Okazuje się, że zainteresowanie płatnymi treściami w internecie jest znikome.
Internet zmienił konsumpcję prasy. Treści udostępniane w tradycyjnej papierowej formie konkurują o czas i zaangażowanie odbiorcy z informacjami przekazywanymi wirtualnie. Do tej pory wydawcy chcąc zainteresować internautów publikowanymi na ich stronach treściami, udostępniali znaczną część artykułów bezpłatnie. We wrześniu br. na rynek polski wprowadzono system Piano, pobierający opłaty za treści m.in. Gazety Wyborczej, Super Expressu, Polska The Times i innych. IIBR sprawdził jakie jest nastawienie użytkowników sieci do tego typu praktyk.
O możliwości odbioru prasowych treści premium za pomocą systemu Piano słyszał co czwarty internauta (23%). Częściej wiedzę na ten temat posiadali mężczyźni (28%) niż kobiety (19%), osoby z wykształceniem wyższym (32%) oraz mieszkańcy wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (33%).
- Wydawcy prasowi od kliku lat poszukują wyjścia z dramatycznej sytuacji w jakiej się znaleźli. Z jednej strony w większym stopniu niż inne media dotyka ich kryzys na rynku reklamy i związane z tym niższe przychody. Z drugiej zaś, zmiana technologiczna, która w istotny sposób wpływa na zachowania konsumenckie czytelników mediów drukowanych. Z tych danych wynika, że Piano czy też szerzej pobieranie opłat za treści publikowane w internecie póki co, nie jest dobrym wyjściem. Potrzebne jest bardziej pogłębione spojrzenie na nowego konsumenta treści i na sam sposób prowadzenia papierowego biznesu w zupełnie nowym otoczeniu rynkowym - mówi Jarosław Pawlak, Prezes Zarządu Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych.
Zgodnie z wynikami badania IIBR - około 6% osób, które znają Piano jest zainteresowane zakupem abonamentu w przyszłości, co oznacza, że jedynie 1,4% ogółu internautów rozważa płatne konsumowanie treści online.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Przykre jest to, że w internecie ostatnio wszystko robi się płatne...
Podobne efekt można by było uzyskać pytając czy chcemy:<br /><br /> - płacić podatki<br /> - podwyżek cen paliwa i produktów codziennego użytku<br /><br /> i wiele innych pytań. Zdziwił bym się jak by odpowiedzieli inaczej :)
Z całym szacunkiem, ale robienie badań na temat tego, czy ludzie chcą płacić za coś, co dotąd było za darmo, jest czystym bezsensem. Nie potrzeba badań by znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie. <br /><br /> Odrębną sprawą jest brak innego wyjścia - doświadczenia w Stanach, skąd zazwyczaj przychodzą trendy prasowe, pokazują, że nie dość, iż już większość anglojęzycznych gazet ma paywalle na stronach internetowych, to są one akceptowane i nie mają wielkiego wpływu na traffic.