Facebook, mimo że od czasu skandalu z Cambridge Analytica, jest w nieustannym kryzysie, wciąż nie ma sobie równych, jeśli chodzi o możliwości, jakie daje marketerom. I mimo że clutter rośnie, zaangażowanie spada, a liczba fake newsów nie zachęca, mnogość opcji dostępnych przy relatywnie niskich kosztach, ciągle sprawia, że serwisu nie można lekceważyć.
Facebook, mimo że od czasu skandalu z Cambridge Analytica, jest w nieustannym kryzysie, wciąż nie ma sobie równych, jeśli chodzi o możliwości, jakie daje marketerom. I mimo że clutter rośnie, zaangażowanie spada, a liczba fake newsów nie zachęca, mnogość opcji dostępnych przy relatywnie niskich kosztach, ciągle sprawia, że serwisu nie można lekceważyć. Jak jednak wykorzystać w pełni? O to zapytaliśmy Monikę Szyszkę, specjalistkę zajmującą się social mediami w Makolab.
Ostatnie dane eMarketera nie pozostawiają wątpliwości, że czasy kiedy Facebook był pupilem użytkowników minęły; dla młodych jest zbyt poważny, dla starszych - niewiarygodny, a wydawców zbyt nieprzewidywalny, a dla marek zatłoczony, ale jego zasięgu nie da się lekceważyć, nawet jeśli do znudzenia będziemy powtarzać, że to zaangażowanie jest kluczowe.
Jakie możliwości reklamowe daje Facebook i jak wybrać te, które najlepiej zrealizują Twoje cele?
Monika Szyszka
social media specialist
MakoLab
Platforma reklamowa Facebooka umożliwia uruchomienie reklam realizujących rozmaite cele: od tych czysto wizerunkowych, po sprzedażowe. Ze względu na powszechną dostępność Facebooka, prosty panel reklamowy i stosunkowo niski koszt reklamy, wiele marek decyduje się na wykorzystanie Facebook Ads do promocji produktów i usług. Czy oznacza to, że reklamy na Facebooku pozwalają na prostą i szybką realizację celów biznesowych? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Jak wybrać reklamy, które najlepiej pomogą w realizacji założonych celów?
Myśl globalnie i…
Określ swoje cele biznesowe – to zadanie leży po stronie marki i jej strategów. Kampania informacyjna prezentująca innowacyjny produkt, zebranie niezbędnych kontaktów, a może sprzedaż produktów za określoną kwotę? Marka z jasno określonymi celami lepiej wykorzysta potencjał każdej platformy reklamowej.
Facebook dobrym doradcą?
Platforma reklamowa Facebooka umożliwia testowanie różnych rozwiązań reklamowych – dogłębna analiza konkretnej kampanii pozwoli także na sprawdzenie potencjału nowych rynków czy zbadanie zainteresowania nowym produktem. Panel reklamowy FB może więc wspierać decyzję o wprowadzeniu produktu na dany rynek.
Czy cele reklamowe Facebook Ads pomogą zrealizować cel biznesowy marki?
Odpowiedź na to zdawać by się mogło proste pytanie wcale nie należy do najprostszych! Zanim poznasz możliwości reklamowe Facebooka i zestawisz je z nadrzędnymi celami swojej marki, koniecznie zastanów się nad kilkoma kwestiami. Sprawdź, czy Twoi potencjalni klienci są aktywnymi użytkownikami platformy. Być może zdecydowanie częściej korzystają z Instagrama i Tik Toka – warto zapoznać się z raportami obecności w social mediach oraz przetestować różne platformy.
Dopiero startujesz ze swoją marką, a może jesteś starym wyjadaczem, który do tej pory nie był obecny w social mediach? Musisz uzbroić się w cierpliwość i korzystać z możliwości reklamowych Facebooka w określonej kolejności – tak, by algorytm Facebooka odpowiednio wspierał Twoją markę.
Szerokie możliwości – z których skorzystać?
