Oglądalność "Wiadomości" wyraźnie skorelowana z preferencjami wyborczymi

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Agencja MEC przeanalizowała wyniki oglądalności „Wiadomości” w kwietniu w poszczególnych województwach Polski i zestawiła je z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych. Dynamika spadku udziału programu jest wyraźnie większa w regionach o dużym poparciu dla PO, a często mniejsza tam, gdzie największą popularnością cieszył się PiS. 

Udział „Wiadomości” w czasie oglądania widzów w wieku 18+ (uprawnionych do głosowania w wyborach) wynosił w kwietniu 2016 r. w różnych województwach Polski od 15  proc. do 36,8 proc., wynika z analizy MEC na podstawie danych Nielsen. Znacznie powyżej średniej dla całego kraju „Wiadomości” oglądały się w świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim – regionach, w których duże poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Najgorszy wynik program osiągał w pomorskim, zachodnio-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a więc województwach, w których relatywnie dużym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska. 

59864_1.png

Największy spadek udziału „Wiadomości” nastąpił w kwietniu w województwach opolskim (-36 proc.), pomorskim (-31 proc.) i lubuskim (-29 proc.), a świętokrzyskie było jedynym województwem, w którym program utrzymał w kwietniu ten sam udział w czasie oglądania grupy 18+, co w kwietniu ub.r. 

Zestawienie danych o oglądalności z preferencjami politycznymi wyborców z analizowanych regionów pokazuje sporą zgodność pomiędzy poparciem dla PiS i PO a udziałem w czasie oglądania oraz dynamiką spadku udziału „Wiadomości”. 

To w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, czy warmińsko-mazurskim „Wiadomości” cieszyły się w kwietniu najmniejszą popularnością wśród widzów, a jednocześnie w tych regionach największy był poziom poparcia dla PO w ostatnich wyborach. W opolskim, pomorskim i lubuskim program tracił też powyżej średniej dla grupy 18+ (średni spadek wynosił tu 19 proc.). Z kolei w świętokrzyskim, podlaskim, czy mazowieckim PIS plasował się powyżej ogólnokrajowej średniej i tu „Wiadomości” traciły w grupie dorosłych widzów relatywnie mniej. 

59865_2.png

Są województwa, w których reguła zgodności nie w pełni się potwierdza – jak np. małopolskie (wysoki wynik PiS, nieco wyższy niż średni udział „Wiadomości”, ale i większy niż średni spadek udziału programu), czy warmińsko-mazurskie (wysoki wynik PO, udział „Wiadomości” poniżej średniej, ale i relatywnie niski spadek udziału programu rok do roku).  Warto jednak pamiętać o szeregu innych czynników wpływających na wybór programu informacyjnego, a także o frekwencji wyborczej (niespełna 51 proc. w ostatnich wyborach parlamentarnych) – znacznie niższej niż choćby zasięg dzienny telewizji w Polsce (w kwietniu 2016 r. – 72,5 proc. w grupie 18+). 

Duży związek między decyzjami wyborczymi a popularnością „Wiadomości” TVP sugeruje jednak zachowanie rezerwy wobec ostatnich prób podważania wiarygodności badania telemetrycznego - puentuje MEC. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Aneta Kokosz
1. Aneta Kokosz 11.05.2016 / 14:29
W sumie nic się nie zmieniło, wschód dalej za PISem, zachód za Platformą
Matt
2. Matt, 62.244.136.*, 11.05.2016 / 19:16
Jestem z Nałęczowa koło Lublina, czyli wschodnia PL i bardzo przepraszam za Lubelszczyznę. Ale nie wszyscy głosują na PIS-uary. Nie wrzucajcie nas do jednego worka.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.