Zapraszamy na naszą relację z drugiego dnia konferencji InternetBeta 2009.
Po emocjach związanych z pierwszym dniem konferencji InternetBeta 2009 czas na dzień drugi. Tym razem prelegenci zostali podzieleni na trzy równoległe sesje.
Relacja z pierwszego dnia dostępna w tym miejscu.
Słuchaczy czeka więc niełatwe zadanie, by zaplanować sobie dzień pomiędzy trzema salami konferencyjnymi. Pełny program dzisiejszych wykładów znajduje się na stronach InternetBeta 2009. Wciąż nie wiadomo czy dojdzie do skutku spotkanie z Januszem Palikotem i video-konferencja z przedstawicielami Fantasy Interactive.
[08:17] Podobnie jak wczoraj - rozpoczynamy o godz. 10:00. Jako pierwsi wystąpią: Kazimierz Krzysztofek (Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie) - "Świat w wersji Beta czyli cała władza w ręce sieciowego ludu"; Artur Kurasiński (Revolver Interactive) - „Polska Dolina Krzemowa - utopia czy konieczność?”; Piotr Długi (Cafe News SA) - „Program lojalnościowy dla mediów - czyli jak zwiększyć czytelnictwo w Internecie”.
[09:51] Za mniej więcej 10 minut powinny rozpocząć się pierwsze prezentacje, tymczasem frekwencja w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania delikatnie mówiąc nie zachwyca. Z tego powodu rozpoczęcie opóźni się o kilkanaście minut.
[10:31] Artur Kurasiński o "oryginalnej" Dolinie Krzemowej - garść faktów i kilka zdań o historii. Tymczasem Piotr Długi: "Jednym z kluczowych czynników sukcesu strony internetowej jest ciekawy content... dla wyszukiwarek" - via ostrykrzys. Artur Kurasiński: "Edukacja jest kluczem" - komentarz do kwestii różnic w poziomie edukacji USA vs Polska.
[10:42] Kończy się pierwsza tura prezentacji, a po nich Tomasz Goban-Klas (Uniwersytet Jagielloński) - „Internet jako paradoks”, Rafał Han (Han Bright) - „Innowacyjne projekty internetowe dla dzieci 2-9 lat na przykładzie Ciufcia.pl” oraz Michał Olszewski (Agora SA) - „Forum ze 100 mln wpisów - ocean chamstwa czy oaza wolnego słowa?”, który już rozpoczął swój wykład.
[10:49] Michał Olszewski o tym, dlaczego każdy może napisać to co chce.
[11:01] Na innej sali "Maluch rozwija się szybciej jeśli wchodzi w interakcję z kompetentnym dorosłym" - via ahajduk. Michał Olszewski w tym czasie odpowiada na pytania widowni.
[11:07] Pierwszą część sesji 3 kończy wystąpienie Urszuli Kandefer (Ideo) - „SERM – czyli jak ludzie mogą zadbać o swój wizerunek w wyszukiwarkach”. Tomasz Goban-Klas z UJ cytuje Ryszarda Tadeusiewicza z krakowskiej AGH. "Mediamorfoza to transformacja środków komunikowania (mediów) (...) Internet jest za darmo ale krasnoludki go nie utrzymują".
[11:25] Sesja 2 i 3 wyprzedzają i rozpoczną przerwę kawową nieco wcześniej - oprócz Urszuli Kandefer przemawia także Agnieszka Karp (CzasDzieci.pl) - „Dziecko w Internecie – profil, etyka, skuteczna promocja”, a na wystąpienie Bogusława Kwarciaka (OpusB, Uniwersytet Jagielloński) - „Jak Homo Sapiens został przygotowany do weryfikacji informacji w sieci www” będziemy musieli jeszcze poczekać.
[11:34] Jeszcze przed prezentacją Bogusława Kwarciaka wszyscy udają się na przerwę. Po powrocie sesja 1 będzie mieć o jeden wykład więcej.
[11:58] Zaczynamy drugą część - na sesji 2 Rafał Styczeń (IIF SA) - „Inwestowanie w Internecie - wróżenie z fusów czy przemyślane decyzje”, a tuż obok Michał Banaszewski (Opcom) - „Wszystko co chciałbyś wiedzieć o social media, ale bałeś się zapytać... czyli wykorzystanie social media w promocji marek i brandów”. Na dolnej sali opóźniona prezentacja Bogusława Kwarciaka.
[12:02] Rafał Styczeń zaczyna od struktury inwestycji PE/VC w Polsce - 84% buyout, 15% expansion, seed i startup niemal niezauważalne. W 2015 inwestycje PE/VC przekroczą 7 mld zł. Seed, Startup i Expansion osiągnie blisko 2 mld zł. Szybkie nawiązanie do porannej prezentacji Artura Kurasińskiego.
