22.11.2018 / Raporty i badania / E-commerce
 

Najpopularniejsze prezenty świąteczne na Allegro. Co chcemy zobaczyć pod choinką?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Jak co roku w czasie zakupów świątecznych Allegro rozgrzewa się do czerwoności, bo prawie każdy kto szuka prezentu zaczyna od tego serwisu. A że skala zakupów na Allegro jest bardzo duża (1,2 miliona sprzedanych przedmiotów dziennie, 17 miliona klientów i 1,7 miliarda wyszukiwań miesięcznie) to daje realny obraz tego, co pod choinkę szykują Polacy.

Dodatkowo wraz z firmą badawczą Mobile Institute przeprowadziliśmy poszerzone badanie na temat ulubionych prezentów Polaków. Przyjrzeliśmy się zarówno ogólnym zwyczajom zakupowym, jak i zakupom w poszczególnych kategoriach. Dzięki połączeniu wyników badań, jak i realnych danych z ulubionego serwisu zakupowego Polaków powstało najbardziej kompleksowe zestawienie naszych prezentowych upodobań. 

Na początek sięgnęliśmy też bardzo głęboko do historii najbardziej oczekiwanych prezentów, bo aż do lat 80. XX wieku. Oto, czego pragnęliśmy pod choinką: 

66541_1.png

Co wręczamy?

W 2018 roku, podobnie jak w poprzednich latach, najczęściej jako prezent Polacy wręczają perfumy, a dalej kosmetyki i słodycze, a także produkty związane z hobby (w tym roku po raz pierwszy zapytaliśmy dodatkowo o tę kategorię). Wysoko znalazły się również produkty modowe, w tym ubrania i biżuteria, a także e-booki i książki (choć one zanotowały spadek w stosunku do poprzedniej edycji badania z 2017 roku). Rośnie znaczenie różnego rodzaju kuponów i voucherów, podobnie jak produktów wyposażenia domu. Raczej nie zamierzamy dawać bliskim gotówki.

Co chcielibyśmy dostać na prezent w 2018?

Na prezent Polacy chcieliby dostać kolejno: coś z elektroniki (24%) i produkty związane z hobby (23%). Jeśli chodzi o produkty związane z hobby, mamy największy rozdźwięk pomiędzy tym, co Polacy dostają, a co chcieliby otrzymać. Kosmetyki chce dostać co czwarty, a książki lub e-booki - co piąty badany. Pieniądze także zainteresowały 20% osób. To znacznie więcej niż zamierza je podarować.

O smartfonie marzy 18% badanych, a o smart zegarku 16%. Są to bardzo podobne wskazania co 2 lata temu. Polaków interesują także dodatki modowe, jak biżuteria, zegarek, czy konkretna torebka lub buty. Z elektroniki zdecydowanie chcielibyśmy otrzymać nowy smartfon lub smart zegarek. W tym roku po raz pierwszy pojawiły się też wskazania na dobre książki jako wymarzony prezent. Niektórzy sugerują konkretne pozycje i autorów, np. Stephena Kinga.

Jakich prezentów nie lubimy?

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w 2018 roku na liście niechcianych prezentów królują skarpetki. Nie lubimy też otrzymywać drobnych przedmiotów związanych z wystrojem wnętrz, tzw. bibelotów, które badani wręcz nazywają „zbieraczami kurzu”, czy „durnostojkami”. Znacznie mniej osób niż w poprzedniej edycji badania wskazało, że nie chcą dostawać alkoholu (jeśli już, to najwięcej wskazań padło konkretnie na wódkę, whisky nie pogardzimy), natomiast więcej zadeklarowało niezadowolenie z otrzymywania produktów wyposażenia domowego (w szczególności garnków) i konkretnych kosmetyków (szczególnie do twarzy lub żeli pod prysznic). Jeśli chodzi o ubrania, jako niechciane wymienione zostały też - oprócz wspomnianych już skarpet - inne konkretne produkty jak: rękawiczki, czapki i szaliki.

Ile kosztuje prezent?

Według deklaracji badanych, średnia kwota wydana na prezent wyniesie dokładnie 152 zł. To więcej niż 2 lata temu, kiedy najczęściej wskazywaną odpowiedzią było 50-100 zł. Ten przedział jest jednak wciąż popularny - taką średnią wartość prezentu deklaruje 20% kupujących podarki.

66542_wydatkinaprezent2018.png

Ile wydamy na Święta w 2018?

Średnio osoba kupująca prezenty planuje wydać na nie w tym roku 684 zł - taki ma założony budżet. 41% wskazało, że ich budżet prezentowy będzie nieznacznie wyższy a 7%, że będzie znacznie wyższy niż w 2017. 22% zadeklarowało, że pozostanie taki sam.

66543_budzetswiateczny2018.png

Jak oszczędzamy na zakupach?

9 na 10 badanych stara się optymalizować wydatki prezentowe. 34% korzysta w tym celu z różnych promocji i okazji. 23% stara się większość prezentów kupować u jednego internetowego sprzedawcy, wtedy ma zniżki za duży zakup i nie przepłaca za dostawę. Co piąty badany zaczyna kupować prezenty świąteczne znacznie wcześniej, gdy jeszcze ceny nie są „świątecznie” wysokie. 17% badanych większość prezentów kupuje w sieci, ponieważ mają atrakcyjniejsze ceny. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Zuzanna
1. Zuzanna, 37.47.47.*, 22.11.2018 / 14:00
Prezenty zamawiane przez neta są tańsze. I praktykuje takie rzeczy. Lepiej jest to zrobić. Udało mi się fajne prezenty znaleźć na stronie. Znalazłam dla przyjaciółki tańszą wejściówkę do aerotunelu w wielkopolsce.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.