3.01.2009 / Software
 

Internet Explorer pod ostrzałem

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Firefox i Safari zabierają Internet Explorerowi sporą część udziału w rynku.

Najnowsze dane opublikowane przez firmę Net Applications sugerują, że Internet Explorer stracił w grudniu sporą część swojego udziału w globalnym rynku przeglądarek kosztem Mozilli i Safari. Według raportu, udział IE w rynku spadł w ciągu ostatnich 10 miesięcy o ponad 6 proc. osiągając najniższy w historii poziom 68,15 proc. w grudniu tego roku.

Dla porównania. Udział Firefoxa tylko w grudniu wzrósł o 1,5 proc., a w ciągu 10 ostatnich miesięcy o 4 proc. osiągając poziom 21,24 proc. w chwili obecnej.

"Osiągnięcie dwudziestoprocentowego udziału w globalnym rynku przeglądarek to dla nas ważne osiągnięcie", powiedział serwisowi Yahoo! News CEO Mozilli John Lilly. "To ogromna zasługa całej globalnej społeczności Mozilli. Osiągnięcie, które dla wielu osób jeszcze kilka lat temu wydawało sie niemożliwe do zrealizowania."

Przeglądarka Safari sygnowana logo Apple na przestrzeni ostatnich lat również systematycznie odbierała udział rynkowy Internet Explorerowi. Od lutego 2008 roku udział Safari w torcie przeglądarek wzrósł o ponad 2 proc. osiągając tym samym poziom 2,93 proc. w grudniu 2008. Jednakże powiększający się udział Safari zawdzięczać należy przede wszystkim rosnącej (szczególnie za oceanem) sprzedaży komputerów Apple, które są "fabrycznie" wyposażone tę przeglądarkę. Według Net Applications, w ciągu ostatnich 10 miesięcy udzial systemu OS X w globalnym rynku systemów operacyjnych wzrósł o 2,17 proc.

Nawet Chrome - całkiem świeża przeglądarka od Google'a, która światło dzienne, jeszcze jako wersja beta ujrzała we wrześniu, w okresie niespełna kwartału swojej bytności na rynku zagarnęła 1 proc. udziału w torcie przeglądarek.

Wśród najważniejszych narzędzi do przeglądania internetu jedynie Opera stoi w miejscu. Mimo entuzjazmu twórców aplikacji w ciągu ostatnich 10 miesięcy, jej udział w rynku wzrósł zaledwie o 0,7 proc.

Źródła: Read Write Web, Yahoo! News

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Łukasz Skalik
1. Łukasz Skalik 04.01.2009 / 21:58
przy okazji tej niezwykle optymistycznej wiadomosci...

no bo jak tu sie nie cieszyc ze 'Misiek' (pieszczotliwe okreslenie Explorera zapozyczone od naszych zakładowych informatykow) przemija jak Commodore64, buty Relax czy walkman "Kajtek"

chciałbym przypomnieć za prasą branżową jeden nieprzyjemny fakt. W listopadzie Google wycięło StarOffice'a ze swojego pakieciku Google Pack. wszelkie znaki na niebie i ziemi oraz doswiadczenia z wolnym rynkiem pozwalaja przypuszczac, że to dopiero poczatek porządkowania skumulowanego tam softu. W połowie grudnia wybór padł na Firefoksa, który nie jest już domyślną przeglądarką pakietu. Następcą stał sie rzecz jasna chrom.

nie wiem jak Wy ale ja mam centralnie 'deja vu'
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.