[12:12] Według prezesa IIF: "Osoby zgłaszające się do funduszu nie potrafią klarownie przedstawić swojego modelu biznesowego", a "Najlepsze firmy to takie, które nie korzystają z finansowania". Michał Banaszewski (Opcom) nawiązuje do kampanii Whooper Sacrifice.
[12:25] Bogusław Kwarciak: "Anonimowość maleje w miarę opanowywania technologii przez użytkowników, a oszukiwanie wcale nie jest łatwe"- via socin, "Podświadomie wykrywamy zmianę rytmu wypowiedzi na komunikatorze" - via szuszucp. Rafał Styczeń odpowiada już na pytania słuchaczy.
[12:29] W ramach sesji 2 już za chwilę Małgorzata Naglak (PARP) - „Dot@cje dla e-biznesu”. Po Michale Banaszewskim wystąpi Michał Białek (Wykop.pl) - „Efekt wykopu, czyli selekcja treści w Internecie”, a mikrofon po Bogusławie Kwarciaku przejmie Mariusz Wesołowski (Allegro) - „Społeczność w sieć uwikłana”.
[12:35] Michał Białek: "Problemem dzisiejszego świata nie jest brak informacji ale ich nadmiar. Jeśli wydrukujemy internet (3 800 lat drukowania) jego przeczytanie zajęłoby 57 000 lat". Problemem szukania wartościowej informacji w wyszukiwarkach jest brak semantyczności. Spam stanowi 90% treści w internecie.
[12:43] Kilka statystyk Wykop.pl - na wykopalisko trafia 400 znalezisk/dzień, a na stronę główną dostaje się 10-20/dzień.
[12:48] Za chwilę przyjdzie pora na ostatnie przed przerwą obiadową prezentacje - Arkadiusz Hajduk (Smava) - „Pożyczki między ludźmi - jak to się robi?” oraz Paweł Loedl (Imago Public Relations) - „PR a Twitter i Blip – nowy model relacji z mediami i bezpośredniej komunikacji z klientami”. Tą część sesji 1 zakończy zapewne wystąpienie Marty Klimowicz, ale póki co do głosu zostanie dopuszczony Marcin Jagodziński (GG Network SA) - „Tu i teraz: Real-Time Web”.
[13:06] Mariusz Wesołowski: (Allegro) "Internet dał nową jakość badań społecznych i nowe wyobrażenie o społeczeństwie". To jeden z ostatnich wniosków, a na scenie pojawia się Marcin Jagodziński (GG Network SA).
[13:18] Marcin Jagodziński w dynamicznym stylu przybliża pojęcie "real-time web". Opinie na sali i blipie bardzo pozytywne (choć w tym drugim przypadku ciężko o obiektywizm). Trzeba przyznać, że styl prezentacji ma wiele wspólnego z jej tematem. Następnie kilka zdań o wadze otwartego API i zagrożeniach związanych np. z platformą Facebook Connect.
[13:24] Marcin Jagodziński: "Reputacja zależna od liczby powiązań".
[13:27] Błyskawiczna zmiana warty na sesji 1 i Marcina Jagodzińskiego zastępuje Marta Klimowicz (Biznes 2.0) - „Co w Internecie znaleźliby klasycy socjologii?”. Po przerwie obiadowej już wszystkie sesje będą przebiegać rówolegle i zgodnie z planem.
[13:33] Więzi społeczne w mieście i na wsi oraz przybliżenie kilku teorii pomocnych w opisywaniu społeczności internetowych. Blogowe społeczności na przykładzie "szafiarek". Następnie przykład społeczności zgromadzonej wokół Kominka.
[13:37] O profilach w serwisach społecznościowych i kreowaniu tożsamości. Końca dobiegają pozostałe prezentacje i za kilka minut przerwa obiadowa, po której Dominik Batorski (Uniwersytet Warszawski) - "Trendy w korzystaniu z Internetu i jego konsekwencje dla użytkowników. Diagnoza 2003-2009", Tomasz Karwatka (Idecato) - „eCommerce. Nowe i stare kanały sprzedaży” oraz Przemysław Włodarski i Leszek Wolany (Hyperhouse of Media) - „Synergia mediów, czyli jak efektywnie wykorzystać Search Engine Marketing. Aktualne trendy”.
[14:17] Przerwa obiadowa się kończy i wracamy na swoje miejsca.
[14:27] Tomasz Karwatka mówi o wielokanałowym e-commerce - "Wielokanałowe biznesy rosną szybciej (68% vs 38%)". 1-800 Flowers stworzyli aplikację, która zawiera cały proces zakupowy osadzony na Facebooku. "Najbardziej perspektywiczny kanał to mobile".
