
Analizuje agencja MEC.
Agencja MEC przeanalizowała wyniki oglądalności „Wiadomości” w kwietniu w poszczególnych województwach Polski i zestawiła je z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych. Dynamika spadku udziału programu jest wyraźnie większa w regionach o dużym poparciu dla PO, a często mniejsza tam, gdzie największą popularnością cieszył się PiS.
Udział „Wiadomości” w czasie oglądania widzów w wieku 18+ (uprawnionych do głosowania w wyborach) wynosił w kwietniu 2016 r. w różnych województwach Polski od 15 proc. do 36,8 proc., wynika z analizy MEC na podstawie danych Nielsen. Znacznie powyżej średniej dla całego kraju „Wiadomości” oglądały się w świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim – regionach, w których duże poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Najgorszy wynik program osiągał w pomorskim, zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a więc województwach, w których relatywnie dużym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska.
Największy spadek udziału „Wiadomości” nastąpił w kwietniu w województwach opolskim (-36 proc.), pomorskim (-31 proc.) i lubuskim (-29 proc.), a świętokrzyskie było jedynym województwem, w którym program utrzymał w kwietniu ten sam udział w czasie oglądania grupy 18+, co w kwietniu ub.r.
Zestawienie danych o oglądalności z preferencjami politycznymi wyborców z analizowanych regionów pokazuje sporą zgodność pomiędzy poparciem dla PiS i PO a udziałem w czasie oglądania oraz dynamiką spadku udziału „Wiadomości”.
To w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, czy warmińsko-mazurskim „Wiadomości” cieszyły się w kwietniu najmniejszą popularnością wśród widzów, a jednocześnie w tych regionach największy był poziom poparcia dla PO w ostatnich wyborach. W opolskim, pomorskim i lubuskim program tracił też powyżej średniej dla grupy 18+ (średni spadek wynosił tu 19 proc.). Z kolei w świętokrzyskim, podlaskim, czy mazowieckim PIS plasował się powyżej ogólnokrajowej średniej i tu „Wiadomości” traciły w grupie dorosłych widzów relatywnie mniej.
Są województwa, w których reguła zgodności nie w pełni się potwierdza – jak np. małopolskie (wysoki wynik PiS, nieco wyższy niż średni udział „Wiadomości”, ale i większy niż średni spadek udziału programu), czy warmińsko-mazurskie (wysoki wynik PO, udział „Wiadomości” poniżej średniej, ale i relatywnie niski spadek udziału programu rok do roku). Warto jednak pamiętać o szeregu innych czynników wpływających na wybór programu informacyjnego, a także o frekwencji wyborczej (niespełna 51 proc. w ostatnich wyborach parlamentarnych) – znacznie niższej niż choćby zasięg dzienny telewizji w Polsce (w kwietniu 2016 r. – 72,5 proc. w grupie 18+).
Duży związek między decyzjami wyborczymi a popularnością „Wiadomości” TVP sugeruje jednak zachowanie rezerwy wobec ostatnich prób podważania wiarygodności badania telemetrycznego - puentuje MEC.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jestem z Nałęczowa koło Lublina, czyli wschodnia PL i bardzo przepraszam za Lubelszczyznę. Ale nie wszyscy głosują na PIS-uary. Nie wrzucajcie nas do jednego worka.
W sumie nic się nie zmieniło, wschód dalej za PISem, zachód za Platformą