Wydatki na marketing w mediach społecznościowych stale rosną, ale wymagania - także.
Mimo że ogólnie wzrost rynku reklamowego w pierwszym kwartale 2019 roku wyhamował, internet pozostał jednym z dwóch, obok kina, kanałów, który opar się stagnacji. Z badania AdEx Benchmark 2018, zrealizowanego przez IAB Europe wynika, że wartość rynku reklamy cyfrowej rosła napędzana przede wszystkim wydatkami na wideo, mobile i media społecznościowe.
Głównym beneficjentem tych ostatnich jest oczywiście Facebook i Google, które kontrolują już połowę polskiego rynku reklamy cyfrowej. - Wzrost liczby użytkowników Facebooka w USA zwalnia, a ceny reklam z kanałów informacyjnych osiągają swoje limity - mówiła Monica Peart, dyrektor ds. prognoz w firmie eMarketer. - To Instagram, wraz z szybko rosnącą bazą reklamodawców, stanie się motorem napędzającym wzrost firmy.
Nic więc nie zapowiada, by media społecznościowe, mimo problemów związanych z fake newsami, brand safety, ad fraudami i viewability, traciły na znaczeniu. Ich obsługa stanie się jednak coraz bardziej skomplikowana i wymagająca. I choć już dzisiaj nie ogranicza się do wrzucania zabawnych fotek, kompetencja strategiczne, analityczne połączone z umiejętnością obsługi dedykowanych narzędzi, będą kluczowe.
O to, jak wygląda praca social media managera i czego wymaga zapytaliśmy Alicja Ziółkowska, która zajmuje się contentem w agencji w Brainy Bees.
Alicja Ziółkowska
Content Manager
Brainy Bees
Social media managerowie codziennie mierzą się z dziesiątkami wyzwań, zmian, poprawek. Mogłoby się wydawać, że w takiej rzeczywistości niemożliwym jest zaplanowanie sobie zadań na dany dzień. Nic bardziej mylnego. Działania rozpisane z głową zdecydowanie mogą ułatwić życie na takim stanowisku.
W poniższym tekście podam kilka pomysłów i wskazówek na to, jak zorganizować sobie pracę i jak się w tym wszystkim nie pogubić. Nieważne, czy właśnie zaczynasz pracę w social media, czy zwyczajnie chcesz coś zmienić w swoich dotychczasowych działaniach - ten tekst jest dla Ciebie. Ale, zanim zaczniemy, odpowiedzmy sobie na jedno bardzo ważne pytanie:
Czym właściwie zajmuje się social media manager?
Spójrzmy prawdzie w oczy – wielu ludzi nie ma pojęcia, jak wygląda praca w mediach społecznościowych. Niektórzy podejrzewają, że tacy „specjaliści” całe dnie spędzają na scrollowaniu Facebooka wzdłuż i wszerz. Jeśli też tak myślisz, muszę Cię rozczarować… Praca social media managera to wcale nie nieustanne oglądanie memów.
Faktem jest, że istnieją różne szkoły i kierunki na studiach szkolące przyszłych social media specjalistów, jednak najważniejsze jest to, by kandydat do takiego zawodu był odpowiedzialny, kreatywny, miał pasję do tego, co chce robić - szczególnie, gdy tworzenie treści będzie lwią częścią jego pracy.
Aby zostać social media managerem, musisz wykazać się pokaźną listą umiejętności. W dodatku chęć nauki i rozwoju to niezaprzeczalna konieczność. W każdej branży człowiek uczy się całe życie, ale w świecie marketingu wszystko zmienia się tak dynamicznie, że nie sposób nie interesować się nowinkami oraz bieżącymi zmianami.
