
Z badania Dentsu Data Services i Provident Polska wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni w związku ze społeczną izolacją odczuwają negatywne emocje.
Aż 68 proc. Polek odczuwa duże zmiany i ograniczenia w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii – wynika z badania Dentsu Data Services i Provident Polska. Kobiety częściej niż mężczyźni w związku ze społeczną izolacją odczuwają takie negatywne emocje jak utrata poczucia bezpieczeństwa czy niepokój i stres.
Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa mocno wpłynęły na nasze codziennie życie. Nie tylko wielu z nas pracuje z domu, ale także mocno ograniczyliśmy spotkania ze znajomymi i zmieniliśmy swoje nawyki zakupowe. Dentsu Data Services oraz Provident Polska postanowili sprawdzić, jakie czynniki najmocniej wpływają na nasze samopoczucie w związku z wprowadzonymi ograniczeniami. Jak potwierdzają badania, kobiety i mężczyźni inaczej odbierają nową sytuację.
Epidemia większym obciążeniem dla kobiet
Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii dotykają znaczną część Polaków. Zdecydowanie większym obciążeniem są one dla kobiet. Aż 68 proc. z nich zadeklarowało, że odczuwa duże zmiany w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa. Wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 58 proc.
Kluczowym ograniczeniem dla obu płci jest brak możliwości swobodnego poruszania się. Dotkliwiej odczuwają to panie. Zadeklarowało tak niemal 70 proc. badanych kobiet wobec 50 proc. mężczyzn. Respondentki także częściej zwracają uwagę na brak komfortu psychicznego w codziennym życiu (51 proc. kobiet, 40 proc. mężczyzn). Zdecydowanie bardziej widoczne wśród badanych kobiet są takie negatywne odczucia jak utrata poczucia bezpieczeństwa (65% kobiet, 52% mężczyzn) oraz niepokój i stres (64% kobiet, 52% mężczyzn).
- Panie są dużo bardziej rodzinne i większą wagę przywiązują do pielęgnowania relacji. Jak wynika z badania, kobietom zdecydowanie bardziej niż mężczyznom doskwiera samotność. Znacznie częściej niż panowie deklarują także, że brak im spotkań z rodziną. Odpowiedziało tak 53 proc. respondentek i 39 proc. respondentów. Jednocześnie kobiety częściej dostrzegają pomoc i wsparcie ze strony najbliższych – zauważa Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.
Respondentki większą wagę przykładają także do podtrzymywania kontaktu ze znajomymi i rodziną w czasie społecznej izolacji. 75 proc. kobiet częściej niż kiedyś korzysta z Messengera. Wśród panów ten odsetek wynosi 57 proc. Podobna tendencja kształtuje się w przypadku używania kamerek internetowych. Do częstszego korzystania z tego urządzenia przyznaje się 30 proc. respondentek i 28 proc. respondentów.
Wyzwania dnia codziennego: swoboda przemieszczania się i zdalne nauczanie
Największe wyzwanie z jakim borykają się obecnie Polki związane jest z trudnościami w swobodnym przemieszczaniu. Wskazało tak aż 43 proc. respondentek. Wśród badanych mężczyzn odsetek ten wyniósł 38 proc. Na drugim miejscu jest niepewność dotycząca dochodów i możliwości utraty pracy (41 proc. kobiet, 39 proc. mężczyzn) i zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń (39 proc. kobiet, 37 proc. mężczyzn).
- Znaczącą niedogodnością w ostatnich tygodniach stało się również zdalne nauczanie. Jako wyzwanie wskazała je co piąta kobieta i zaledwie co dziesiąty mężczyzna. Możemy więc założyć, że wspólna nauka z dzieckiem w większości spadła właśnie na panie. Przemęczenie, na które skarży się aż 42 proc. respondentek może potęgować poczucie niepewności i strachu jakie im towarzyszy w ciągu ostatnich dni – podkreśla Paulina Gadowska, Senior Research Analyst w Dentsu Data Services (Dentsu Aegis Network Polska).
Zakupy po nowemu
Codzienne zakupy stały się wyzwaniem dla niemal co trzeciego Polaka, bez względu na płeć. W trakcie epidemii do najpotrzebniejszych produktów należą artykuły spożywcze i lekarstwa. Obie kategorie są znaczące w planowanym koszyku zakupowym zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. 13 proc. panów w najbliższym czasie zaplanowało zakup artykułów remontowo-budowlanych, natomiast 11 proc. respondentek chce kupić odzież lub obuwie.
Podczas podejmowania decyzji zakupowych dla około połowy badanych mężczyzn najważniejsza jest cena, a w szczególności jej obniżka oraz zapewnienie dostępności produktów i usług. Kobietom najbardziej zależy na sterylności i zachowaniu higieny w czasie procesu zakupowego, co jest szczególnie ważne w czasie epidemii. Wskazało tak 55 proc. z nich. Ankietowane częściej niż mężczyźni zwracają także szczególną uwagę na zaangażowanie w pomoc społeczną kupowanych marek. Ten czynnik pod uwagę bierze 43 proc. respondentek oraz 33 proc. respondentów.
Pobierz bezpłatny raport interaktywnie.com
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»