
Od kilku lat kantory przeżywają cyfrowy renesans. Branża wymiany walut online w Polsce warta jest już według niektórych szacunków nawet 25 miliardów złotych. Jak działają e-kantory, dlaczego są tańsze od banków oraz kiedy warto korzystać z ich usług? Na te i inne pytania odpowiadamy w raporcie Interaktywnie.com.
KLIKNIJ I POBIERZ BEZPŁATNIE PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM:
KANTORY ONLINE 2015
Spread. To słowo klucz do zrozumienia fenomenu internetwych kantorów. Spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty, to dla banków i punktów wymiany walut jedno z najistotniejszych źródeł zysku. Dla e-kantorów także, ale dzieki ogólnopolskiej skali działalności mogą sobie pozwolić na zdecydowanie mniejszy - czesto nawet kilkukrotnie mniejszy - spread i nadal wychodzić na swoje.
- Kantory internetowe i platformy wymianu walut między użytkownikami sa tańsze od stacjonarnych placówek i banków. Wynika to ze skali biznesu, jaki
prowadzą. Spready wynosza zaledwie kilka groszy, a w tradycyjnych placówkach nawet kilkadziesiąt - mówi Interaktywnie.com Łukasz Olek, członek zarzadu Currency One SA, do której należy między innymi serwis Walutomat.pl.
Walutę można więc wymienić taniej, a jeśli jest tanio - klientów nie brakuje. Tym bardziej, że latami banki zmuszały ich do tego, by przepłacali. Ustawa antyspreadowa, wprowadzona w 2011 roku, zobowiązuje je jednak do przyjmowania rat zarówno w złotych, jak i w walutach, w których wyrażone są kredyty. Dzieki e-kantorom "frankowicze" mogą więc wreszcie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie, co w skali dwudziestu lat daje całkiem sporą sumę. (Wiecej o spreadach i spłacaniu kredytów przeczytasz w rozdziale pierwszym)
Ale co z bezpieczeństwem? Internetowe kantory są faktycznie tańsze, ale nie tylko to się liczy, a w polskim prawie definicja kantoru internetowego... nie istnieje.
Przedsatwiciele e-kantorów podkreślają, że jednak nie działają na Dzikim Zachodzie, a zarówno internetowe kantory, jak i internetowe platformy wymiany walut online podlegają pod polskie prawo w równym stopniu. Szczególne regulacje prawne, które ich dotyczą, to: ustawa o swobodzie gospodarczej, ustawa o ochronie praw konsumentów, ustawa o ochronie danych osobowych i ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniedzy oraz finansowaniu terroryzmu, która obliguje kantory do gromadzenia danych wszystkich klientów. Niektóre kantory podlegają też pod ustawę o usługach płatniczych.
- Mimo iż w ustawodawstwie nie ma definicji kantoru internetowego, działalność taka, także działalność ergokantor.pl, wbrew powszechnemu
mniemaniu podlega nadzorowi instytucji panstwowych na wielu płaszczyznach. Odnosza sie do niej przepisy kodeksu cywilnego, ustawa o swiadczeniu usług droga elektroniczna, prawo dewizowe, ministerialne rozporzadzenia w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, prawo
telekomunikacyjne - mówi Roman Rosinski z ergokantor.pl.
Obawy jeszcze jednak są, dlatego też największe podmioty na rynku same poddają się licencjonowaniu przez KNF, aby podnieść swoją wiarygodność i bezpieczeństwo. Rynek rośnie, jest więc o co walczyć.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Kantory internetowe zdecydowanie podbiły moje serce. Polecam też korzystanie z porównywarek e-kantorów, takich jak http://kantorbox.pl . Na ich stronie możecie sprawdzić kursy najlepszych kantorów internetowych i porównać je ze względu na wysokość wymienianej kwoty oraz samą walutę.
Ze zwykłego kantoru nie korzystam juz od dawna. Mam firmę w Norwegii i oszczędziłem kupę kasy na wymianie przez internet. Najszybciej i taniej idzie mi teraz na http://dobrykantor.pl wcześniej korzystałem z cinkciarza ale okazuje sie nie sa tacy tani i szybcy.
Ja korzystam z usług http://afortiexchange.pl/ nie dość, że można wynegocjować fajne kursy to miły pan diler pomaga wybrać najlepszy moment. Ja się tam nie znam na tym rynku całym, ale nie raz korzystając z porady udało mi się uzyskać fajniejszy kurs niż bym to robiła w losowym momencie :D Polecam :D
Zdecydowanie tradycyjne kantory przechodzą do lamusa, o bankach juz nie wspominając. Nie chodzi tylko o kursy ale i o wygodę. Robie przelew i po 30 minutach kasa na koncie. Jak wszyscy podają gdzie to i ja się pochwałę http://bestekantor.pl wcześniej wymieniałem na jednym z pierwszych kantorow internetowych ale te najbardziej znane są niestety najdroższe.
kantory ok,
http://www.e-wc.pl GREEN - wynajem toalet przenośnych serwis i wynajem, systemy sanitarne
jak dla mnie najlepszy jest http://ekantor.pl ma duzo lepsze kursy do cinkciarza Arek widze ze tez z nich zrezygnowalec zobacz sobie na http://www.ekantor.pl moze akurat ci podpasi pozdrosy
ciekawą ofertę prezentuje http://KantorEkspert.pl obecnie jeden z lepszych kantorów internetowych