Spośród nowych opcji szczególnie ciekawie prezentuje się możliwość targetowania na historię słów kluczowych. Ale to niejedyna nowość.
Spośród nowych opcji szczególnie ciekawie prezentuje się możliwość targetowania na historię słów kluczowych. To połączenie istniejących opcji targetowania na słowa kluczowe z opcją retargetingu. Taka funkcja ma pozwolić dotrzeć do osób, które w konkretnym przedziale czasowym wykazały zainteresowanie tematami związanymi z daną marką.
Kolejną opcją jest targetowanie reklam ze względu na płeć. Jak twierdzą przedstawiciele serwisu, funkcja ta już w fazie beta pozwoliła niektórym reklamodawcom ponieść współczynnik konwersji nawet o 40%. Trzecia i ostatnia nowość to targetowanie ze względu na używaną przeglądarkę. Quora już oferuje możliwość kierowania reklam według urządzeń i platform mobilnych, ale teraz do tego zestawu dochodzą przeglądarki.
O ile pierwsza z ogłoszonych funkcji wydaje się ciekawa, o tyle kolejne są już raczej standardami w digital marketingu. Dla polskich firm to jednak i tak nie jest najważniejsze. Quora, mimo że popularna w zachodnim świecie start-upów, technologii i marketingu, nie jest nadmiernie eksploatowana przez polskie marki. A działa od dekady i start miała wyjątkowo mocny.
Powstała w 2009 roku, a upubliczniona została rok później przez współzałożycieli samego Facebooka. Adam D’Angelo i Charlie Cheever na początku 2010 roku zrezygnowali ze swoich facebookowych stanowisk, by poświecić się tworzeniu platformy, która miała stać się kopalnią wiedzy "z pierwszej ręki". Jej siłą musieli być więc ludzie, którzy jakąś mają. D’Angelo i Cheever w Dolinie Krzemowej znali kogo trzeba (m.in. Marka Zuckerberga, który właśnie na Quorze zapytał, jaki start-up powinien przejąć Facebook, po czym zastosował się do wskazówek), a sami też skupiali na sobie uwagę. Nazwiska znane w branży były magnesem, który przyciągnął do witryny dziennikarzy technologicznych, szukających wewnętrznych informacji (na początku dostęp do Quory możliwy był jedynie po otrzymaniu zaproszenia), a potem kolejnych użytkowników (dzisiaj zaproszenia nie jest oczywiście konieczne).
Dzisiaj Quora ma 300 milionów aktywnych użytkowników, ale to nie ich liczba ma znaczenie tylko siła nabywcza. Są to głównie specjaliści o znaczących dochodach i eksponowanych stanowiskach, co sprawia, że Quora może być idealnym miejscem do marketingu B2B. Czy także polskie marki mogą na tym skorzystać?
Alicja Markiewicz
Marketing Manager
Osom Studio
Remarketing wg słów kluczowych, kierowanie na płeć czy przeglądarki - oto nowe sposoby Quory targetowania reklam. Użytkownicy Quory w zdecydowanej większości posiadają wyższe wykształcenie, a blisko 40% zajmuje stanowiska kierownicze. Co więcej, spędzają w tym serwisie dwa razy więcej czasu niż na LinkedInie, zatem naturalnym jest, że firmy, które powinny rozważyć te możliwości reklamowe, to przedsiębiorstwa oferujące usługi czy rozwiązania B2B w zakresie technologii.
Wybór odpowiedniego dostawcy tego rodzaju rozwiązzań to kilkuetapowa droga, której początkiem bardzo często jest research mający na celu poznanie tematu od podstaw. I tutaj fenomenalnie sprawdza się Quora, dająca użytkownikom możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości. Korzystając z danych na temat płci, rodzaju używanej przeglądarki oraz wyszukiwanych przez userów haseł (chociażby w oparciu o Google Analytics), reklamodawcy mają wręcz fenomenalną okazję dotarcia ze swoją ofertą do tej grupy odbiorców.
Marcin Michalski
Członek Zarządu
Cube Group
Quora jest świetnym serwisem do promocji m.in dla startupów międzynarodowych, np. firm działających w modelu SaaS (Software As a Service), ponieważ bardzo dużo osób szuka tam inspiracji do rozwiązania swoich problemów. Czy firmy z Polski? Na pewno, ale traktowałbym to raczej jako trampolinę do zdobywania klientów za granicą, jedno z działań.
Nie jestem przekonany, czy rozbudowa możliwości targetowania w systemie reklamowym cokolwiek zmieni. Raczej te zmiany są na tyle podstawowe, że powinny być właściwie możliwe od samego początku. W dzisiejszych czasach jeżeli nie kontekst, to bardziej Machine Learning i Audience Targeting powinno być wdrażane niż tak proste metody targetowania.
Jednocześnie na Quorze bardziej niż płatną reklamę sugerowałbym wpisy organiczne i budowanie swojego wizerunku eksperta – to przyniesie długofalowe efekty, bo każdy wpis na Quorze „żyje” dzięki pozycjonowaniu w Google bardzo długo… A reklama jest tu jednak rozwiązaniem krótkoterminowym.
Robert Sosnowski
CVO
REACHaBLOGGER.PL
Quora jest dobrym miejscem na działania reklamowe dla naprawdę szerokiego przekroju biznesów, ale przede wszystkim jednak tych kierowanych na rynek anglojęzyczny. Spektrum zadawanych pytań jest szerokie, a narzędzia targetowania pozwalają na dobre, kontekstowe dopasowywanie reklam. Jednak moim zdaniem szczególną wartość Quora ma dla usług i produktów specjalistycznych, nowatorskich, które cieszą się zainteresowaniem użytkowników, np. dla usług platform SaaS / Martech. Wszystko co wiąże się z aktywnym zadawaniem pytań i szukaniem na nie odpowiedzi, jest dobrym materiałem do działań reklamowych na Quora. Czasami animatorzy działań reklamowych wykorzystują też Quorę do organicznego pozyskiwania traffiku niezależnie od prowadzonych działań z wykorzystaniem adsów.
Joanna Bieniewska
account manager
Zjednoczenie.com
Nowe opcje targetowania reklam na Quorze są na pewno warte uwagi. Najlepszą z propozycji wydaje się możliwość dotarcia do osób, które są zainteresowane wybranym zagadnieniem. Treści pojawiające się na Quorze bardzo często dotyczą wąskich tematów, w związku z tym jest to dobra przestrzeń reklamowa dla firm specjalizujących się w danej dziedzinie. Zwłaszcza jeśli są to firmy, które działają na rynku międzynarodowym.
Pozostałe funkcje nie są jednak rewolucją w świecie reklamy, a raczej efektem naturalnego rozwoju serwisu. Trzymam jednak kciuki, aby w przyszłości pojawiło się ich jeszcze więcej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»