1.04.2017 / Biznes
 

Jak będzie się rozwijał rynek płatnych treści rozrywkowych w Polsce?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Prognozy PwC na lata 2016-2020 mówią, że sprzedaż materiałów wideo do użytku domowego będzie rosnąć. Jak podaje w raporcie Digital Virgo, już dziś możemy zauważyć wzrost zakupu treści w takich segmentach, jak telewizja i gry. Z tej samej analizy wynika, że 65 proc. polskich internautów przynajmniej raz dokonało w internecie zakupu treści i usług cyfrowych. W lutym 2016 w Polsce pojawił się nowy serwis VoD, ShowMax, który uruchomił jako jedną z metod płatności Direct Billing. Czy serwisy z treściami wideo są tym czego szukają Polacy w internecie?

E-booki, muzyka oraz bilety, gry i dostęp do platform VoD - to kupują Polacy w sieci. 70 proc. polskich konsumentów, którzy kupują w internecie treści i usługi cyfrowe, robi to w celach rozrywkowych - ponad 80 proc. mężczyzn i 69,8 proc. kobiet. Rynek e-rozrywki rośnie, a perspektywy na najbliższe lata są obiecujące.

Jak prognozują eksperci PwC, w ciągu najbliższych 4 lat wartość rynku digital goods może rozwijać się w tempie 2,2 proc. rocznie. Wpływ na popularyzację rozrywki internetowej ma łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu i rozwój technologii. Coraz częściej dostęp do platform oferujących treści rozrywkowe jest oferowany razem z usługami wielu operatorów telewizyjnych i telekomunikacyjnych.

- Rozwój technologii komunikacyjnych daje nowe, większe i lepsze możliwości przesyłania treści cyfrowych i zmienia konsumpcję rozrywki. Świadczy o tym chociażby coraz większe zainteresowanie polskim rynkiem dużych graczy, oferujących e-rozrywkę. Serwisy streamingowe, muzyczne czy wideo, a także biblioteki z e-bookami, stają się coraz bardziej popularne - mówi Marcin Łaciak, dyrektor sprzedaży i marketingu Digital Virgo.

1 na 4 Polaków płaci za treści wideo w sieci

Wydawać by się mogło, że najpopularniejszymi treściami cyfrowymi są filmy i seriale. Według prognoz rynkowych, platformy VoD w ciągu najbliższych 5 lat na całym świecie będą rozwijać się w zawrotnym tempie - ze 163 mln użytkowników w 2016 roku do nawet 383 mln w 2021 roku - wynika z raportu Digital Virgo.

Największymi graczami na światowym rynku rozrywki są przede wszystkim serwisy oferujące streaming muzyczny i wideo - filmów i seriali. W Polsce dostępne są serwisy Netflix, Amazon Prime wideo i HBO GO, a od niedawna również ShowMax. ShowMax wyróżnia się spośród innych serwisów to, że od początku mocno postawił na obsługę prostych i szybkich transakcji w postaci Direct Billingu.

Tymczasem w badaniu Digital Virgo płacenie za tego typu treści cyfrowe zadeklarowało zaledwie 23,4 proc. respondentów. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się serwisy udostępniające muzykę (33 proc.) i gry (27 proc.).

Co ciekawe, to mieszkańcy mniejszych miast najczęściej wykupują abonament w serwisach streamingowych. Zazwyczaj są to osoby z miast od 200 do 499 tys. (34,1 proc.) i miejscowości do 20 tys. mieszkańców (33,3 proc.). Tymczasem w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców na taki wydatek decyduje się zaledwie 13,6 proc. ankietowanych. Może być to związane z faktem dostępnej w danych miejscowościach oferty kulturalnej.

Torrenty zamiast płatnych usług VoD?

Treści wideo, takie jak filmy i seriale, są najpopularniejszymi treściami pobieranymi z tzw. torrentów. Niemal 40 proc. internautów przyznaje się do tego - 34 proc. okazjonalnie pobierało w ten sposób filmy czy muzykę, a 6 proc. robi to regularnie.

Co ciekawe, korzystanie z torrentów nie jest zamiennikiem legalnego, odpłatnego nabywania treści cyfrowych. Wśród osób, które nigdy nie kupiły za pośrednictwem internetu, np. dostępu do platformy VOD, jedynie 3,7 proc. deklaruje, że regularnie korzysta z torrentów, podczas gdy 79 proc. podaje, że tego nie robi wcale. Tymczasem wśród osób, które regularnie dokonują zakupów przez internet, treści cyfrowe regularnie z torrentów ściąga już 13,6 proc. respondentów, a mniej niż połowa deklaruje, że nie robiła tego nigdy (47,5 proc.).

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.