YouTube pozostaje drugą co do wielkości platformą wyszukiwania internetowego (zaraz po Google).
Choć YouTube nie jest już jedynym miejscem prowadzenia kampanii video online, to wciąż jest głównym. Platformy Google z jej 1,5-miliardową bazą użytkowników, którzy spędzają nawet dwie godziny dziennie na oglądaniu filmików, nie opłaca się ignorować, a Google dba o to, by reklamodawcy nawet nie próbowali. Jak więc reklamować się na YouTube?
- Liczba widzów w wieku od 18 do 34 lat i od 18 do 49 lat, którzy oglądają YouTube (nawet jeśli liczyć tylko wersję na urządzenia mobilne), jest większa niż w przypadku jakiejkolwiek telewizji kablowej w Stanach Zjednoczonych.
- Ponad połowa wszystkich wyświetleń w YouTube pochodzi z urządzeń mobilnych. YouTube ma swoje wersje lokalne w ponad 88 krajach.
- YouTube jest dostępny w 76 językach, dzięki czemu może z niego korzystać 95% wszystkich użytkowników internetu.
Według aktualnej prognozy Zenith segment reklamy internetowej rośnie najszybciej i w tym roku osiągnie 10-proc. dynamikę - głównie za sprawą większych wydatków na video online. O ile jednak jeszcze kilka lat temu internetowe wideo było traktowane po macoszemu, stanowiąc jedynie dodatek do działań np. w mediach społecznościowych, o tyle dzisiaj takie podejście odchodzi w niepamieć. Wideo staje się coraz poważniejszą konkurencją nawet dla spotów telewizyjnych, co ma związek z pojawianiem się dłuższych formatów w social media (transmisje, programy) i reklam, które przerywają transmisje, podobnie jak w TV.
>>> WIĘCEJ O RYNKU REKLAMOWYM PRZECZYTASZ TUTAJ
Na jakiej platformie skoncentrować wysiłki? Najlepiej nie ograniczać się na jednej, bo Facebook, jeśli chodzi o wideo, depcze YouTube'owi po piętach, ale... to YouTube pozostaje drugą co do wielkości platformą wyszukiwania internetowego (zaraz po Google) i - w odróżnieniu od Facebooka - nie ma problemów z przyciągnięciem do platformy najmłodszych użytkowników. Aż 96 proc. amerykańskich nastolatków wciąż aktywnie z niego korzysta.
You Tube z roku na rok oferuje coraz lepsze możliwości dla marketingowych kampanii w internecie. To najpopularniejsze na świecie medium video już nie tylko może świetnie przysłużyć się budowaniu świadomości i wizerunku produktów. Obecnie można tam również prowadzić bardzo skuteczne działania efektywnościowe.
Od pewnego czasu dostępne są narzędzia, które pozwalają na youtubową kampanię video rozliczaną za efekty. Dzięki formatom reklamowym takim jak TrueView for Shopping (umożliwia wyświetlanie reklam z możliwością przejścia na stronę produktu) lub TrueView for Action (wyraźnie zaakcentowana opcja Call to Action w trakcie i po zakończeniu wyświetlania reklamy) reklamodawcom o wiele łatwiej skłonić użytkownika do dokonania konwersji.
O czym jeszcze warto pamiętać przy uruchamianiu kampanii reklamowej na YouTube? Bardzo przydatne są precyzyjne metody targetowania reklam, które opierają się na demografii, zdarzeniach z życia internautów, wyłapywaniu niestandardowych odbiorców o podobnych zainteresowaniach, informacjach o miejscach docelowych itd. Dzięki nim jesteśmy w stanie dotrzeć do wybranej przez nas grupy docelowej wyselekcjonowanej spośród 20 milionów użytkowników YouTube w Polsce. To umożliwia przeprowadzenie kampanii o szerokim zasięgu, która zarazem ma przekaz dopasowany do danych odbiorców.
