Firma przyczyn słabszych niż oczekiwanych reultatów upatruje w słabości produktów reklamowych...
Twitter odnotował 702 miliony dolarów przychodów z reklam za III kwartał 2019 r, co stanowi wzrost o zaledwie 8% rok do roku. Całkowite przychody Twittera za kwartał wyniosły 824 miliony dolarów, co też nie jest imponującym wynikiem - to wzrost tylko 9-proc. Firma spadek przychodów (w porównaniu do poprzedniego kwartału) przypisała problemom z produktem, w szczególności z Mobile Application Promotion (MAP) oraz personalizacją i ustawieniom danych.
- Nadal będziemy priorytetowo traktować nasze produkty reklamowe wraz ze zdrowiem i naszymi inwestycjami, aby napędzać stały wzrost mDAU (codzienni aktywni użytkownicy generujący przychody - przyp. red.) - powiedział dyrektor finansowy Twittera Ned Segal.
Łączne zaangażowanie reklamowe użytkowników wzrosło o 23% rok do roku, a koszt dotarcia gwałtownie spadł, aż o 12%. Liczba mDAU na Twitterze wzrosła o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim, z 124 milionów do 145 milionów. W ujęciu kwartał do kwartału wzrost mDAU jest jednak mniejszy - wyniósł zaledwie 4%.
To trzeci kwartał, w którym Twitter podaje wskaźnik mDAU. Firma w lutym tego roku postanowiła skupić się na użytkownikach, którzy są w stanie wyświetlać reklamy i odeszła od podawania liczby miesięcznych aktywnych użytkowników (MAU). Zrobiła to zresztą po tym, jak zauważyła znaczny spadek tego wskaźnika po oczyszczeniu platformy ze spamowych kont.
Patrycja Krakus
Marketing Specialist
Osom Studio
Jeśli chodzi o potencjał reklamowy Twittera, to nie można powiedzieć, aby był on znacznie mniejszy niż w przypadku chociażby Facebooka czy Instagrama. Platforma stale rozszerza swoją ofertę dla reklamodawców, oferując rozwiązania ciekawe i niedostępne w wymienionych mediach, jak np. targetowanie po słowach kluczowych. Mimo to liderami na polskim rynku reklamy internetowej wciąż pozostają Google i Facebook, zostawiając Twittera daleko w tyle.
Czy polskie marki wykorzystują potencjał Twittera? Myślę, że nie w pełni. Ale nie dlatego, że brakuje im pomysłu. Wydaje mi się, że nie mają po prostu sposobności do rozwinięcia skrzydeł. Użytkownicy Twittera to wciąż wąska grupa - niewiele marek znajdzie wśród nich swoją grupę docelową. Największe polskie konta na Twitterze należą do serwisów informacyjnych, polityków, sportowców, co już pokazuje markom, kim są użytkownicy platformy. Co więcej, na początku roku reklamy na Twitterze dotrzeć mogły do 934 tysięcy użytkowników, dla kontrastu, na Facebooku - do 17 milionów. Nie twierdzę, że nie ma przez to sensu prowadzić działań reklamowych na Twitterze, chodzi mi po prostu o mniejszy potencjał, jakie daje to medium. O ile wyniki prowadzonych działań mogą być tu podobne jak w przypadku innych mediów społecznościowych, tak marek decydujących się na emitowanie reklam na Twitterze, jest w Polsce po prostu mniej.
Natalii Skrzypek
Social Media Stack Leader
Dentsu Aegis Network:
Ogłoszone wyniki Twittera rzeczywiście mogą nie napawać twórców i inwestorów optymizmem, jednak nie ferowałabym tutaj ostatecznych i negatywnych wyroków. Co prawda Twitter już od długiego czasu w mojej ocenie znacznie przegrywa z konkurencją, jednak na rynku nowych mediów, biorąc pod uwagę trendy, dynamikę rozwoju i coraz młodszego użytkownika jako za chwilę kluczowego konsumenta świata, wciąż jest przestrzeń dla wielu graczy i dobre rozwiązania. Kluczowym wskaźnikiem jest świeżość, czyli rozwiązania, które nie kopiują konkurencji, dopasowane do oczekiwań konsumentów oraz „dobre”, czyli mierzalne i efektywne w kontekście nowych produktów na platformie.
Zgodnie z udostępnionymi danymi liczba użytkowników dziennych Twittera rośnie w ujęciu rok do roku o 17 proc. i sięga aktualnie 145 mln. Oznacza to duży potencjał dla tej platformy. Twitter musi jednak znaleźć na siebie pomysł, aby obok giganta, jakim jest Facebook i ogromnego popytu na formaty takie jak Stories, AR, nie odstawać tak bardzo i szybko adaptować się do trendów. Biorąc pod uwagę ostatnie ruchy i wprowadzane formaty typu Karuzele, Ankiety Video czy ulepszenia w narzędziach do monitoringu i moderacji, trochę brakuje mi tu świeżości i polotu. A tego oczekuje szczególnie młody użytkownik. W Polsce Twitter ma specyficzną grupę odbiorców i w mojej ocenie nie ma szans przebić się do masowego konsumenta, jednak na świecie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, wciąż ma szansę na wzrosty w liczbie użytkowników i - co według mnie ważniejsze - na zaskarbienie sobie ich uwagi i zaangażowania na dłużej i z większą częstotliwością. Osobiście potencjału upatruję w rozwiązaniach odnoszących się do wydarzeń na żywo i influencerów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»