24.03.2010 / Wyszukiwarki
 

Rosyjska kampania PPC to nie tylko Google

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Fot.: Raport interaktywnie.com
Fot.: Raport interaktywnie.com "Marketing w wyszukiwarkach"

W ramach współpracy z firmą Mascus (obecną na całym świecie giełdą maszyn online), agencja Bluerank realizuje od listopada 2009 rosyjską kampanię PPC (Pay per Click) promującą wśród runautów (tj. rosyjskich internautów) portal Mascus.ru. Bluerank i Mascus współpracują już od dwóch lat. Polska agencja oferuje firmie doradztwo strategiczne w zakresie SEM w kilkudziesięciu krajach na świecie. W Polsce odpowiada za działania SEO dla Mascus.pl, w Rosji za kampanię PPC dla Mascus.ru, w USA rozpoczyna właśnie optymalizację i pozycjonowanie serwisu www.Mascus.com.

Działania reklamowe z zakresu PPC prowadzone są zarówno w rosyjskiej wersji Google’a (Google.ru), jak i w  popularnej w tym kraju wyszukiwarce Yandex. Jak podkreślają przedstawiciele Bluerank, trudno mówić o wspólnym mianowniku tych działań.

Większy budżet dla Yandex

Karolina Rosińska, PPC manager w Bluerank, wśród podstawowych różnic między Google a Yandex wymienia potencjał pozyskanego ruchu z obu sieci. - W związku z większą popularnością wyszukiwarki i katalogów Yandex w Rosji, budżet wykorzystywany w tej sieci jest ponad dwukrotnie wyższy niż w Google – mówi. Również koszt pozyskania użytkownika (tj. CPC) w przypadku rosyjskiego konkurenta Google’a jest większy. Jak jednak podkreśla przedstawicielka Bluerank, w efekcie inwestycji budżetu w Yandex, klient otrzymuje lepsze statystyki jakościowe ruchu na swojej stronie.

Ale Google nie stoi na straconej pozycji. Na korzyść giganta z Mountain View przemawia ogólny wskaźnik CTR dla kampanii, który jest tutaj wyższy. Chociaż i w tym przypadku jest wyjątek - CTR w katalogach witryn Yandex jest wyższy niż w sieci kontekstowej Google. Z czego bierze się ta różnica? Zdaniem Karoliny Rosińskiej wynika ona z większych możliwości dopasowania tekstów reklamowych oraz słów kluczowych w przypadku Google’a. Przedstawicielka Bluerank jednocześnie podkreśla, że dla kampanii w dwóch tak różnych sieciach, CTR nie może być jedynym wyznacznikiem skuteczności działań marketingowych, czego potwierdzeniem są m.in. lepsze wyniki jakościowe ruchu pozyskanego z wyszukiwarki Yandex.

Runauci wybierają Yandex

Wstępnym założeniem rosyjskiej kampanii było wygenerowanie miesięcznego ruchu w serwisie Mascus.ru na poziomie około 6 tys. wejść z linków sponsorowanych. Optymalizacja działań i obniżenie kosztu kliknięcia pozwoliło tę liczbę zwiększyć do 8 tys. wejść.

Porównując ruch uzyskany z obu wyszukiwarek, wygrywa Yandex – z blisko 20 proc. przewagą. Karolina Rosińska dodaje także, że jakość ruchu generowanego przez rosyjską wyszukiwarkę jest o wiele lepsza niż ta pochodząca z Google’a. - Wizyty runautów trafiających na stronę z Yandexu były o około 2 minuty dłuższe – podkreśla.

Więcej o PPC możesz przeczytać w raporcie pt. "Marketing w wyszukiwarkach".

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.