23.04.2018 / Raporty i badania
 

Ceneo sprawdza, co i w jakiej formie czytamy najchętniej i gdzie kupujemy książki

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. pexels
fot. pexels

Literatura sensacyjna i grozy, fantasy i opowiadania. Po lektury z tych kategorii sięgają najczęściej Polacy, którzy czytają książki. Z danych serwisu Ceneo.pl wynika, że rekordziści kupili w ciągu ostatniego roku co najmniej 4 książki. Co drugi mól książkowy wydał na ich zakup w ubiegłym roku ponad 300 złotych. Czytelnicy kupują je głównie w księgarniach internetowych i stacjonarnych lub wypożyczają.

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Na temat czytelnictwa Polaków powstało wiele badań i raportów, które nie napawają optymizmem. Serwis Ceneo.pl postanowił jednak przyjrzeć się tej grupie Polaków, która regularnie sięga po książki. Zapytał ich m.in. o ulubione kategorie książek  i miejsca,  w których je zdobywają. Odpowiedzi udzieliło blisko 300 osób deklarujących, że są aktywnymi czytelnikami. 

65248_ceneo_infografika-co-czytaja-polacy-1-.jpg

 

Gdzie lubimy czytać?

Podróż komunikacją miejską, relaks na działce lub w czasie urlopu. Okazji i miejsc do czytania w ciągu roku jest bardzo dużo. Gdzie zatem chętnie czytamy swoje ulubione książki? Blisko 95% ankietowanych wskazało, że sięga po nie głównie w domu. Kolejnymi chętnie wybieranymi miejscami do czytania są te odwiedzane w czasie wakacji (36% wskazań) oraz są nimi pojazdy komunikacji miejskiej (35% głosów). 

Co ciekawe,  7% procent badanych deklaruje, że czyta książki również w pracy. 

Co lubią czytać kobiety, a co mężczyźni?

Czytamy głównie w języku polskim. Jeśli sięgamy po literaturę w języku obcym, to są to wydania w języku angielskim. Serwis Ceneo.pl w ramach badania zapytał też ankietowanych po książki, z której kategorii sięgają najczęściej. Uczestnicy mogli wybierać spośród 15 różnych propozycji. Co lubimy czytać? W przypadku Pań dominują głównie wydania z kategorii Literatura sensacyjna i grozy, którą wskazało 61% badanych. Kobiety chętnie sięgają też po powieści i opowiadania. 

W przypadku Panów sytuacja wygląda nieco inaczej. Mężczyźni chętniej sięgają po książki z kategorii fantasy, które wskazał co drugi badany. Na kolejnym miejscu znalazły się książki sensacyjne i grozy. Uczestnicy najrzadziej wybierają książki z kategorii lektury szkolne i książki o tematyce religijnej.

Jak zdobywamy książki?

Mimo rozwijających się technologii i rosnącej popularności urządzeń elektronicznych Polacy sięgając po książki, wybierają te w formie papierowej. Tak zadeklarowało blisko 70% ankietowanych. 25% badanych czytelników wskazało na e-booki. Najmniej popularne okazały się audiobooki. O nowych publikacjach polscy czytelnicy dowiadują się głównie z recenzji, które wskazał co drugi ankietowany. O nowościach chętnie rozmawiamy też ze znajomymi i rodziną. Równie chętnie kupujemy książki na podstawie reklam oraz informacji z newsletterów - wynika z badania Ceneo.pl. 

Gdzie zamawiamy książki?

W czołówce znalazły się księgarnie internetowe, które wskazało 79 % badanych oraz stacjonarne, które zebrały 57% głosów badanych. Chętnie swoje książki wypożyczamy z biblioteki lub od znajomych. Co ciekawe blisko 29% badanych zadeklarowało też, że kupuje je w marketach przy okazji zakupów – wyjaśnia Jankowski.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
TAGI

ceneo


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.