Ponad 30 procent klientów zakupów grupowych miało problemy z realizacją kuponu. Co piąty nie czuje się jak pełnowartościowy klient.
Niezadowoleni, ale kupują często. Blisko 40 procent klientów serwisów grupowych korzysta z promocji przynajmniej raz w miesiącu. Pięć procent ankietowanych zadeklarowało, że zakupów dokonuje najmniej raz w tygodniu.
W badaniu słabo wypadła jakość usług serwisów sprzedaży grupowej. Ponad 40 procent klientów poskarżyło się na niedotrzymanie terminu realizacji. Co piąty miał utrudniony kontakt z handlowcem lub problem z odbiorem towaru. Aż dziesięć procent klientów trafiło na przeszkody związane z uregulowaniem płatności.
Mniej zastrzeżeń dotyczy firm, które przez serwisy sprzedają. Na pytanie Czy chociaż raz wróciłeś bez promocji do miejsca, w którym zrealizowałeś kupon twierdząco odpowiedziało 63 procent ankietowanych.
Zakupy grupowe łączą w pary. Ankietowani zostali poproszeni o podzielenie się ciekawą historią związaną z zakupami grupowymi. Wielu z nich pochwaliło się, że dzięki kuponowi poznali swoją drugą połówkę w trakcie realizacji usługi, na przykład na siłowni.
Badanie przeprowadziła GoDealla.pl, agregator lokalnych zniżek i ofert zakupów grupowych. Próba objęła 1177 klientów serwisów, a badanie przeprowadzono od 28 maja do 2 czerwca.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
@max podobne (ale tylko na grouponie a nie ogólnie na rynku) tutaj <a href=\"http://www.businessinsider.com/groupon-survey-results-2011-3#the-vast-majority-of-our-readers-who-are-a-tech-savvy-bunch-said-they-use-groupon-plus-few-people-are-going-to-click-into-a-survey-about-groupon-if-they-dont-use-it-1\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.businessinsider.com/groupon-survey-results-2011-3#the-vast-majority-of-our-readers-who-are-a-tech-savvy-bunch-said-they-use-groupon-plus-few-people-are-going-to-click-into-a-survey-about-groupon-if-they-dont-use-it-1\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.businessinsider.com/groupon-survey-results-2011-3#the-vast-majority-of-our-readers-who-are-a-tech-savvy-bunch-said-they-use-groupon-plus-few-people-are-going-to-click-into-a-survey-about-groupon-if-they-dont-use-it-1</a></a>
czy macie jakieś dane jak to wygląda za granicą, zastanawia mnie czy to problem globalny, czy tylko wina naszej mentalności?
Niedługo kolejny serwis: <a href=\"http://dealowo.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://dealowo.pl</a>
Sprzedawcy także skarżą się na serwisy zakupów grupowych, ale jednocześnie nie mogą się z nich wyplątać, szczególnie, gdy ich firma jest nowa na rynku. Dlatego szukają innych opcji sprzedawania swoich usług z pominięciem serwisów grupowych (które skądinąd sprzedają mydło i powidło, mogłyby się jakoś ubranżowić). Oto świeży przykład - SPA z Warszawy sprzedaje vouchery zniżkowe poprzez e-sklep z kosmetykami <a href=\"http://www.purity.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://Purity.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Purity.pl</a></a>