Voice search może spowodować spore rewolucje w świecie SEO.
Urządzenia mobilne stały się nieodzownym elementem życia. Smartfony i tablety są wykorzystywane już przez przez dwuletnie dzieci, które przecież nie potrafią jeszcze pisać! Jednak za pośrednictwem wyszukiwania głosowego zaczynają pierwszą przygodę z wyszukiwarką. Wystarczy, że wcisną odpowiedni przycisk na urządzeniu mobilnym, zadadzą pytanie – i gotowe. Voice search może spowodować spore rewolucje w świecie SEO.
Voice search – moda czy łatwiejszy sposób na wyszukiwanie treści?
Wyszukiwanie głosowe nie jest nowością, która pojawiła się na naszych urządzeniach wczoraj. To opcja dostępna na smartfonach czy tabletach od kilku lat! Jeszcze jakiś czas temu większość uzyskiwanych przez voice search odpowiedzi była po prostu nietrafiona. Ale to się zmienia – wyniki, które obecnie dostajemy, są coraz bardziej precyzyjne. Czy jest to jednak przyszłość researchu?
W roku 2016 Sundar Pichai, CEO Google, ujawnił, że aż 20% wszystkich zapytań wychodzących z urządzeń mobilnych pochodzi z wyszukiwań głosowych . Przewiduje się, że do 2020 roku aż 50% wszystkich wyszukań będzie pochodzić właśnie z voice search. Niektórzy wieszczą, że do 2025 r. będzie to najpopularniejsza metoda researchu .
Alexa, Siri, Bixby – wirtualni asystenci głosowi
Główną zaletą voice search jest prostota i szybkość: wystarczy przecież po prostu zapytać. Nad poprawą skuteczności narzędzia prace trwają cały czas. Co ważne – wyszukiwanie głosowe jest coraz chętniej wykorzystywane przez osoby starsze. Technologia audio wykorzystuje możliwość rozpoznawania mowy i pozwala dopasować wyniki. Dziś już większość urządzeń mobilnych posiada możliwość wyszukiwania głosowego. Kto nie słyszał o S Voice czy Bixby na Samsunga lub Siri – pomocnika w sprzętach Apple? Na każdego Androida i Google Home możemy pobrać Asystenta Google, który mówi po polsku i słucha naszych poleceń.
Coraz więcej konkretnych urządzeń zoptymalizowanych pod wyszukiwanie głosowe pojawia się też w domach. Mowa tutaj m.in. o wspomnianym wcześniej Google Home czy Amazon Echo Alexa, która bez problemu potrafi przeszukiwać muzyczne zasoby na Spotify, czy skanować Wikipedię. Alexa służy nawet do robienia szybkich zakupów na Amazonie – o ile użytkownik wyda jej takie polecenie.
Aż 65% badanych, którzy użytkują Amazon Echo lub Google Home… nie wyobraża sobie powrotu do świata, w którym nie ma ich inteligentnego głośnika! A 42% osób z tej grupy twierdzi, że tego rodzaju urządzenia szybko stały się częścią ich życia . Początek rewolucji?
SEO i voice search = więcej korzyści?
Wyniki uzyskiwane poprzez wyszukiwanie głosowe są coraz bardziej precyzyjne. Portal AdWeek ustalił, że w USA do końca 2019 roku będzie używanych aż 67 mln urządzeń ze wspomaganiem głosowym. Pojawiają się głosy, że voice search będzie oznaczać dla SEO prawdziwą rewolucję. Coraz częstsze korzystanie z tego rodzaju możliwości stawia nowe wyzwania w świecie pozycjonowania i daje niespotykane dotąd korzyści. Przejście na wyszukiwanie głosowe wymaga optymalizacji strony, ale stwarza też nowe warunki, dzięki którym mamy szansę na zaistnienie w wynikach wyszukiwania.
Co warto zoptymalizować na swojej stronie pod kątem wyszukiwania głosowego?
O wyszukiwaniu głosowym myśl jak o dodatkowej możliwości marketingowej. Nie jest to zamiennik “tradycyjnych” działań SEO. Pamiętajmy, że niektóre czynniki, które mają wpływ na pozycjonowanie strony www w wynikach, mogą, ale nie muszą (!), wpływać na wyszukiwanie głosowe. Chcesz uzyskać jak najlepsze wyniki voice search? Zoptymalizuj stronę pod jego kątem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
1.Odpowiadaj na pytania i stosuj frazy długoogonowe!
Obecnie w SEO najczęściej pozycjonuje się na frazy, które są często wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę. Internauci są przyzwyczajeni do tego, by na komputerze lub smartfonie wpisywać krótkie (dwu czy czterowyrazowe), praktycznie bezosobowe zapytania. Dlatego na wyższej pozycji znajdziemy frazę: "płytki podłogowe antypoślizgowe tanio" niż "Gdzie tanio kupię płytki podłogowe antypoślizgowe?".