Zacznij od przypomnienia nadrzędnych celów Twojej marki. Następnie zapoznaj się z dostępnymi celami platformy reklamowej Facebooka. Panel tworzenia kampanii w przypadku Facebooka prezentuje się tak jak poniżej:
Nasz pierwszy krok podczas tworzenia kampanii powinien opierać się na wyborze celu reklamowego pozostającego w zgodzie z ogólnymi założeniami biznesowymi firmy. Przewodnik reklamowy Facebooka wskazuje 3 nadrzędne cele reklamowe:
- Wzrost rozpoznawalności marki
- Docieranie do potencjalnych klientów
- Zwiększenie sprzedaży produktów lub usług
Wszystkie wyżej wymienione cele łączą się ze sobą i są od siebie zależne. Podczas wyboru odpowiedniego celu reklamowego, dobrze jest znać także rodzaj wyniku, który zagwarantuje nam konkretna kampania, czyli np. „Aktywność użytkowników wobec postów”, „Wyświetlenie grupy docelowej”, „Zakup”, a nawet „Wzrost wskaźnika zapamiętania reklamy”.
Cele wizerunkowe
Facebook to doskonała platforma do realizacji wizerunkowych założeń firmy. Kampania z celem „Zasięg” lub „Rozpoznawalność marki” pomoże Ci dotrzeć do określonego grona odbiorców z historią czy założeniami Twojej marki. Reklamy z tej grupy służą powiedzeniu tysiącom odbiorców: „Dzień dobry, nazywam się”.
Aktywizacja użytkowników
Jeśli zależy nam, by użytkownicy Facebooka wykonali określony typ działania, musimy dotrzeć do nich z reklamami z celami: „Aktywność”, „Ruch”, „Wyświetlenie filmu”, „Instalacja aplikacji”, „Pozyskiwanie kontaktów”, „Wiadomości” i zachęcić ich do polubienia naszego profilu/posta, przejścia na stronę, obejrzenia filmu, otwarcia okna kontaktowego w Messengerze, instalacji aplikacji lub wypełnienia formularza kontaktowego. Podsumowując: dzięki reklamom aktywizującym użytkowników docieramy do potencjalnych klientów i zachęcamy do wykonania działania związanego z marką.
Sprzedaż?
Reklama inwestycji mieszkaniowej, zaproszenie na jazdę próbną, odwiedzenie salonu sprzedaży, zapisy na wegański catering, sprzedaż biżuterii – konwersja na Facebooku niejedno ma imię i nie zawsze musi oznaczać bezpośredniej sprzedaży produktu po kliknięciu w reklamę. Dzięki Facebookowi marka może zainteresować odbiorców swoim produktem, wykreować potrzebę, a nawet stworzyć okazję zakupową poprzez uruchomienie reklamy z celem „Konwersja”, „Ruch w firmie” czy zaawansowanej reklamy dynamicznej „Sprzedaż w katalogu”.
Facebook już dawno przestał być uznawany za platformę ściśle społecznościową. Przejęcie przez niego funkcji informacyjno-rozrywkowych przy zachowaniu możliwości reakcji przez użytkowników stało się podstawą do ustanowienia jeszcze jednej, ważnej, a dla marketerów, najważniej funkcji – funkcji reklamowej.
Sprzedaż nie musi być bezpośrednim i natychmiastowym wynikiem kliknięcia w reklamę na Facebooku. Równie dobrze do transakcji może dojść wiele dni po tym jak użytkownik zobaczył naszą kreację lub dokonał interakcji. Dlatego tak ważne jest analizowanie atrybucji konwersji. Wiele korzyści jakie zyskujemy dzięki działaniom społecznościowym może się ukrywać np. w transakcjach wspomaganych.
Od ponad 10 lat dostępna jest polska wersja językowa Facebooka – świadomość działania platformy ciągle się rozszerza, nadal jednak nie jest do końca jasna dla wielu użytkowników – także tych prowadzących własne biznesy. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z możliwościami reklamowymi tej powszechnie dostępnej platformy, zweryfikowanie jej przydatności dla konkretnego biznesu oraz wyznaczenie kluczowych wskaźników efektywności działań podejmowanych w ramach kampanii płatnych, w celu odpowiedniego zmierzenia stopnia realizacji naszych założeń.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»