[14:42] Po chłopakach z Hyperhouse of Media Julia Krysztofiak-Szopa (AdTaily) i Michał Olszewski (Gazeta.pl) - „Serwisie! Podziel się wynagrodzeniem z ludźmi, którzy Cię tworzą”. Tomasza Karwatkę zastąpi Marcin Bosacki (InPost) - „Projekt 01 - doświadczenia z pre-launchu usługi Paczkomaty 24/7”, a na sesji 1 głos zabierze Arvind Juneja (GoldenLine) - „Aspołeczne web 2.0, czyli jak łatwo można zmarnować potencjał social media”.
[14:55] Hyperhouse of Media w ogniu pytań, a za moment Julia Krzysztofiak-Szopa z AdTaily. Na dolnej sali trwa prezentacja Dominika Batorskiego.
[15:03] Na początek Julia wyjaśnia zjawisko "long tail" i przedstawia główne idee AdTaily.
[15:09] W tym samym czasie w ramach sesji 1 swoje wystąpienie rozpoczął Arvind Juneja. Jak można zmarnować potencjał social media? Publikować na mikroblogu "suchy RSS".
[15:22] Case skarpetkowo.pl, jako przykład wykorzystnia mikrobloga w promowaniu e-commerce. Max Przyjemny, fikcyjna postać grająca w Mafia Wars kolejnym przykładem.
[15:34] "Postulaty Arvinda" - wyjdź do ludzi, zacznij interakcję, wyciągaj wnioski i wróć do ludzi. Tymczasem po długiej serii pytań AdTaily i Gazeta.pl powoli opuszcza scenę, na której pojawi się Paweł Sala (Freshmail) - „E-mail marketing - najważniejsze trendy i sposoby wykorzystania”. Skończył również Arvind Juneja, a tą część sesji 1 zakończą Jakub Filipowski i Adam Zygadlewicz (Netguru) - „Narzędzia Web 2.0 jako broń masowego społecznego uświadamiania”. W trzeciej sali Szymon Szymczyk (Empathy Interactive) - „Nowoczesne aplikacje sieciowe - narzędzia usprawniające komunikację organizacji”.
[15:38] Netguru zaczyna od projektu TheyWorkForYou i organizacji MySociety.org - w sali 101 prezentacja Freshmaila zrobiła słuchaczom ochotę na mojito. SiePomaga.pl pomagający zbierać pieniądze na cele charytatywne oraz Flakmecz to kolejne tematy prezentacji Netguru.
[15:56] Ostatnia dziś przerwa na kawę, a po niej Grzegorz Skuza (Agencja Reklamy Eura7) - „Biznes – Nauka – Polityka: co może je łączyć w Internecie?”, Michał A. Chrzanowski, Ewa Sobula (INQUISIO) - „Zaufanie w handlu internetowym", Jacek Opaluch (K2 internet S.A.) - „Sieć designu, design sieci. Użytkownik kontra projektant”.
[16:20] Jacek Opaluch: "Poprawki nie są niczym złym" (..) "Dając możliwość złożonego wyboru, użytkownik myśli, że wynik będzie równie złożony - później następuje rozczarowanie" (...) "Nie istnieją uniwersalne aplikacje 'do wszystkiego'".
[16:37] Zdanie na temat ikonografii, czyli słowo vs ikona oraz interfejsy przyszłości, które kończą prezentację Jacka Opalucha. Powoli zbliżamy się do przedostatnich prezentacji. Wśród nich: Eryk Orłowski (Offline) - „Projektowanie perswazyjne, czyli sztuka wpływu na decyzje”, Monika Rosińska (Empathy Interactive) - „Czy twój system jest bezpieczny?”, Tomasz Sawicki (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), „Systemowa rewolucja social media”.
[16:53] Eryk Orłowski tłumaczy do czego perswazja przydaje się w życiu i co działa na odbiorców w codziennych sytuacjach.
[17:17] Na koniec drugiego dnia Barbara Przywara i Paweł Przywara (Wyższa Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) - „Między IV a V władzą - dziennikarze a blogerzy”, Daniel Jachyra (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) - „Co by było, gdyby Internetu nie było?”oraz Dominik Wartecki (DotPR) - „Wizerunek w sieci, czyli druga twarz Twojej marki...”.
[17:59] Koniec drugiego dnia - powrót do hoteli, a już za około godzinę wyruszamy na plenerową imprezę do Kielnarowej. Zapraszamy na jutro, tradycyjnie od godz. 10:00.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Szkoda, że mało jest organizowanych tego typu imprez na pomorzu.