Wszystko zmienia się, jeśli pomyślimy o wyszukiwaniu głosowym! Przy voice search zachowujemy się tak, jak przy rozmowie z drugą osobą. Możesz być pewien, że w przypadku wyszukań głosowych szybciej trafisz na wysoką pozycję, jeśli odpowiesz swoimi artykułami na konkretne pytania użytkowników (w tym na zapytanie “Gdzie tanio kupię płytki podłogowe antypoślizgowe?”), niż na same frazy.
Liczą się także słowa kluczowe z długim ogonem. Brzmią bardziej naturalnie i zgrabniej, są też częściej używane w mowie potocznej. Postaw również na frazy zbudowane wokół pytań typu: "co", "jak", "kiedy", "gdzie", "o której" itp.
2. Optymalizuj stronę, by trafiła na pozycję “0”
Direct answer – czyli najbardziej pożądane miejsce w wyszukiwarce. A mogłoby się wydawać, że pozycja “0” źle brzmi! Nie w przypadku Google. Pozycja “0” to miejsce, w którym wyświetlane są najbardziej trafne odpowiedzi, znajduje się bezpośrednio nad organicznymi wynikami wyszukiwania. W specjalnej ramce prezentowany jest fragment tekstu, który bezpośrednio odpowiada na pytanie zadane przez użytkownika.
3. Rozbuduj lub wprowadź na stronę FAQ bądź Q&A
Skoro już wiesz, że w przypadku voice search liczą się precyzyjne odpowiedzi na zadawane pytania – stwórz na swojej stronie sekcję FAQ lub Q&A. To rozwiązanie, które w tym przypadku bardzo się sprawdzi. Twórz osobne akapity, które będą odpowiadać na konkretne pytania. Pamiętaj jednak, by nie doprowadzić do kanibalizacji treści! Nie duplikuj tego, co już znajduje się na Twojej stronie.
4. Mobile-First Index i kwestie techniczne
Nikt nie zaprzeczy, że żyjemy w świecie, gdzie liczy się Mobile-First Index. Strona, którą zarządzasz i pozycjonujesz, musi być dopasowana do urządzeń mobilnych. Zadbaj o jej responsywność, czas ładowania i poprawny UX. To poważne sprawy, które w połączeniu z voice search mogą znacząco wpłynąć na rankowanie Twojej strony.
5. Skoncentruj się na lokalnych wynikach
Czy wiesz, że nawet 22% wyszukań głosowych w 2016 roku dotyczyło lokalnych zapytań? Zoptymalizuj swoją wizytówkę w Google Moja Firma, podaj dokładną lokalizację firmy, godziny otwarcia, jeśli prowadzisz restaurację – umieść menu, a nawet zdjęcie wejścia! Wiele zapytań voice search zawiera frazę “blisko mnie”, “w pobliżu”, “nieopodal”. Dlatego też treść zawarta na stronie powinna być zoptymalizowana pod kątem tego kontekstu.
6. Zadbaj o meta treści Twojej strony
Treści, które będą wyświetlane w ramach wyszukiwania głosowego, muszą:
- być użyteczne dla odbiorcy – odpowiadać na wyszukiwane hasło,
- upraszczać proces zakupowy
- zapewniać rozrywkę niedostępną poprzez inne kanały (dotyczy to zwłaszcza wyszukiwania piosenek, filmów czy innych materiałów).
Co to znaczy z punktu widzenia SEO? Większą szansę na wyświetlenie będę mieć te materiały, które w metadanych będą zawierać słowa kluczowe o długim ogonie i szerokim kontekście. Warto też używać znaczników strukturalnych, by pomóc Google w jak najlepszym zrozumieniu i dopasowaniu naszych treści. Jeśli umieścisz w meta treściach pytania i trafne CTA, będziesz mieć większą szansę na uzyskanie wyższej pozycji.
Czy voice search oznacza prawdziwą rewolucję w SEO? W niedalekiej przyszłości bardzo możliwe! Największe zagrożenie upatrywane w wyszukiwaniu głosowym wiąże się z kwestiami potencjalnego naruszenia prywatności użytkowników. Dlatego marki korzystające z tej funkcjonalności powinny postawić na przejrzystość i odpowiedzialne podejście do gromadzonych danych. Obecnie bardzo ważna jest konieczność dopracowania technologii urządzeń, żeby uzyskiwać bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania głosowego (w Polsce nadal jest zbyt duży odsetek niepoprawnego rozumienia komunikatów przez urządzenia)
Jednak nie ma co panikować. Zmiany w SEO są widoczne na każdym kroku. Jeśli dzięki wyszukiwaniu głosowemu będziemy mieli szansę na rozwój naszej strony i pozyskanie nowych użytkowników – czemu więc z niego nie skorzystać? Choć dziś voice search jest popularny przede wszystkim za granicą, możesz zacząć optymalizować swoją stronę pod tym kątem już teraz, zanim wyszukiwanie głosowe stanie się trendem także w Polsce.
AUTOR:
Ola Chłapińska
Junior SEO Specialist
ECHO Marketing |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Czekam na te zmiany. Choć trzeba się do nich dostosować na różne sposoby. Ale zdążyłem się do tego przyzwyczaić. Google się rozwija i wszyscy pozostali także muszą, jeśli chcą istnieć w Internecie :)