Oprócz wiedzy i umiejętności liczy się również… chęć dostosowania do określonej sytuacji. Znaczy to nic innego jak to, że może i niektórzy specjaliści faktycznie pracują od 9:00 do 17:00, ale bardzo często muszą zerkać na profile swoich klientów także poza tymi godzinami. Niestety (lub stety), ale Mark Zuckerberg nie wymyślił jeszcze opcji wyłączania Facebooka na zawołanie i póki nie ulegnie to żadnej zmianie, należy dostosować się do tego, co jest. Czyli tego, że Facebook zwyczajnie nie śpi.
Ciężko jest znaleźć idealnego social media managera. Ciężko jest też go opisać, dlatego najprościej będzie zamieścić listę obowiązków typowych dla tego stanowiska - tak by zdefiniować, czym tak właściwie zajmuje na co dzień.
Lista zadań social media managera
Przede wszystkim odpowiedzialny jest za zarządzanie i rozwijanie profili klientów przy jednoczesnym realizowaniu ich strategii komunikacji. Specjaliści zazwyczaj uczestniczą też w projektach okołosocialowych jak np. content marketing lub influencer marketing. Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu nieco bliżej.
Jednym z najważniejszych obowiązków social media managera jest tworzenie i realizowanie strategii. Zalicza się do tego oczywiście nie tylko rozpoznanie grupy docelowej i sposobów, jak do niej dotrzeć, ale też przygotowanie materiałów graficznych – na własną rękę lub we współpracy z zespołem. Wszystko zależy od rozmiaru i budżetów danej agencji lub firmy.
Kolejnym obowiązkiem social media managera jest często niedoceniane, ale bardzo ważne w ogólnym rozrachunku, zarządzanie społecznością. Większe agencje mogą sobie pozwolić na osobne wakaty dla community managerów, w mniejszych firmach to właśnie specjalista ds. marketingu/social media zajmuje się wszystkim od A do Z. Oznacza to, że nie tylko przygotowuje treści, które mają znaleźć się na profilu marki, ale wchodzi też w interakcje z fanami i potencjalnymi klientami.
Nietrudno w tym miejscu wywnioskować, że social media manager może czasem wręcz utonąć w zadaniach i bez odpowiedniej organizacji pracy może być naprawdę nieciekawie. Na szczęście, z pomocą mogą przyjść dedykowane narzędzia i garść wskazówek, które ułatwią właściwe ich wykorzystanie.
Wskazówki i przydatne narzędzia dla social media managera
Cały czas szukaj inspiracji i zapisuj je. Czasem bywa tak, że wpadniesz na genialny pomysł, ale nie jest on w tym momencie do zrealizowania. Zapisz, zanotuj, zapamiętaj. Możesz użyć opcji Zapisz na Facebooku, skorzystać z aplikacji Evernote, Feedly, czy Google Keep.
- Dobierz odpowiednie narzędzia.
Prawdopodobnie zajmie Ci to odrobinę czasu, by przetestować wszystkie polecane rozwiązania - ale nie ma innego wyjścia, jeśli chcesz stworzyć swój własny toolbox. Każdy ma inne potrzeby, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie i przetestowanie dostępnych narzędzi - by znaleźć to, co będzie nam odpowiadało w 100%. - Planuj treści z wyprzedzeniem.
Zarówno treści organiczne jak i płatne kampanie można zaplanować na długo przed publikacją. Jeśli masz taką możliwość, rób to. Nie tylko oszczędzisz sobie czasu, ale także niepotrzebnego stresu i pomyłek. Możesz planować posty bezpośrednio z poziomu danego kanału social media, czy też użyć narzędzi, które jeszcze lepiej sobie z tym poradzą. Kontentino, na przykład, pozwala na zaplanowanie i opublikowanie treści nie tylko na Facebooku, ale też na Instagramie, Twitterze i LinkedInie. W ten sposób praca social media managera jest łatwiejsza i szybsza, a jemu samemu prościej jest zachować regularność w tworzeniu i publikacji treści dla swoich klientów. - Nie zostawiaj klienta z feedbackiem na ostatnią chwilę.
