Osiągnięcie "pozycji 0" nie jest łatwe, ale jest o co walczyć.
Featured snipppets pojawiały się na komputerach w 86,6% przypadków w porównaniu z 73,3% na urządzeniach mobilnych - wynika z analizy Rank Ranger. Wydawcy mają więc większe szanse na znalezienie się na "pozycji 0" na komputerach niż na smartfonach, co może mieć wpływ na strategię contentową. A jest o co walczyć.
Wyniki rozszerzone, które jednoznacznie odpowiadają na pytanie użytkownika, bez przekierowywania go do strony wydawcy, wyświetlają się nad organicznymi wynikami wyszukiwania, stąd mowa o "pozycji 0". Mimo że wyglądają podobnie, featured snippets to nie direct answers, które są odpowiedziami suflowanymi bezpośrednio przez Google. Featured snippets to fragmenty pobierane ze stron internetowych wydawców. Google wybiera te, które - oprócz tego, że zawierają wartościowe treści - są semantycznie uporządkowane i wyświetla je w bezpośrednio pod listami płatnymi i tuż nad pierwszym organicznym wynikiem w SERPach.
Ben Goodsell z Search Engine Journal podaje, że współczynnik klikalności (CTR) na stronie, która została wyświetlona jako featured snippets wzrasta z 2 procent do 8 procent, a przychody z ruchu organicznego nawet o 677%!
Jak jednak znaleźć się na pozycji 0? Nie jest to łatwe...
Michał Gierat
SEO specialist
Result Media
Google stale urozmaica swoją wyszukiwarkę, tworząc ją coraz bardziej przydatną dla użytkowników. Obecnie możemy sprawdzić kursy walut, prognozę pogody czy tekst piosenki bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, bez konieczności przechodzenia na konkretną stronę. Jednym z ciekawszych udogodnień jest umieszczenie odpowiedzi na zadane przez użytkownika pytanie bezpośrednio w oknie, jeszcze przed wynikami wyszukiwania. Takie dodatkowe elementy nazwane zostały featured snippets i są one obecnie rozwijane przez Google w coraz to nowe formy zapytań.
Istnieje kilka reguł ułatwiających tworzenie treści pod polecane fragmenty. Przede wszystkim chodzi o to, aby odpowiednio przygotować materiały na dedykowanych podstronach, np. składających się z pytań i odpowiedzi. Treści muszą być łatwo dostępne w kodzie strony, to znaczy powinny być semantycznie poprawne, umieszczone na podstronach, które stosunkowo szybko się wczytują i są dostępne dla robotów Google. Dobrze aby w treści strony było pytanie i obok niego odpowiedź. Należy też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu tagów. Warto również śledzić informacje Google, gdyż co jakiś czas odblokowywane są nowe formy takich snippetów, a każdy z nich cechuje się nieco innymi warunkami, które determinują możliwość pojawienia się w nich. Przykładowo - dla zapytań o słowa piosenek nie musimy odpowiadać na pytania użytkownika, wystarczy zamieścić tekst, z kolei dla działań matematycznych lepiej wyeksponować wzór, tablicę lub wykres.
Zdecydowanie warto starać się o obecność w featured snippets, gdyż zwykle pojawia się tam link (lub chociaż wzmianka o naszej stronie), zatem zajmujemy „pozycję 0” w wynikach wyszukiwania. To oczywiście znakomicie poprawia naszą widoczność oraz zwiększa szansę na dalsze konwersje. Trzeba jednak pamiętać, że mimo stosowania wszystkich zaleceń ostatecznie to algorytm Google wybiera, czy (i które) treści tam się pojawią, zatem nie możemy zagwarantować sobie zajęcia tej pozycji.
Anna Kołodziejczyk
SEO Specialist
ECHO Marketing
Featured snippets, czyli co?
Featured snippets to rodzaj wyników rozszerzonych dostarczających krótkich, precyzyjnych odpowiedzi na zapytanie użytkownika wpisywane w wyszukiwarkę. Są to fragmenty treści zaciągane z publikacji znajdujących się na pierwszej stronie SERP, często z TOP1. W związku z tym, że pojawiają się ponad wynikami organicznymi (choć pod reklamami), określa się je jako „pozycja zero”.
Aby maksymalnie ułatwić googlującemu szybki dostęp do interesujących go informacji, wyszukiwarka serwuje featured snippets w różnych formach, zależnie od charakteru wyszukiwanego hasła. Odpowiedź może być zawarta m.in. w krótkim paragrafie, w postaci listy wypunktowanej, tabeli, zdjęcia czy wideo. Ma być przystępnie i czytelnie.
From zero to hero
Pozycja zero to dla witryny złote runo – jej zdobycie nie jest proste, ale gra jest warta świeczki – przekłada się na zwiększenie rozpoznawalności brandu, większą liczbę wizyt na stronie, także z wyszukiwania głosowego, zwiększenie odsetka konwersji, a wreszcie – większe zaufanie do marki. Promując wynik w ten sposób, Google pokazuje światu (a właściwie mieszkańcom danego kraju), że strona jest wartościowa i wiarygodna. Przynajmniej pod kątem jego standardów.
Jak zachęcić roboty, by skorzystały właśnie z naszych treści, tworząc fragmenty rozszerzone?
Stabilna pozycja w TOP10 to połowa sukcesu, kolejnym krokiem jest odpowiednie zoptymalizowanie contentu.
- Zadbaj o klarowną strukturę treści. Tekst powinien być spójny logicznie i hierarchicznie uporządkowany, najlepiej przy wykorzystaniu stosownych nagłówków. Unikaj obszernych bloków tekstu, postaraj się, by każda myśl znalazła się w oddzielnym akapicie. Pamiętaj, że featured snippets nie zajmują więcej niż kilka wersów (z analiz Moz wynika, że jest to około 40–50 słów).
