Z badań firmy doradczej Deloitte i portalu Gazeta.pl wynika, że w czasie kryzysu zabezpieczanie danych postrzegane jest jako niepotrzebny koszt.
Z badań firmy doradczej Deloitte i portalu Gazeta.pl wynika, że w czasie kryzysu zabezpieczanie danych postrzegane jest jako niepotrzebny koszt, a rosnącej popularności internetu nadal towarzyszy niska świadomość znaczenia bezpieczeństwa informacji wśród internautów.
Przedmiotem badania było wykorzystania internetu przez współczesne społeczeństwo informacyjne, świadomość roli bezpieczeństwa IT wśród użytkowników internetu, a także zaangażowania przedsiębiorców w zapewnienie bezpieczeństwa informacji w firmach. Badanie zostało przeprowadzone w dwóch grupach respondentów: wśród internautów - użytkowników portalu Gazeta.pl oraz ekspertów zajmujących się IT w polskich firmach, klientów Deloitte.
Internauci, którzy wzięli udział w badaniu nie oceniają właściwie skuteczności stosowanych przez siebie zabezpieczeń danych w sieci. Tylko 19% respondentów uważa, że jakość stosowanych przez nich haseł ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Zaledwie 25% sądzi, że zarządzanie zmianą ma duże znaczenie, podczas, gdy w oczach ekspertów jest to jedna z kluczowych kwestii bezpieczeństwa środowisk informatycznych.
Większość przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, za duże zagrożenie uważa portale społecznościowe. Firmy zabezpieczają się przed ryzykiem z nim związanym, blokując swoim pracownikom dostęp tego typu serwisów. Coraz więcej osób podaje w portalach dane wrażliwe, które powinny podlegać ochronie. 40% respondentów uważa, że informacje o ich fizycznej lokalizacji, w tym planowanych podróżach pracowników, nie powinny podlegać ochronie, 20% nie ma w tej kwestii zdania. Dodatkowo 47% ankietowanych uważa, że informacje dotyczące kontaktów biznesowych (np. na GoldenLine) nie powinny podlegać ochronie.
Z raportu wynika również, że mimo dynamicznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego, firmy nie przeznaczają większych środków na bezpieczeństwo w obszarze IT. Ponad 70% respondentów wskazało, że w ich firmach nie ma oddzielnego budżetu na zabezpieczanie danych w firmie. Do najczęściej podawanych rozwiązań zabezpieczających należą urządzenia i produkty ochrony infrastruktury i programy antywirusowe (70%) oraz zabezpieczenia fizyczne: drzwi lub sejfy ognioodporne (60%).
Źródło: Agora SA
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»