Warto takie działania opierać na analizie statystyk kampanii (VTR, CTR, procent obejrzenia). Są one widoczne niemal w czasie rzeczywistym, co pozwala na testowanie przekazu, jego modyfikacje i w końcu na prosty wybór najskuteczniejszych reklam dla wybranych grup docelowych.
- Lech Wyrzykowski, SEM lead w Result Media:
Jak reklamować się na YouTube?
Reklamy TrueView dostępne w dwóch formatach - inStream i Discovery - są zdecydowanie najpowszechniejsze. W przypadku inStream płatność uiszcza się wtedy, gdy użytkownik obejrzy 30 sekund filmu (lub całość, jeśli jest on krótszy) albo kliknie w link. W przypadku Discovery tylko wtedy, gdy użytkownik postanowi obejrzeć reklamę i kliknie miniaturkę.
Główne różnice między reklamami inStream i Disovery | |
inStream | Discovery |
Lokalizacja: filmy z YouTube, aplikacje, gry i filmy w sieci reklamowej Google | Lokalizacja: filmy z YouTube i wyniki wyszukiwania (w tym na urządzenia mobilne), strona główna aplikacji YouTube, "powiązane filmy" i nakładki wideo |
Długość filmu: max. 3 minuty (> 30 sekund zalecane) | Długość filmu: bez ograniczeń |
TrueView for Action: Optymalizacja TrueView for Action pozwala dodać przycisk wezwania do działania do reklam typu inStream. Płacimy, gdy ktoś kliknie w nasze wezwanie.
TrueView for Reach: W kwietniu 2018 roku Google wprowadził TrueView for Reach, czyli nowy rodzaj optymalizacji reklam TrueView na podstawie celów kampanii. TrueView for Reach umożliwia włączenie cen CPM (koszt za 1000) dla krótszych reklam. By kwalifikować się do tego rodzaju optymalizacji, reklama musi mieć od sześciu do 30 sekund.
Bumper Ads: Reklama w przerywniku (Bumper Ads) to reklama niemożliwa do pominięcia, ale nie tak znowu intruzywna, bo trwa zaledwie 6 sekund. Warto potraktować ją jak teaser, który ma przyciągnąć użytkowników do głównej produkcji - bez względu na to, co miało nią być. Za Bumper Ads rozlicza się w modelu CPM, czyli płacimy za tysiąc wyświetleń.
LISTA NAJPOPULARNIEJSZYCH BUMPER ADS DOSTĘPNA JEST TUTAJ
Reklama Out Stream: To reklama przeznaczona na urządzenia mobilne, która odtwarzana jest w witrynach partnerów i w aplikacjach. Rozpoczynają się z wyłączonym dźwiękiem, a reklamodawca płaciw modelu za tysiąc wyświetleń (vCPM) tylko wtedy, gdy więcej niż połowa reklamy jest widoczna na ekranie przez co najmniej dwie sekundy.
Reklamy niepomijalne: Reklamy tego typu muszą być wyświetlone w całości, zanim rozpocznie się odtwarzanie Twojego filmu. Mogą pojawiać się przed filmem, w jego trakcie lub po zakończeniu. Zależnie od regionalnych standardów ich maksymalna długość to 15 lub 20 sekund. Kiedyś był 30, ale YouTube uznał, że to jest jednak zbyt nachalne.
Reklamy displayowe: Reklamy banerowe o wymiarach 300 x 250 lub 300 x 60 są wyświetlane na prawo od filmu, nad listą proponowanych pozycji lub - w przypadku większych odtwarzaczy - poniżej filmu. Kampanią można zarządzac z poziomu panelu Google Ads.
Overlay Ads, czyli nakładki reklamowe: Częściowo przezroczyste reklamy graficzne lub tekstowe w rozmiarze 468 x 60 lub 728 x 90 widoczne w dolnych 20% okna filmu.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»