78 procent osób po 50. roku życia nie korzysta z internetu, mimo że ma dostęp do komputera. Wśród osób w wieku 16-49 lat z sieci korzysta 71 procent. Pod względem korzystania z sieci przez seniorów zajmujemy ostatnie pozycje wśród krajów Unii Europejskiej.
Polacy w wieku 50+, którzy nie korzystają z internetu to ponad 10 mln ludzi, w tym 3,9 milionów w wieku 50-59 lat i 6,26 milionów w wieku 60+. Niewielka grupa Polaków w wieku 50 i więcej lat (około 3 procent) korzysta z komputerów, ale nie używa internetu.
Przedstawiciele generacji 50+ zdecydowanie częściej niż z komputerów korzystają z telefonów komórkowych. Własny telefon posiada aż 58 procent z nich. Różnice w stosunku do młodszych również są duże, choć nieco mniejsze niż w przypadku korzystania z internetu,. Wśród osób w wieku 16-49 lat, własny telefon komórkowy posiada aż 93,6 procent osób. Warto zaznaczyć, że własny telefon komórkowy posiadają prawie wszyscy ci mający przynajmniej 50 lat, którzy korzystają z internetu (20 procent osób w wieku 50+). Jednak znacznie większa grupa, to osoby, które nie korzystają z komputerów, ani tym bardziej z internetu.
Nie korzystających z żadnej z tych technologii jest wśród osób w wieku 50+ aż 42 procent. Zdecydowanie częściej należą do kategorii 60+. Prawie 60 procent Polaków z tego przedziału wiekowego, nie miało w 2009 roku telefonu komórkowego ani nie korzystało z komputerów i internetu. W grupie wiekowej 50-59 lat było ich jedynie 22 procent.
W grupie wiekowej 50+ jedynie 22 procent Polaków, którzy obecnie nie korzystają z internetu, miało wcześniej kontakty z tą technologią (w tym 25 procent w wieku 50-59 lat i tylko 18 procent w wieku 60+). Natomiast w przedziale 15-49 lat wśród osób niekorzystających odsetek ten wyniósł 50 procent. Wśród tych 22 procent zdecydowana większość korzystała z sieci jedynie sporadycznie. Zaledwie kilka procent używało kiedyś internetu przez przynajmniej kilka miesięcy. Inne były też powody sporadycznego korzystania w grupach poniżej i powyżej 50 lat. Tym pierwszym znacznie częściej zdarzało się korzystać z powodów związanych z pracą lub nauką, a także w celach komunikacyjnych. Drudzy znacznie częściej korzystali ze względu na ciekawość jak wygląda internet (58 procent w porównaniu do 40 procent w wieku 15-49 lat).
Analizy danych panelu Diagnozy Społecznej za lata 2007-20095 pokazują, że w okresie dwóch lat z korzystania zrezygnowało 11 procent osób w wieku 50-59 lat, które w 2007 używały internetu oraz aż 16 procent użytkowników w wieku 60+. Zaprzestawanie korzystania było znacznie rzadsze wśród osób młodszych, jednak i w tej grupie 6 procent użytkowników z 2007 roku nie używa obecnie internetu.
Pobierz cały raport Dojrz@łość w sieci [PDF]
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jestem już w wiku 50+ i bezproblemowo od dawna korzystam z internetu. Wielu znajomych w moim wieku również nie ma problemów z internetem i komputerem. Jednak chyba większość mojego pokolenia (nieco młodsi i starsi również) nie jest obeznana z coraz szybiciej rozwijającą się technologią.
Dokładnie tak, ludzie powoli zapominają, że można napisać list na ładnej papeterii i komuś go wysłać tradycyjna pocztą. Na całe szczęście nasi rodzice o tym nie zapomnieli i dalej kultywują tą piękną tradycję.
Może czytając te statystyki ktoś z internautów w końcu dojdzie do wniosku że życie to nie tylko internet, portale społecznościowe, blogi a poczta to nie tylko maile ale zwykłe listy czy kartki z życzeniami.
