5.12.2018 / Social media
 

Instagram zyskuje popularność wśród polityków

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Najczęściej obserwowanym światowym przywódcą na Instagramie, z 14,8 milionami obserwujących, jest premier Indii Narendra Modi. Wśród jego obserwatorów znajduje się indonezyjski prezydent Joko Widodo @Jokowi, posiadający 12,2 miliona obserwujących, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwoił ich liczbę. To wnioski z najnowszego badania Światowi przywódcy na Instagramie przeprowadzonego przez wiodącą światową agencję komunikacji BCW (Burson Cohn & Wolfe). Trzecie miejsce zajmuje prezydent USA Donald Trump, którego konto liczy 10 milionów obserwujących. 

92 głowy państw, 48 szefów rządu oraz 36 ministrów spraw zagranicznych na świecie ma osobiste konto na Instagramie

źródło: Badanie BCW

Papież Franciszek znalazł się na czwartym miejscu zestawienia wraz z 5,7 milionami obserwatorów, tuż przez Królową Jordanii Ranią, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i profilem Białego Domu, posiadającymi ponad 4 miliony obserwatorów.

Brytyjska Rodzina Królewska niemal potroiła liczbę swoich obserwujących w ciągu ostatnich 12 miesięcy, głównie dzięki zdjęciom z królewskiego ślubu Księcia Harrego i Meghan Markle. W dniu uroczystości liczba obserwatorów konta wzrosła o 570 tys. osób.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump prowadzi w rankingach pod względem liczby wszystkich interakcji (komentarze i polubienia). W ciągu ostatnich 12 miesięcy, profil @realDonaldTrump osiągnął ponad 218 miliona interakcji, trzy razy więcej niż indyjski premier Narendra Modi, który co prawda ma więcej obserwujących, jednak pod swoimi 80 zdjęciami i wideo zebrał w ostatnim roku tylko 69 milionów interakcji.

Biorąc jednak pod uwagę liczbę interakcji pod jednym postem, premier Indii jest najbardziej efektywnym światowym przywódcą na Instagramie - każdy z jego 80 postów uzyskał średnio 873 302 interakcji. Drugie miejsce zajmuje prezydent Turcji z liczbą 413 934 aktywności na jeden post, a tuż za nim uplasował się prezydent Indonezji, Joko Widodo, którego posty osiągają średnio 411 673 interakcji. 

- Trzecia edycja badania BCW pokazuje, że Instagram stał się siecią społecznościową, w której światowi przywódcy uzyskują najwięcej interakcji. Zaskakuje fakt, że zasięg Instagramowych kont światowych przywódców jest o połowe mniejszy, porównując do ich stron na Facebooku. Przy pięciokrotnie mniejszej częstotliwości publikacji postów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wszystkie konta na Instagramie zebrały w sumie 860 milionów interakcji, o 162 miliony (23 proc.) więcej niż wszystkie interakcje na Facebooku w tym samym okresie.

- powiedział Chad Latz, Chief Innovation Officer w BCW.

Badanie “Światowi przywódcy na Instagramie” wykazało również, że 156 z 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadzi oficjalne konta na Instagramie. To o 16 więcej niż w badaniu z 2017 roku. Dziewięćdziesiąt dwie głowy państw, 48 szefów rządu oraz 36 ministrów spraw zagranicznych prowadzi osobiste konta na platformie, które mają tendencję osiągania większego zaangażowania niż konta instytucjonalne. 

66666_most-effective-world-leaders-on-instagram.png

Badanie analizuje aktywność na 426 kontach na Instagramie, prowadzonych przez głowy państw, szefów rządu oraz ministrów spraw zagranicznych, o 100 więcej w porównaniu do badania z 2017 r. Do analizy wykorzystano zagregowane dane z narzędzia CrowdTangle dostarczanego przez Facebook. Według analiz z 1 października 2018 roku, wszystkie konta mają łącznie 98,3 miliony obserwujących i opublikowały razem 98 372 postów w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Zgromadziły one łącznie 860,4 miliony interakcji (w postaci komentarzy i polubień).

66667_most-followed-world-leaders-on-instagram.png

66668_most-interactive-world-leaders-on-instagram.png

Inne istotne wnioski:  

 • Prezydent Ghany Nana Akufo-Addo jest najczęściej obserwowanym przywódcą Subsaharyjskiej Afryki na Instagramie z 431 milionami obserwujących. Tuż za nim plasują się Paul Kagame z Rwandy oraz nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari, z których każdy ma 160 tys. obserwujących. 

 • Królowa Jordanii Rania jest najczęściej obserwowanym arabskim przywódcą z 4,8 miliona obserwujących, deklasując szejka Muhammada, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którego konto liczy ponad 3,3 miliona obserwujących. 

