6.08.2018 / Raporty i badania
 

Połowa reklam emitowanych w polskim internecie jest niewidoczna dla odbiorców

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© Nmedia - Fotolia
© Nmedia - Fotolia

Z raportu „Viewability Benchmark Report” przygotowanego przez firmę Meetrics, wynika że Polska w drugim kwartale br. znalazła się na ostatnim miejscu europejskiej stawki (zamieniając się miejscami z ostatnią do tej pory Szwajcarią) pod względem widoczności reklam online. Z wynikiem Viewability na poziomie 50% dała się wyprzedzić Szwajcarii, która do tej pory była ostatnia. Średnia dla wszystkich badanych rynków w Europie wyniosła 61 proc. 

 • Odsetek wyświetlonych banerów reklamowych spełniających minimalne wytyczne dotyczące widoczności spadł na polskim rynku do 50% wobec 52%, osiągniętych w pierwszym kwartale.

 • Średni czas kontaktu z reklamą display również spadł. Viewable Viewtime w pierwszym kwartale wyniósł 20,6 sek., w drugim już tylko do 19,1 sek.

 • Wzrosło Viewability reklam wideo – do 51 proc. w II kwartale (podczas gdy w I kwartale wyniosło 49 proc.); z kolei średni czas kontaktu z reklamą wideo wyniósł 14 sekund (wobec 14,9 sekundy kwartał wcześniej).


 • Najlepsze wskaźniki wśród formatów reklamowych osiągnęły na polskim rynku w II kwartale br.: Halfpage (67 proc. i 35,3 sek.) oraz Skyscraper (59 proc. i 24,8 sek.). 

W podsumowaniu europejskim kolejność czołówki jeśli chodzi o formaty reklamowe jest inna:

 • Sitebar (Viewability - 81 proc., Viewtime – 41,2 sek.)
 • Skyscraper (75 proc. i 29,6 sek.) 
 • Halfpage (71 proc. i 31,6 sek.).

Ogólnie Polska, z wynikiem na poziomie 50%, znalazła się na końcu europejskiej stawki jeśli chodzi o wskaźnik Viewability dla reklam display. Przykładowo w Niemczech ten wskaźnik wyniósł 62%, we Francji 63%, w Wielkiej Brytanii 58%, we Włoszech 56%, w Szwecji 64%, w Szwajcarii 52%. Najlepszy wynik ponownie odnotowano w Austrii - 73%.

Średnia europejska wyniosła w II kwartale 61% (Viewability) i 21,3 sek. (czas kontaktu z reklamą). W pierwszym kwartale było to odpowiednio 62% (a więc widać minimalny spadek kwartał do kwartału) i 21,1 sek.

Widoczność reklam wideo w Polsce jest również poniżej średniej międzynarodowej, choć różnica ta nie jest aż tak duża. Polski rynek osiąga tu wskaźnik 51 proc., podczas gdy międzynarodowa średnia to 53 proc. (zaś średni czas Viewability reklam wideo w Polsce to 14 sekund, przy średniej dla badanych rynków europejskich na poziomie 14,6 sekundy).

- Mija właśnie rok od kiedy Meetrics zadebiutowało z biurem w Polsce i objęło swoim raportem także polski rynek, możemy się więc także pokusić o pewne roczne podsumowania. Jeśli chodzi o Viewability, polski rynek startował rok temu z poziomu średniej europejskiej, z wynikiem 57 proc. Minął rok i niestety nie widać poprawy, a wręcz odwrotnie, obecnie plasujemy się mocno poniżej tej średniej. Trudno więc mówić o pozytywnym trendzie. Potrzebna jest praca u podstaw, nad wydajnością wszystkich formatów reklamowych i wszystkim poważnym uczestnikom rynku powinno zależeć na tych zmianach, by podnieść Viewability do przekonującego poziomu, a co za tym idzie ROI związany z kampaniami internetowymi. Sytuacja, w której dokładnie połowa serwowanych reklam nie jest widoczna, daleka jest od komfortowej, przede wszystkim z punktu widzenia reklamodawców.

mówi Tomasz Piątkowski, Country Manager, Meetrics Polska.

O BADANIU

Meetrics w swoich badaniach opiera się na definicji Viewability rekomendowanej przez IAB i Media Rating Council. Reklama jest uważana za widoczną jeśli co najmniej 50 proc. jej powierzchni jest widoczna na ekranie przez co najmniej sekundę (dla reklam wideo – przez co najmniej 2 sekundy).

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.