U mnie rodzice osobiście nie korzystają z neta ale siedzą ze mną i wtedy szukam im tego, co ich interesuje. Wiedzą co tam można znaleźć, ale nie bardzo potrafią obsługiwać komputer.
Moi rodzice są już na emeryturze od kilku lat i właśnie jak na nią odeszli to nauczyli się obsługiwać internet. Teraz się cieszą, że nie muszę o wszystko prosić, tylko jak chcą to zamówią sobie książkę z internetu czy sprawdzą repertuar w teatrze.
Mój tata nawet nie chce się nauczyć, z tego względu, ze nie ma zaufania do internetu. Woli na przykład iść do banku i stać tam w kolejce niż wysłać przelew on line.
Moi rodzice są już w tej grupie wiekowej i również nie są za pan brat z Internetem. Ale oni nie czują takiej wewnętrznej potrzeby, żeby się nauczyć jego obsługi.
@ piotrw111<br /> Franek chyba jednak ma rację wystarczy się udać do jakiejś wioski, którą zamieszkują w większości „wieśniacy” a nie ludzie napływowi z miasta i tam sprawdzić ilu korzysta z komputera czy internetu, założę się że niewielu, a wśród nich po 50 to pewnie wyjątki.
myślę że za kilkanaście kilkadziesiąt lat te proporcje się zmienią bo po prostu wymrą ludzie, którzy nie potrafią albo nie chcą korzystać z komputerów i internetu
@ piotrw111<br /> Tylko czy ty i Twoi znajomi stanowicie reprezentatywną grupę. Większość ludzi po 50, którzy korzystają z komputera i internetu musiało pewnie nauczyć się tego ze względu na pracę, a cała reszta się do tego nie garnie.
mam 55 lat tylko jeden mój znajomy nie korzysta z intrernetu. Ja mam trzy niezależne dojścia do różych serwerów.............zatem to bajki, że starsi z internetu nie korzystają. Gdzie ci ankieterzy sprawdzali ....może Zadupinie.
Może nie mają potrzeby korzystania z intrnetu, albo inaczej jeszcze nie odkryli u siebie takiej potrzeby ;) choć moi rodzice czasem korzystają – tyle że za moim pośrednictwem ;)
Telefonu komórkowego nie mam, bo nie jest on mi do niczego potrzebny!<br /> Kupiłbym sobie taki telefon tylko wówczas, gdybym lubił wycieczki w góry i to tylko ze względu na bezpieczeństwo. Telefon komórkowy niezbędny jest biznesmenom, kierowcom w trasie (aby, w razie konieczności przywołać pomoc). Jeśli pracodawca funduje taki telefon pracownikowi to tylko po to, aby mieć nad nim całkowitą kontrolę, a czas pracy uelastycznić tak, że pracownik jest na każde \"pierdnięcie\". Mnie staremu internet wystarczy, aby załatwić prawie wszystkie sprawy, a telefon stacjonarny także wyłączyłbym, bo dzwonią do mnie jedynie nagabywacze zwani telemarketingowcami. Z rodziną kontaktuję się przez Gadu gadu i Skype. Jednakże stacjonarny mam prawie za darmo, więc czasem go używam. Uważam, że telefon komórkowy służy przede wszystkim do drenażu kieszeni głupich delikwentów esemesujacych i dzwoniących w każdej, choćby najgłupszej sprawie. Mam prawie 70 lat, ale dopóki będę widział na oczy, to wyłącznym narzędziem do komunikacji pozostanie komputer.
A moi rodzice korzystają chociaż zaliczają się właśnie do tego przedziału wiekowego. To są już prywatne preferencje każdego z nas. Nie można uogólniać, bo można kogoś przecież bardzo skrzywdzić.
Osoby w tym wieku mają już zupełnie inne zainteresowania. Dla nich liczą się ludzie w realnym świecie. Przynajmniej mnie się tak właśnie wydaje. Zresztą oni zostali wychowani w zupełnie innych realiach.
Nie ma co się temu dziwić. Sam mam rodziców w tym wieku i oni zupełnie nie korzystają z internetu chociaż jest w domu neo. Może to siła przyzwyczajenia, a może brak potrzeby takiego korzystania