Warto stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Złośliwe oprogramowanie związane z Facebookiem działa poprzez dostęp do kont użytkowników i publikuje za jego pośrednictwem zainfekowane linki lub spam w imieniu właściciela konta. Może rozprzestrzeniać się poprzez tradycyjny malware, złośliwe wtyczki w przeglądarce lub złośliwe aplikacje facebookowe. O tym, jak się chronić, dla Interaktywnie.com pisze Andy Patel, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w firmie F-Secure.
Przede wszystkim należy aktualizować oprogramowanie na swoich urządzeniach, gdy tylko pojawia się nowa wersja. Ponadto warto używać oprogramowania do ochrony punktów końcowych.
Istotny jest także wybór silnego hasła, różnego dla wszystkich kont z jakich korzystamy. Hasło nie powinno być nikomu udostępniane oraz trzeba pamiętać o konieczności wylogowania się po każdorazowym użytkowaniu Facebooka na urządzeniu, z którego korzysta więcej osób. W innym przypadku umożliwiamy łatwy dostęp do naszych danych.
Nie akceptuj wszystkich zaproszeń
Nie powinno się także akceptować zaproszeń do znajomych od ludzi, których nie znamy. Pomocne będzie korzystanie z dodatkowych funkcji zabezpieczeń, takich jak powiadomienia o logowaniu, zaufane kontakty czy udostępniona przez Facebook aplikacja Security Checkup.
Przede wszystkim jednak należy kontrolować to, w co klikamy. Oszustwa często wyglądają podejrzanie na pierwszy rzut oka. Mogą one pochodzić od nieznanej nam osoby, lub kogoś z kim rzadko się kontaktujemy. Często chcą przyciągnąć naszą uwagę wyróżniającym się tytułem, takim jak: "OMG, co Ty robisz na tym filmiku?", "Po prostu kliknąłem i dostałem darmowego iPada!" lub "Sprawdź zdjęcie, na którym Cię oznaczono!". Często zamieszczane są do tego skrócone linki (na przykład z bit.ly). Należy być ostrożnym za każdym razem, gdy w coś klikamy na Facebooku. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, lepiej w to nie klikać. Należy także zachować ostrożność podczas nadawania uprawnień aplikacjom.
Co robić, gdy wirus już nas zaatakuje?
W niektórych przypadkach Facebook jest w stanie określić, czy dane połączenie pochodzi z zagrożonego systemu. W takiej sytuacji użytkownik będzie miał ograniczony dostęp – możliwe wtedy jest odczytywanie zawartości, ale nie publikowanie postów. Często jest to oznaką, że konto zostało zainfekowane.
Gdy konto zostanie zainfekowane, kroki jakie należy podjąć są uzależnione od typu złośliwego oprogramowania. Nowoczesne oprogramowania chroniące punkty końcowe najczęściej umożliwiają pozbycie się tego typu malware’u z systemu (np. przez pozbycie się wtyczki w przeglądarce).
W zależności od używanej przeglądarki, należy postępować zgodnie z instrukcjami i usunąć wszelkie wtyczki, które zostały zainstalowane a nie są przez nas używane. W ustawieniach konta na Facebooku lub dzięki aplikacji Security Checkup, można sprawdzić, które aplikacje zostały zainstalowane i pozbyć się tych, których nie jesteśmy pewni. Po wszystkim najlepiej zmienić hasło do konta.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»