Raport "Kantory Online 2015"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Kaja Grzybowska, redaktor Interaktywnie.com
 

Od kilku lat kantory przeżywają cyfrowy renesans. Branża wymiany walut online w Polsce warta jest już według niektórych szacunków nawet 25 miliardów złotych. Jak działają e-kantory, dlaczego są tańsze od banków oraz kiedy warto korzystać z ich usług? Na te i inne pytania odpowiadamy w raporcie Interaktywnie.com.

KLIKNIJ I POBIERZ BEZPŁATNIE PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM:
KANTORY ONLINE 2015

Spread. To słowo klucz do zrozumienia fenomenu internetwych kantorów. Spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży waluty, to dla banków i punktów wymiany walut jedno z najistotniejszych źródeł zysku. Dla e-kantorów także, ale dzieki ogólnopolskiej skali działalności mogą sobie pozwolić na zdecydowanie mniejszy - czesto nawet kilkukrotnie mniejszy - spread i nadal wychodzić na swoje.

- Kantory internetowe i platformy wymianu walut między użytkownikami sa tańsze od stacjonarnych placówek i banków. Wynika to ze skali biznesu, jaki
prowadzą. Spready wynosza zaledwie kilka groszy, a w tradycyjnych placówkach nawet kilkadziesiąt -
mówi Interaktywnie.com Łukasz Olek, członek zarzadu Currency One SA, do której należy między innymi serwis Walutomat.pl.

Walutę można więc wymienić taniej, a jeśli jest tanio - klientów nie brakuje. Tym bardziej, że latami banki zmuszały ich do tego, by przepłacali. Ustawa antyspreadowa, wprowadzona w 2011 roku, zobowiązuje je jednak do przyjmowania rat zarówno w złotych, jak i w walutach, w których wyrażone są kredyty. Dzieki e-kantorom "frankowicze" mogą więc wreszcie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie, co w skali dwudziestu lat daje całkiem sporą sumę. (Wiecej o spreadach i spłacaniu kredytów przeczytasz w rozdziale pierwszym)

Ale co z bezpieczeństwem? Internetowe kantory są faktycznie tańsze, ale nie tylko to się liczy, a w polskim prawie definicja kantoru internetowego... nie istnieje.

Przedsatwiciele e-kantorów podkreślają, że jednak nie działają na Dzikim Zachodzie, a zarówno internetowe kantory, jak i internetowe platformy wymiany walut online podlegają pod polskie prawo w równym stopniu. Szczególne regulacje prawne, które ich dotyczą, to: ustawa o swobodzie gospodarczej, ustawa o ochronie praw konsumentów, ustawa o ochronie danych osobowych i ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniedzy oraz finansowaniu terroryzmu, która obliguje kantory do gromadzenia danych wszystkich klientów. Niektóre kantory podlegają też pod ustawę o usługach płatniczych.

- Mimo iż w ustawodawstwie nie ma definicji kantoru internetowego, działalność taka, także działalność ergokantor.pl, wbrew powszechnemu
mniemaniu podlega nadzorowi instytucji panstwowych na wielu płaszczyznach. Odnosza sie do niej przepisy kodeksu cywilnego, ustawa o swiadczeniu usług droga elektroniczna, prawo dewizowe, ministerialne rozporzadzenia w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, prawo
telekomunikacyjne
- mówi Roman Rosinski z ergokantor.pl.

Obawy jeszcze jednak są, dlatego też największe podmioty na rynku same poddają się licencjonowaniu przez KNF, aby podnieść swoją wiarygodność i bezpieczeństwo. Rynek rośnie, jest więc o co walczyć.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (8)
kojot
1. kojot, 194.149.88.*, 12.08.2015 / 09:21
Kantory internetowe zdecydowanie podbiły moje serce. Polecam też korzystanie z porównywarek e-kantorów, takich jak http://kantorbox.pl . Na ich stronie możecie sprawdzić kursy najlepszych kantorów internetowych i porównać je ze względu na wysokość wymienianej kwoty oraz samą walutę.
Arek
2. Arek, 46.171.27.*, 14.08.2015 / 12:47
Ze zwykłego kantoru nie korzystam juz od dawna. Mam firmę w Norwegii i oszczędziłem kupę kasy na wymianie przez internet. Najszybciej i taniej idzie mi teraz na http://dobrykantor.pl wcześniej korzystałem z cinkciarza ale okazuje sie nie sa tacy tani i szybcy.
Justynka
3. Justynka, 212.91.29.*, 25.08.2015 / 15:26
Ja korzystam z usług http://afortiexchange.pl/ nie dość, że można wynegocjować fajne kursy to miły pan diler pomaga wybrać najlepszy moment. Ja się tam nie znam na tym rynku całym, ale nie raz korzystając z porady udało mi się uzyskać fajniejszy kurs niż bym to robiła w losowym momencie :D Polecam :D
malin79
4. malin79, 94.254.193.*, 26.08.2015 / 10:24
Zdecydowanie tradycyjne kantory przechodzą do lamusa, o bankach juz nie wspominając. Nie chodzi tylko o kursy ale i o wygodę. Robie przelew i po 30 minutach kasa na koncie. Jak wszyscy podają gdzie to i ja się pochwałę http://bestekantor.pl wcześniej wymieniałem na jednym z pierwszych kantorow internetowych ale te najbardziej znane są niestety najdroższe.
Mnie
5. Mnie, 176.221.121.*, 28.08.2015 / 08:46
kantory ok,

http://www.e-wc.pl GREEN - wynajem toalet przenośnych serwis i wynajem, systemy sanitarne
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.