W 2019 roku dynamika wzrostu Instagrama spadnie, ale nie wpłynie to na biznesową kondycję serwisu.
W 2019 roku dynamika wzrostu Instagrama w USA po raz pierwszy będzie jednocyfrowa, spadając z 10,1% do 6,7% w 2018 roku, ale... w żaden sposób nie wpłynie to na biznesową kondycję serwisu. Przychody z reklam będą płynęły szerokim strumieniem.
- Instagram ma się naprawdę dobrze - jest drugą pod względem popularności platformą mediów społecznościowych w Stanach Zjednoczonych za Facebookiem i pomimo rosnącej presji konkurencji oczekujemy, że utrzyma ona drugie miejsce z dobrą różnicą od reszty platformy - powiedział Nazmul Islam, młodszy analityk z eMarketera.
Świadczą o tym przychody reklamowe, które nadal rosną w tempie dwucyfrowym. Według szacunków eMarketera mają wynieść 9,45 mld dol. w 2019 r. wzrosnąć o do 13,86 mld w 2020 roku. Zwłaszcza reklamy produktowe, które obecnie są w fazie beta, wydają się formatem z dużym potencjałem.
Pod koniec marca Instagram uruchomił bowiem funkcje Checkout, która ma skrócić ścieżkę zakupową klienta. Do tej pory, jeśli chciał on kupić produkt prezentowany na platformie przez np, influencera, musiał odwiedzić stronę sklepy, by tam sfinalizować transakcję. Teraz może to zrobić od razu, bez opuszczania aplikacji.
Na razie funkcja jest dostępna w zamkniętej wersji dla firm na rynku amerykańskim i testowana przez takich gigantów jak Oscar de la Renta, Michael Kors, MAC Cosmetics, Adidas, H&M, Nike czy Zara. Przedstawiciele Instagrama zapowiadają jednak, że „opcja Checkout to tylko część naszych długofalowych inwestycji w funkcje zakupowe. Jeszcze w tym roku wprowadzimy kolejne sposoby robienia zakupów bezpośrednio na Instagramie.
Jak jednak wykorzystać potencjał reklamowy Instagrama już teraz?
Maja Sokół,
lead content creative,
KAMIKAZE
Pamiętam, jak 8 lat temu wchodziłam tam „stalkować” znajomych, a czasem, by wrzucić zdjęcie z filtrem Valencia. Dziś jest zupełnie inaczej! Po co w 2020 roku loguję na Instagramie? By obserwować i uczestniczyć w nakręcaniu sprzedaży. Influencerzy, rzemieślnicy, lokalne biznesy, czy globalne marki - wszyscy są tam po to, by się reklamować. Jak robić to z głową? Poniżej 5 rad dla każdego biznesu.
Zrób pierwsze dobre wrażenie
Jeśli myślisz o Instagramie w kontekście biznesu, zadbaj o instagramową wizytówkę - biogram. Te kilka linijek musi krótko i dosadnie przedstawić Twój biznes. Tak, by odbiorca w kilka sekund wiedział, do kogo trafił. Używaj emoji ;), dodaj wszystkie formy kontaktu, link do WWW i zadbaj o wyróżnialne zdjęcie profilowe.
Określ cele
Chcesz skutecznie prowadzić działania na Instagramie? Zacznij od wyznaczenia celów. Czy będzie to miejsce do budowania konkretnego wizerunku, inspirowania, angażowania, pokazywania UGC od klientów? Możliwości jest mnóstwo, więc zadaj sobie pytanie „po co tu jestem?” i odpowiadaj na nie contentem.
Otwórz się na fanów
Już niebawem Instagram na dobre ukryje liczbę lajków pod zdjęciami w Polsce. To idealny pretekst, by zabrać się za budowanie zaangażowanej społeczności. Sumienne i szybkie odpowiadanie na komentarze, wiadomości prywatne, czy reakcje do relacji to nie tylko socialowy bon ton. Im częściej odbiorca wejdzie z Twoim profilem w interakcje, tym częściej pojawi się on na górze jego feedu i będzie miał częstszy kontakt z Twoją marką. Nie brzmi idealnie?
Taguj wszystko i analizuj wyniki
- Używaj # - eksperymentuj z hashtagami (ilością i zasięgiem) i docieraj organicznie do nowych odbiorców.
- Oznaczaj lokalizacje - dopilnuj, by Twój content był wyszukiwany po lokalizacji.
- Taguj osoby - jeśli używasz UGC, oznaczaj klientów, oni to docenią, a Ty zwiększysz wiarygodność.
- Oznaczaj produkty - skróć ścieżkę zakupową klienta i taguj produkty na zdjęciach oraz relacjach.
Zasięg organiczny > reklamy
Gdy stworzysz solidne podwaliny contentu organicznego - wartościowe, albo po prostu miłe dla oka treści…wejdź w świat reklam! Nie kieruj się intuicją. Na samym początku sprawdzaj, zmieniaj i weryfikuj wyniki. Znajdź najlepsze formaty dla swojego biznesu, ale nigdy nie zapominaj o testowaniu i wyciąganiu wniosków!
Robert Sosnowski
CVO
REACHaBLOGGER.PL
Jeśli chodzi o Instagram, to mamy do wyboru kilka ścieżek, oczywiście możliwe są również różnego rodzaju "hybrydy" tych ścieżek.
Po pierwsze, możliwość stworzenia i budowania popularności własnego konta. Jest to zajęcie żmudne, o ile nie mamy dużego budżetu reklamowgo. Instagram ma ograniczoną wirusowość organiczną (zresztą podobnie jak Facebook obecnie). Trzeba być popularnym, pożądanym, wyjątkowym, żeby w miarę łatwo budować przyrosty na Instagramie bez użycia reklam. Wykorzystanie botów zostało też utrudnione i ograniczone.
Druga możliwość, to wykorzystanie reklam obsługiwanych przez panel Facebook Ads do różnych celów, takich jak: product i brand awarness, traffic, sprzedaż, leady, wyświetlenia video, a także do zwiększania grupy followersów. Możliwości jest dużo. Stawki nie należą do najniższych. Ale jeśli jesteśmy w stanie uzyskać satysfakcjonującą konwersję, to jest to świetna strategia. Wymaga to najczęściej zaangażowania wyspecjalizowanej agencji, która umie zaproponować odpowiednia strategię reklamową, stworzyć angażujące kreacje i optymalizować emisję.
Trzecia taktyka, to zakup publikacji sponsorowanych u influencerów. Można to zrobić we współpracy z agencją lub samodzielnie wykorzystując do tego platformy z ofertami influcencerów/Instagramerów.
Podobnie jak w przypadku reklam można równocześnie realizować kilka celów lub skupić się na wybranych. Współpraca z influencerami może być bardzo policzalna, dzięki zastosowaniu UTMów i kodów rabatowych. Można zacząć od kilku publikacji i rozszerzać działania, na bieżąco analizując efekty.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Działa, działa. My tam jesteśmy zadowoleni. Ale agencja, która się tym zajmuje by nam się przydała.
na insta działa głównie reklama ciuchów i kosmeyyków prowadząca bezpośrednio do sklepu internetowego. to nie jest dobre medium do b2b. inne produktu b2c tez kiepsko oda