 • Prezydent Argentyny, Mauricio Macri, jest najczęściej obserwowanym latynoamerykańskim przywódcą na Instagramie, z liczbą obserwatorów wynoszącą 880 tys. Zajmuje pozycję tuż przed Enrique Peña Nieto, ustępującym prezydentem Meksyku i przywódcą Paragwaju, Mario Abdo Benítezem, z których każdy ma ponad pół miliona obserwatorów.

 • Brytyjska Rodzina Królewska jest na szczycie rankingu Instagrama w Unii Europejskiej z 3,5 milionami obserwujących, pozostawiając w tyle prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego konto liczy 1,1 milionów obserwujących oraz kanclerz Niemiec Angelę Merkel (684 tys. obserwujących).

 • Departament Informacji Rządu Brunei jest najbardziej aktywnym kontem rządowym ze średnio 17 postami dziennie. Imran Khan, premier Pakistanu, z 10 postami dziennie plasuje się na drugim miejscu. Trzecie miejsce należy do profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kuwejtu, który udostępnia 8 postów dziennie. 

 • Od czerwca 2018 roku, 15 proc. z 426 kont stworzyło kanały na Instagram TV (IGTV), które pozwalają użytkownikom przesyłać filmy o długości do 60 min. w formacie pionowym.

Instagram nie jest najbardziej oczywistym kanałem społecznościowym do publikacji politycznych oświadczeń, jednak Instagram Stories stają się drugim co do popularności kanałem cyfrowej dyplomacji, w którym przywódcy spotykają się, witają i nawzajem oznaczają. 

Instagram Stories

Instagram Stories cieszą się obecnie dużą popularnością wśród rządów i światowych przywódców, którzy w tym kanale dzielą się kulisami codziennych wydarzeń. Ponad jedna trzecia z 426 analizowanych profili podzieliła się ulotnymi stories. Podobnie jak w oryginalnym modelu Snapchata, użytkownicy mogą dodawać nieograniczoną liczbę zdjęć i 10-sekundowe filmy do swoich historii, które z reguły znikają po 24 godzinach.

Nie ma publicznych statystyk dotyczących zaangażowania na Instagram Stories, ale ich format sprawia, że są względnie bezpieczne dla polityków. Nie posiadają funkcji publicznego komentowania, co uniemożliwia szerzenie negatywnych treści, obecnych powszechnie w innych sieciach społecznościowych.

Przykład Donalda Tuska

Dla social media menedżerów Instagram Stories stały się polem testowym najlepszych obrazów, które następnie zostaną udostępnione na głównym kanale Instagrama. Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, zakończył swój udział w zjeździe przywódców ONZ w Nowym Jorku osobistym story z przebieżki z Battery Park na 44 Ulicę. Swój bieg podsumował publikując jedno zdjęcie na głównym kanale z silnym politycznym przesłaniem – „Poranny bieg w Nowym Jorku ze Statuą wolności w tle… mocne przypomnienie tego, co głęboko podziwiam w tym kraju.” 

Zespół Tuska do perfekcji opanował sztukę Instagramowego storytellingu – w sześciu zdjęciach opatrzonych zwięzłymi podpisami podsumował wyzwania stojące przed Unią Europejską w mijających latach. Cały tekst był krótszy niż 280 znaków i mógł zmieścić się w tweecie. Na ostatnim obrazie zamieścił zaproszenie dla swoich obserwujących – „Przesuń w górę, aby zapoznać się z moim raportem” – które otwierało stronę internetową Rady Europejskiej.

Przed szczytem NATO w lipcu 2018 r. w Brukseli, Tusk spotkał się z sekretarzem generalnym NATO @JensStoltenberg i przekazał „ważne przesłanie dla prezydenta @realDonaldTrump”, zachęcając oglądających do włączenia dźwięku, aby na załączonym wideo usłyszeć oświadczenie, w trakcie którego powiedział „USA nie mają i nie będą mieć lepszego sojusznika niż UE.”

O BADANIU

Światowi przywódcy na Instagramie to najnowsze badanie BCW dotyczące tego, w jaki sposób światowi przywódcy, rządy i organizacje międzynarodowe komunikują się przez media społecznościowe. Jest ono rozwinięciem cenionego dorocznego badania Twiplomacy, które realizowane jest już od 6 lat. W roku 2016 badanie Twiplomacy zostało poszerzone na wszystkie istotne serwisy społecznościowe i znacząco wpłynęło na zwiększenie reputacji BCW na całym świecie.

Aby dowiedzieć się więcej odwiedź www.twiplomacy.com.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.