Zakończyliśmy ankietę, w której pytaliśmy "Który serwis mikroblogowy będzie nr 1 w Polsce za 10 miesięcy?". Oto jej wyniki.
Zakończyliśmy ankietę, w której pytaliśmy "Który serwis mikroblogowy będzie nr 1 w Polsce za 10 miesięcy?". Oto jej wyniki.
W trwającym tydzień głosowaniu oddano łącznie 675 głosów. Pomimo początkowej przewagi Blipa, społeczność Flakera zdołała odwrócić losy ankiety i wyprowadzić swój serwis na pierwsze miejsce. Minimalna różnica 3 głosów sprawia, że niemożliwe jest wyłonienie na ich podstawie prawdziwego lidera polskiej sceny mikroblogowej.
Wyniki z pewnością oddają "rodzinny" charakter serwisu Flaker, który osiągnął najlepszy rezultat głównie dzięki szybkiej i sprawnej reakcji twórców zachęcających do głosowania na swój projekt. W dużej mierze pokazuje to jak silnie zżyta jest ze sobą społeczność Flakera, na co niebagatelny wpływ może mieć jego odmienność od serwisów typu Blip, czy Twitter. Flaker udostępnia bowiem szersze możliwości interakcji pomiędzy użytkownikami, którzy dzięki funkcji dodawania komentarzy często prowadzą pod wpisami ciekawe i merytoryczne dyskusje.
Należy jednak pamiętać, że Blip ma z kolei potężne wsparcie w postaci właściciela - Grupy GG Network S.A., która może znacząco ułatwić ekspansję serwisu. W maju Blip odnotował ponad dwukrotny wzrost liczby użytkowników, osiągając oglądalność na poziomie ponad 400 tys. UU. Dodatkowym atutem może być pojawianie się w serwisie znanych osób ze świata offline. W ostatnim czasie swoje konta zakładali tu ^Kominek, politycy startujący w eurowyborach, a ostatnio Agnieszka ^Frytka Frykowska.
Słabszy wynik Twittera może dziwić w kontekście jego drugiej pozycji wśród serwisów mikroblogowych w zestawieniu Megapanelu. Może dziwić, ale nie powinien ponieważ niski czas spędzany na stronie (ok. 2 minuty) świadczy o dużej przypadkowości wejść, a nie faktycznym, aktywnym wykorzystaniu giganta i jego wynik w ankiecie jest na dzień dzisiejszy jak najbardziej uzasadniony.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
zależy czy Twitter będzie po polsku
<blockquote>@Rafał - podobnie jest z blipem i flakerem - tam też udział alternatywnych sposobów dostępu jest bardzo wysoki, a czas spędzony na witrynach nieporównywalnie wyższy niż w przypadku twittera.</blockquote><br /> <br /> @Krzysztof, zauważ że interfejsowo flaker i blip dają po stronie WWW dużo więcej niż tylko dodawanie statusów o 140 znakach, jak to jest w przypadku twittera. Prawdopodobnie, gdyby i twitter.com pozwalał na śledzenie tagów na bieżąco (bez odświeżania strony), na żywo podglądanie co zostało napisane do którego z naszych znajomych, czy wszystkie komentarze do jednego tweetnięcia w jednym miejscu, to i czas na stronie byłby z pewnością dłuższy.<br /> <br /> Ja z twittera korzystam głównie z iPhone i tweetie na dużym ekranie, a na samą stronę twitter.com zaglądam sporadycznie.
@Rafał - podobnie jest z blipem i flakerem - tam też udział alternatywnych sposobów dostępu jest bardzo wysoki, a czas spędzony na witrynach nieporównywalnie wyższy niż w przypadku twittera.<br /> <br /> <blockquote>Użytkownicy korzystają z Blipa na wiele sposobów: najwięcej, bo 45% wiadomości nadawanych jest przez stronę WWW, 30% przez komunikatory - z czego większość przez Gadu-Gadu - i ponad 20% z rozmaitych aplikacji napisanych przez użytkowników Blipa. Statystyki sposobu przesyłania wiadomości na Flakera można zobaczyć na <a href="http://flaker.pl/reports/channels" target="_blank">tej stronie</a> (33% przez stronę, 16% przez specjalny przycisk umieszczony na pasku zakładek przeglądarki, 9% przez komunikatory, 2,5% przez mms).</blockquote>
Założenie, że niski czas spędzony na Twitterze, wynika z przypadkowośći, wydaje się być bardzo \"przypadkowe\". Ostatnie dane wskazują, że 80% użytwkoników twittera korzysta z aplikacji zewnętrznych (tweetdeck). sam jestem tego dobrym przykładem, że raz w tygodniu wchodzę na stronę twittera, a na bieżąco korzystam z tweetdeck.<br /> <br /> Dlatego te wyniki mogą być znacząco zaniżone w przypadku Twittera i nie przywiązywałbym do nich tak istotnej wagi.
Zobaczymy co w ciągu tych 10 miesięcy się zmieni, bo kiedyś musi przyjść tendencja spadkowa. Jak na razie, korzystam z obu platform (blip i flaker) i jak na razie jest dobrze. Z pingera raczej nie korzystam, bo to troche przerośnięty miniblogging, który bym porównał do blogasków z rodem OnetBlog, ale to tylko moje zdanie.
@bobiko<br /> <blockquote>każda z nich ma inną filozofię działania</blockquote><br /> święta racja, o czym też pisałem w komentarzu tutaj: http://interaktywnie.com/blog/412-flaker-blip-pinger-twitter-podobne-a-jednak-inne.html#5447<br /> <br /> z resztą zwróć uwagę na słowa - "...<strong>na co niebagatelny wpływ może mieć jego odmienność od serwisów typu Blip, czy Twitter</strong>"<br /> <br /> Mimo wszystko, wiele osób na tym etapie wrzuca obydwa serwisy do wspólnego worka, stąd analiza wyników poszła bardziej w kierunku wskazania głównych atutów poszczególnych serwisów a nie ich porównywania.
Fenomen flakera to właśnie komentarze, ale nie zapominajmy, że jest to serwis o troszkę innym charakterze aniżeli blip.<br /> <br /> Ale pragnę dowiedzieć sie, na czym polega ta zzytość społeczności? czy tylko na tym, że siedzimy przed komputerem i komentujemy, bierzemy udział w danej dyskusji? Jeśli tak, to faktycznie flaker wygrywa z blipem, ale to blip moim zdaniem ma najbardziej zgraną społeczność, także poza firewallem. Wystarczy się odnieść do tagu: blipiwo (blipoznan, blipwawa, blipkrakow) czy po prostu poolcamp, gdzie naprawdę mozna spotkać ludzi z niemalże całej Polski. Przykładem niech będzie taki poolcamp z stycznia (dokładni 24 stycznia) na którym uczestniczyło ok. 50 blipowiczów z całej Polski (Wrocław, Kraków, Katowice, Lublin, Szczecin, Warszawa, Poznań czy 3miasto). <br /> Oczywiście flaker też organizuje spotkania, ale najczęściej przy organizacji przedsięwzięć typu barcamp i democamp - często to ludzie z branzy. <br /> <br /> Moim zdaniem rywalizacja typu która z tych społecznościowek jest najbardziej interaktywna / zzyta jest pozbawiona sensu, ponieważ każda z nich ma inną filozofię działania, a często jest uzależniona od samych użytkowników (followersów, obserwujacych).
@rav, nie chodzi o to, że blip nie ma zżytej społeczności, bo wydaje mi się, że to on ma dużo większe szanse na nr.1, ale że tym wykazała się społeczność Flakera. Jako główne atuty blipa wymieniłem GG i "zcelebrycenie", co z kolei daje mu przewagę nad flakerem.
<blockquote> W dużej mierze pokazuje to jak silnie zżyta jest ze sobą społeczność Flakera [...]<br /></blockquote><br /><a target="_blank" href="http://blipcast.pl/blipiwokrakow">#blipiwokrakow</a>, <a target="_blank" href="http://blipcast.pl/blipiwowawa">#blipiwowawa</a> - to tylko dwa przykłady, a jest ich o wiele więcej.