biznes od kuchni postanowił sprawdzić Rafał Kerger. Zwraca on uwagę, że sms-y premium to obecnie nie dodatek do przychodów firmy, ale jedno z głównych źródeł wpływów finansowych. Umowy, jakie nawiązują stacje telewizyjne, dzięki którym telewidzowie mogą wysyłać wiadomości w konkursach audiotele, opiewają na gigantyczne milionowe sumy! Jak na tym dobrze zarobić? Co to jest metoda na drwala? I kiedy skończy się niekończąca się opowieść – o tym więcej w czasopiśmie "Press".
Marketing & more
"Retargeting – nowy sposób komunikacji", Marketing & more
W tym numerze Marketing & more daje receptę na to, jak zachęcić internautę do ponownego wejścia na stronę. Kampanie wykorzystujące retargeting stają się w Europie coraz bardziej popularne. Katarzyna Haberkiewicz w swoim tekście dowodzi, że mogą być one nie tylko sposobem na odzyskanie utraconych czy zdobycie niezdecydowanych klienta, ale także pomagają w dostosowywaniu ofert dla tych z konsumentów, których już udało się firmie pozyskać. Możliwość indywidualnie targetowanej, spersonalizowanej interakcji z użytkownikiem, zidentyfikowanie zainteresowań każdego z klientów, kontakt z tymi z nich, którzy już znają reklamowany produkt czy usługę to tylko niektóre z zalet jakie niesie ze sobą retargetowanie i jakie opisuje ten tekst.
"I po kryzysie", Marketing & more
Magdalena Rydzik podsumowuje rynek mediów w 2009 roku. Postanowiła sprawdzić, jak poszczególne gałęzie mediów odnalazły się w kryzysowej sytuacji. Kryterium rozpoznawczym stan każdego z działów jest reklama. Dlaczego? Jak pisze autorka: - Branża reklamowa to papierek lakmusowy gospodarczej koniunktury. Tekst rozpoczyna optymistyczne uff – wszystko co złe, już za nami, a przed nami tłuste lata biznesu. W tym roku sukcesem był brak porażki. Z kryzysem nieźle poradziły sobie telewizje, radio, czy nawet. Niemal w ogóle ominął on Internet - ten rok dla reklamy online kończy się 35-procentowym wzrostem. Nie wszędzie było jednak tak kolorowo – ucierpiała prasa, rynek outdoorowy. Kto i jak dokładnie radził sobie w ostatnim roku, a także jak w przyszłości uciec przed recesją przeczytamy w tekście „I po kryzysie”
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»