
D-Link Technology Trend postanowił przyjrzeć się zakupom online polskich internautów. Z badania wynika, że w tym roku w sklepach internetowych zaopatrzyło się 30% polskich internautów. Dla porównania w 2008 roku odsetek ten wyniósł 32%. Ponad połowa wszystkich kupujących wybiera e-handel głównie ze względu na atrakcyjne ceny (56% e-klientów teraz, 43% dwa lata temu). Mniej więcej tyle samo respondentów deklaruje, że chcąc porównać ceny korzysta przede wszystkim z usług Ceneo.pl i Skąpiec.pl.
53% internetowych nabywców decyduje się na zakupy onlie, gdyż nie wymagają one od nich wychodzenia z domu. Dwa lata wcześniej na taki powód wskazywało 41%. Bogata oferta e-handlu jest powodem do zakupów dla 46% kupujących online (dwa lata temu – 33%).
Wciąż jednak sporo internautów nie korzysta z oferty sklepów internetowych. Więcej niż 1/3 przebadanych przyznaje, że boi się nieuczciwych sprzedawców. Praktycznie tyle samo osób przed zakupami zniechęca fakt, że nie mogą obejrzeć towarów przed ich nabyciem. 19% internautów deklaruje brak wiedzy o handlu w Internecie, a 15% obawy związane z płatnościami. 10% kupujących wolałoby poradzić się sprzedawcy. 7% boi się, że towar nie zostanie dostarczony im na czas.
- Handel internetowy wyraźnie przyhamował. Ta w ostatnich latach najdynamiczniej rozwijająca się gałąź rynku sprzedaży padła ofiarą zmniejszającego się popytu konsumenckiego, podobnie jak tradycyjne placówki handlowe - powiedział Mariusz Piaseczny, D-Link Polska. Podkreśla on, że sprzedaż online jest już na tyle istotnym i nierozerwalnym elementem całego rynku handlu detalicznego, że dotyczą go te same trendy ekonomiczne. - Z drugiej strony sklepy internetowe zyskują coraz większe grono stałych klientów, którzy doceniają możliwość tańszych i wygodniejszych zakupów oraz znacznie bogatszą ofertę handlową w Internecie - dodaje Piaseczny.
Osobno w badaniu pod lupę wzięty został e-handel w okresie przedświątecznym. Zakupy przed Bożym Narodzeniem w Sieci zamierza zrobić prawie 2 mln Polaków, co stanowi 14% dorosłych internautów. Wynik ten jest porównywalność z analogicznym okresem w roku ubiegłym, tym razem jednak internauci zamierzają wydać na zakupy online więcej pieniędzy. Co dziesiąty klient planuje wydać w Sieci do 100 zł. W zeszłym roku granicę taką narzucało sobie 18% użytkowników. Z 14 do 20% wzrósł odsetek osób, które wydadzą prawdopodobnie od 300 do 500 złotych. O połowę wzrosła też grupa chcąca przeznaczyć na e-handel kwotę między 500 a 1000 złotych – obecnie taką sumę deklaruje 15% e-klientów. Najczęściej kupowanymi produktami w Sieci są kosmetyki, odzież, płyty CD, zabawki, książki i filmy.
Badanie D-Link Technology Trend zostało zrealizowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie firmy D-Link Polska w ostatnim tygodniu września 2009 roku. Udział wzięło w nim 1006 osób w wieku 15-75 lat.
Źródło: Technologytrend.pl
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »