Moda wspierana dodatkowo szeptanym marketingiem osiąga zaskakujące efekty. I rykoszetem uderza... w technologię flash.
Cel realizowanej przez agencje Opus B i E_misja Interactive 360 dla Tetra Pack kampanii Posadź Drzewo, czyli namówienie 100 tysięcy internautów do posadzenia i hodowania wirtualnego drzewka, udało się osiągnąć w niecały miesiąc. W tym czasie stronę posadzdrzewo.pl odwiedziło 1,295 miliona unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali 3,55 miliona odwiedzin i 21,5 milona odsłon. Czy to znaczy, że jesteśmy tak ekologicznym społeczeństwem, czy raczej zadziałał efekt akcyjności?
I jedno i drugie. Z jednej strony ekologia jest modna, młodzi ludzie biegają do sklepów z własnymi torbami, z drugiej w tym wypadku zadziałał efekt poczucia satysfakcji, że tak naprawdę niewielkim kosztem możemy zrobić coś fajnego. Drzewa, po akcji, zostały na prawdę posadzone - komentuje Michał Siejak z agencji E-misja.
Autorzy kampanii chwalą się wyjątkowo niskim wskaźnikiem odrzuceń. Wyniósł zaledwie 1,04 procent. Wynik zawdzięczają temu, że praktycznie cały ruch w serwisie pochodził z rekomendacji. I to pomimo tego, że uczestnicy zabawy mogli liczyć tylko na szybciej rosnące e-drzewko. Innych nagród nie było.
Wniosek jest taki, że wystarczą nawet miękkie nagrody, a gigantyczny zasięg można osiągnąć bez żadnego wsparcia mediowego, samym marketingiem szeptanym - mówi Interaktywnie.com Michał Siejak. - Warunek to atrakcyjny temat.
Twórcy posadzdrzewo.pl, porównując tegoroczne efekty do dwóch poprzednich edycji, doszli też do interesującego wniosku - im więcej flasha na stronie, tym internauci mniej chętnie decydują się na aktywne uczestnictwo w zabawie. Michał Siejak, choć zastrzega, że tegoroczny pułap 100 tysięcy drzew był najwyższy ze wszystkich dotychczasowych edycji, przyznaje że prostsze rozwiązania, zastosowane w poprzednich latach miały nieco większą skuteczność.
Nie pierwszy to z resztą kamyczek do ogródka zgubnego wpływu animacji flash na użyteczność. W trend odchodzenia od technologii Adobe wpisał się niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który z flasha na swojej stronie zrezygnował całkowicie.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Dzięki. To duża zasługa Dawida z Opus B, który szerzej obsługuje Tetra Pak. Jeśli tak wygląda współpraca ze wszystkimi z tej agencji, to ja się nie dziwię, że dostali Smile Check\'a. Mega otwartość i zero problemów.
Gratulacje Michał!!! Od początku ta akcja miała sukces w perspektywie.<br /> To było 100% engagement userów i dobry driver samej akcji.
jeśli chodzi o współczynnik odrzuceń to mam wrażenie, że to jest błąd. Mam wrażenie, że 1,04 % dotyczy tylko osób bez flesza :)<br /> ....w ogóle czy wejścia nie zliczają się podwójnie?<br /> <br /> <br />
Do swojej link znam;)
chodziło o akcję Grzegorza;)
przeciez jest napisane w artykule:<br /> <a href=\"http://posadzdrzewo.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://posadzdrzewo.pl</a>
I to jest przykład, że szeptanka jest skuteczna. Ale jest naturalnie ale...
Myślę, że to nie technologia Flash była barierą a wymóg rejestracji w serwisie, którego nie było w poprzednich edycjach akcji..
A mogę prosić o link do tej akcji? Chętnie zerknę
<blockquote>wskaźnikiem odrzuceń. Wyniósł zaledwie 1,04 procent. Wynik zawdzięczają temu, że praktycznie cały ruch w serwisie pochodził z rekomendacji.</blockquote><br /> <br /> W aktualnej powadzonej przez nas kampanii gdzie główny nacisk na pozyskanie użytkowników jest w displayu - po ponad tygodniu prowadzenia akcji mamy współczynnik odrzuceń na poziomie 1,25%. Wiec myślę, że powyższe stwierdzenie choć na pozór racjonalne jest niepełne.<br /> <br /> Moim zdaniem dobrze sprecyzowana grupa docelowa, dobra kreacja i interesująca treść - jest podstawą do osiągnięcia takiego wyniku. Sposób pozyskania użytkowników jest drugorzędny.