Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że istnieją braki w faktycznym stosowaniu przez serwisy społecznościowe zasad polityki bezpieczeństwa, przyjętej w ramach podpisanego w ubiegłym roku porozumienia.
W lutym 2009 r. 18 operatorów serwisów społecznościowych podpisało porozumienie w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych, a w czerwcu 2009 r. dołączyły do nich dwie kolejne firmy. Rok później Komisja opublikowała raport z badań, których celem było sprawdzenie, jak wygląda rzeczywiste bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – użytkowników najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Przetestowano ustawienia bezpieczeństwa w 25 portalach: Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, YouTube, Hyves, Windows Live, Xboxlive, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Piczo, Rate.ee, Skyrock, SchülerVZ StudiVZ MeinVZ, Habbo, IRC Galleria, Tuenti, Yahoo!Answers, Flickr oraz Zap.lu.
Badania przeprowadzono w oparciu o siedem reguł bezpieczeństwa w serwisach społecznościowych, przyjętych przez badane podmioty w ramach porozumienia. Sprawdzano zgodność deklaracji odnośnie oferowanej polityki bezpieczeństwa ze stanem faktycznym, a także badano potencjalne zagrożenia, wynikające z korzystania z serwisów społecznościowych przez dzieci i młodzież.
Zgodnie z raportem dzieci i młodzież publikują w swoich profilach zbyt wiele informacji prywatnych o sobie, swojej rodzinie i przyjaciołach. Tymczasem wiele z informacji podanych przy samej rejestracji trafia do ich profili automatycznie.
Wyniki badań zgodności nie są pocieszające, gdyż na 25 badanych serwisów społecznościowych zaledwie osiem wykazuje pełną zgodność pomiędzy deklaracjami i stanem faktycznym, zaś kolejne osiem – częściową zgodność.
Największą zgodność wykazano w przypadku Reguły 3 oraz Reguły 6, które dotyczą odpowiednio możliwości ochrony profilu przez samego użytkownika oraz zachęty do korzystania z zabezpieczeń prywatności. Najniższa zgodność dotyczy Reguły 2 i Reguły 4, które dotyczą obostrzeń związanych z wiekiem użytkowników oraz łatwości korzystania z narzędzi do zgłaszania treści niewłaściwych/niezgodnych z regulaminem. Niestety wciąż jest dużo do zrobienia w kwestii kierowania informacji o bezpieczeństwie do najmłodszych użytkowników – wiele serwisów nie posiada odpowiednio przygotowanych treści. Jasne, zrozumiałe i łatwe do odnalezienia wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży, wyświetlane przez założeniem konta, oferuje zaledwie dziewięć z dwudziestu pięciu badanych serwisów.
Badacze podkreślali również niewystarczające informacje na temat zagrożeń związanych z pedofilią dziecięcą (oferuje je zaledwie siedem spośród badanych serwisów), brak ochrony rodzicielskiej (obecna zaledwie na pięciu serwisach), brak zabezpieczeń przed wyszukiwaniem profili osób poniżej 12 roku życia oraz brak wystarczającej reakcji na zgłoszenie o pomoc od osoby nieletniej (brak reakcji ze strony pracowników aż 13 na 22 badane serwisy).
Całkiem poprawnie w badaniach wypadł polski serwis Nasza-Klasa.pl. W badaniach podkreślano obecność szeregu narzędzi, służących do ochrony prywatności, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży (utrudnienia w wyszukiwaniu profili osób nieletnich, łatwość dostępu do informacji na temat zagrożeń i nadużyć, oferowane narzędzia do zgłaszania zagrożeń itd.). Implementacja pięciu na siedem Reguł polityki bezpieczeństwa była w przypadku Naszej Klasy w pełni lub częściowo zgodna z deklaracją serwisu. Na gruncie rodzimym portal - wspólnie z innymi organizacjami rządowymi, prywatnymi oraz organami policji, jest zaangażowany w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, czego wyrazem jest prowadzona różnymi kanałami kampania skierowana do najmłodszych.
Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»