Klient, tak samo jak Ty, ma mnóstwo różnych projektów na głowie. Dlatego tak ważne jest, by nie wysyłać do niego contentu do akceptacji na dzień przed planowaną publikacją. To automatyczny strzał w kolano. Zanim post zostanie zaakceptowany, może minąć sporo czasu - nie mówiąc już o ewentualnych poprawkach. Nie marnuj pracy zarówno swojej, jak i klienta – planuj działania z wyprzedzeniem, używając do tego odpowiednich narzędzi. Przydatne są kalendarze contentu, które zbierają wszystkie posty w jednym miejscu, a w dodatku pozwalają na dawanie uwag i akceptów klienta już wewnątrz aplikacji, dzięki czemu nie ma potrzeby wertować setek maili. Tak działa już wcześniej wspominane Kontentino. - Przygotuj szablony grafik.
Nieważne, czy grafiki przygotowuje dla Ciebie grafik, czy robisz je sam w Photoshopie lub Canvie (jeśli działasz sam, sprawdź też Easil i Design Wizard) – muszą one ze sobą współgrać. W tym pomoże Ci stworzenie kilku wzorów i szablonów, na których będziesz się opierać podczas wymyślania koncepcji na kolejne treści graficzne. Jeśli nie masz do dyspozycji brand booka, ustal po prostu konkretne fonty, kolory, układ elementów na grafice. Sprawdź coolors.co – narzędzie, które pomoże w stworzeniu palety pasujących do siebie barw. - Śledź zmiany i nowości.
Rozmiary grafik karuzelowych i cover photo mogą zmienić się z miesiąca na miesiąc. Musisz o tym wiedzieć i być tego świadomym. Jeśli nie orientujesz się w najnowszych trendach, mogą cię ominąć nowe sposoby na dotarcie do potencjalnych klientów. - Wykorzystaj potencjał wiralowości.
Social media mają ogromną moc, którą warto wykorzystać w dystrybucji różnych treści, np. darmowych e-booków, kursów online czy dłuższych artykułów. Do tego sprawdzi się chociażby narzędzie PayByShare, dzięki któremu za dostęp do treści premium płaci się udostępnieniem na Facebooku lub Twitterze. - Nie trać odbiorców.
Jeśli tworzysz treści reklamowe, które kierują na zewnętrzne strony (np. do sklepu internetowego) - dodawaj tagi UTM w linkach, których używasz podczas konfiguracji kampanii. Warto też dodać pixel, który pozwoli na kampanie remarketingowe w przyszłości. To wszystko z łatwością można zrobić np. przy użyciu RocketLink. - Stwórz testowy fanpage.
Nie dość, że unikniesz bolesnych pomyłek, to jeszcze zyskasz miejsce, w którym na spokojnie przetestujesz wszystkie nowinki i zmiany (na przykład graficzne). Pamiętaj – zawsze lepiej wrzucić coś na testowy fanpage i ewentualnie wykryć pomyłkę ze spokojnym sercem, niż wrzucić coś bezpośrednio na fanpage klienta i liczyć na to, że wszystko będzie w porządku.
Dlaczego warto korzystać z dedykowanych narzędzi?
Przede wszystkim dlatego, że pozwalają one na usprawnienie pracy social media managera. A jest to istotne - bo zarówno pracodawca (firma/agencja) jak i pracownik (social media manager) powinni na samym początku ustalić wymierne i osiągalne cele, z których pracownik będzie rozliczany po określonym czasie. Dzięki odpowiednim narzędziom staje się to znacznie łatwiejsze.
Ważne jest jednak, by obie strony miały świadomość, że czasami na KPI mogą wpływać działania spoza obszaru pracy social media managera. Wyciśnięcie jak najlepszego zasięgu organicznego postów bez wsparcia płatnych kampanii to niekiedy ciężki orzech do zgryzienia. Na końcu jednak zawsze najważniejsza jest konwersja, choć trzeba pamiętać, że na decyzje zakupowe potencjalnych klientów wpływa wiele czynników, na które social media managerowie nie zawsze mają wpływ.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»