Po pierwszych trzech kwartałach 2011 roku, rynek reklamy w Polsce urósł o 4,3 procenta. Wydatki na reklamę w TV w trzecim kwartale 2011 roku zmniejszyły się o 1 procent.
Po trzech kwartałach 2011 roku szacowana wartość rynku reklamowego wyniosła 5,344 miliarda złotych. Oznacza to wzrost wydatków reklamowych o 4,3 procent, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wtedy też szacowana wartość inwestycji w reklamę wyniosła 5,123 miliarda złotych - wynika z raportu Starlink.
Najwyższą dynamiką charaketryzuje się ponownie internet, choć równie szybko w trzecim kwartale rosły radio, reklama kinowa oraz telewizja. Internet po raz kolejny odnotował największy wzrost wydatków reklamowych (22,1 procent więcej), głównie za sprawą wydatków na reklamę w wyszukiwarkach (wzrost o 28 procent).
Równie dobrą dynamiką w pierwszych trzech kwartałach charakteryzuje się reklama radiowa - wzrost o 8,5 procent. W samym trzecim kwartale z kolei radio zanotowało 14,8-procentowy wzrost. Kino urosło o 3,9 procent, głównie za sprawą wzrostów w drugim kwartale.
W trzecim kwartale straciła nieco telewizja - 2,7 procenta (w analogicznym okresie w roku 2010 wzrost wyniósł aż 9,2 procent) - choć okres od początku 2011 roku można uznać za udany. Po siedmiu kwartałach ciągłego wzrostu wpływów reklamowych w telewizji, w trzecim kwartale 2011 roku, medium to zanotowało spadek inwestycji o 1 procent i to pomimo kampanii wyborczej.
Podobnie jak w poprzednim roku spadki zanotowały: dzienniki, reklama zewnętrzna oraz magazyny - to efekt przenoszenia budżetów reklamowych do internetu i wzmacniania kampanii w radiu. Najwięcej straciły dzienniki, gdzie spadek wyniósł -6,7 procent (jest to podobna dynamika do spadku z takiego samego okresu w 2010 roku). Wydatki na reklamę zewnętrzną spadły o 2,6 procent, a w magazynach tylko o 1,2 procent.
Na dodatnią dynamikę wydatków rynku reklamowego największy wpływ miały sektory: finanse, handel, produkty farmaceutyczne oraz odzież i dodatki, głównie za sprawą rosnącej konkurencji w wymienionych branżach, co przekłada się na zwiększenie wydatków tych sektorów. Natomiast znaczny wpływ na niższą dynamikę wzrostu rynku reklamy, miały sektory z branży FMCG (łącznie -6,7 procent). Przyczyną tego spadku jest nadal pogłębiająca się redukcja budżetów międzynarodowych koncernów wynikająca z globalnej sytuacji makroekonomicznej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ogólnie 3 kwartał bardzo widocznie zarysował tendencje spadkową w sektorze reklamowym. Zamówienia na ekrany dedykowane do reklamy LED skurczyły się o kilkanaście procent. Klienci bardzo często zamiast korzystać z usług polskich producentów wyświetlaczy wybierają tańsze chińskie rozwiązania.
stała się niewiarygodna wiadomości tendencyjne jak tvn-ie, zginęła różnorodność głosów i dziennikarzy szarzyzna niestet.y