Liczba spamerskich wiadomości spadła o 2,3 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem. Odsetek spamu we wszystkich wysłanych mailach wyniósł 74,3 procent.
Jak podaje Kaspersky Lab w raporcie dotyczących spamu w drugim kwartale 2012 roku, spamerzy również odczuli spowolnienie gospodarcze. Tej tematyki dotykała również spora część niechcianych maili. W maju analitycy odnotowali wzrost liczby anglojęzycznego spamu promującego usługi dotyczące finansów osobistych.
W tym czasie niechciane wiadomości z tej kategorii stanowiły 23,5 procent całego spamu - miesiąc później ich odsetek zwiększył się trzykrotnie i wynosił 73 procent. W czerwcu większość takich wiadomości zawierała oferty nielegalnych dochodów.
- Podobne zmiany obserwowaliśmy w czasie kryzysu gospodarczego 2008-2009. Jeżeli obecna trudna sytuacja gospodarcza doprowadzi do powtórki poprzedniego scenariusza, w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się wzrostu poziomu oszukańczego i szkodliwego spamu - mówi Maria Namestnikowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab. - Spodziewamy się również stopniowego spadku udziału spamu, który w kolejnym roku może zmniejszyć się do 65 procent całego ruchu pocztowego.
W kwietniu analitycy wykryli spam, który imitował oficjalne powiadomienie z Facebooka. Co ciekawe, odsyłacze zawarte w wiadomościach e-mail nie prowadziły użytkowników na zhakowane domeny czy witryny, ale na strony Wikipedii oraz serwisu aukcyjnego Amazon.
Od marca jednym z głównych tematów niechcianych wiadomości była sytuacja w Syrii, którą w drugim kwartale wykorzystywali spamerzy nigeryjscy. Pojawiły się e-maile od żony Assada, członków rodziny Assada oraz zwykłych Syryjczyków.
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń drugiego kwartału były Mistrzostwa w Piłce Nożnej Euro 2012. Następnie w centrum uwagi znalazły się Igrzyska Olimpijskie w Londynie, które oszuści wykorzystywali, aby informować o rzekomych wygranych na loterii zorganizowanej przez Fundację Olimpijską.
Jeśli chodzi o kraje, z których wysłano najwięcej spamu, to górują Chiny oraz Stany Zjednoczone. Warto zauważyć, że Chiny objęły właśnie pozycję lidera - z tego obszaru pochodziło 19 procent całego spamu.
dane: Kaspersky Lab
Kilka lat temu Chiny należały do liderów rankingu największych spamerów, jednak po przyjęciu ustawy antyspamowej w 2006 roku liczba e-mailowych śmieci rozprzestrzenianych z terytorium tego państwa znacznie spadła.
Po długiej przerwie do trójki największych źródeł spamu powróciły Stany Zjednoczone, które razem z Indiami znalazły się na drugim miejscu, rozsyłając taką samą ilość spamu - 11,7 procent.
Na trzeciej pozycji uplasował się Wietnam, z którego wysłano 4,97 procent ogółu spamu. Mimo zmian w rozkładzie źródeł spamu, główny trend się utrzymał: coraz więcej niechcianej poczty pochodzi z Azji i Ameryki Łacińskiej
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Spamerzy przenoszą swoją działalność na portale społecznościowe:)
Spam spada oznaczać to może tylko jedno - robić zapasy żywności, bo idą chude lata w gospodarce ;-)