- Dowiedz się, o co pytają użytkownicy w kontekście danej tematyki. Zadbaj o to, by treść merytorycznie, a jednocześnie zwięźle odpowiadała na pytania: jak? Gdzie? Kiedy? Co? Który? Itd. Dobrą praktyką jest umieszczenie pytania w nagłówku. Jeśli to możliwe, odpowiedź zawrzyj w zdaniu wprowadzającym, w kolejnych rozwiń myśl. Korzystaj w fraz długoogonowych.
- Sprawdź, jak aktualnie wyglądają wyniki wyszukiwania na dane zapytanie. Jeśli konkurencja wyświetla się we fragmentach rozszerzonych z wykresem – użyj wykresu, ale postaraj się dostarczyć bardziej przydatnej wiedzy. Badanie SEMrush pokazało, że najczęściej w wynikach rozszerzonych możemy zobaczyć paragrafy (53.2%), listy (35.5%) i tabele (11.5%).
- Zdobądź jakościowe linki. Wartościowe odnośniki z tematycznie powiązanych witryn wzmacniają autorytet domeny, są dla robotów jasnym sygnałem, że nasza strona jest godna zaufania i warto ją promować.
- Kontroluj snippety, które już wypracowałeś i oceń braki. Monitoruj liczbę i rodzaj fragmentów rozszerzonych z którymi już pojawiasz się na dane słowa kluczowe i optymalizuj treści, by stać się widocznym w kolejnych.
Więcej snippetów pojawia się na desktopie niż na urządzeniach mobilnych
Specjaliści z RankRanger podają, że stosunek ten wynosi 86.6% do 73.3%. To cenna informacja. Znając profil naszych użytkowników i ich przyzwyczajenia związane z typem wykorzystywanej technologii, możemy odpowiednio optymalizować naszą strategię tworzenia treści.
Google dba o to, by polecane fragmenty były możliwie najbardziej użyteczne, o czym świadczy sierpniowa aktualizacja algorytmu. Dzięki wdrożonym zmianom system ma sprawniej oceniać, które treści warto umieścić na pozycji zero. Liczy się użyteczność i aktualność informacji, dlatego należy pamiętać o regularnym odświeżaniu contentu. Przedawniony nie jest atrakcyjny ani dla użytkownika, ani dla robotów.
Agnieszka Pantera
Specjalista SEO
Intellect
Features Snippet, powszechnie znane jako pozycja „0” to w dosłownym tłumaczeniu „polecane fragmenty z odpowiedzią”. Wyświetlane są powyżej wyników organicznych w wyszukiwarce Google. Wyniki te pojawiają się najczęściej w sytuacji, gdy użytkownicy wpisują pytanie, bądź popularne zagadnienia typu „przepis na”, „najwyższy szczyt”, itp.
Obecnie w formie Featured Snippet pojawiają się m.in. bezpośrednie odpowiedzi na zapytanie (Direct Answer), graf wiedzy znajdujący się po prawej stronie wyników, czy np. wyróżnione obrazki powiązane ze wpisaną frazą. I tak np. wpisując „Przepis na naleśniki” na pozycji „0”, pokaże nam się wstęp do przepisu, obrazek, i adres strony, z którego został pobrany fragment z odpowiedzią. Na zapytanie: „Jaki jest najwyższy szczyt w Tatrach?” w wynikach wyszukiwania od razu otrzymujemy wynik z Map Google, z nazwą szczytu, opiniami, podobnymi wyszukiwaniami itd.
Z punktu widzenia użytkowników Featured Snippet to niezwykle przydatna funkcja. W zależności od rodzaju zapytania, użytkownik może otrzymać gotową odpowiedź, bez konieczności klikania w wynik, np. zadając pytanie na wąski temat („1 ha ile to m”). Przeważnie jednak wynik „0” to jedynie „zajawka”, która ma zachęcić do kliknięcia w wynik i przeczytania całości wpisu.
W jaki sposób dostać się do Featured Snippet?
Pojawienie się na pozycji „0” w wynikach wyszukiwania, to ogromna szansa na pozyskanie dodatkowego, i co ważne, wartościowego ruchu. Osoby klikające wynik „0” to użytkownicy, których rzeczywiście zainteresowała treść. O taki ruch warto zawalczyć. Jak to zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Rozbuduj stronę o frazy z tzw. długiego ogona („long tail”).
- Zweryfikuj jak o Twój biznes klienci pytają Google’a. Na tej podstawie stwórz treści, które będą rozpoczynać się od często zadawanych pytań: „jak”, „gdzie”, „po co”, „dlaczego”, „kiedy”, itp.
- Pamiętaj, by treści były rozbudowane - atrakcyjne nie tylko dla robotów, ale również dla użytkowników. Wzbogać treść tabelkami, cytatami, infografikami, materiałami wideo, „how to”. Pamiętaj, że treść musi być unikalna i wysokiej jakości.
- Przy tworzeniu treści zastosuj zasadę odwróconej piramidy, a więc od ogółu do szczegółu. W leadzie powtórz pytanie/zagadnienie z wyszukiwania i udziel ogólnej odpowiedzi. Następnie przejdź do szczegółów zagadnienia, na końcu dodaj wątki poboczne.
- Nie zapomnij o wdrożeniu odpowiednich danych strukturalnych na stronie, które pomogą robotom rozpoznać publikowaną przez Ciebie treść. Dane strukturalne pozwolą również na większą kontrolę wyświetlanych treści. Koniecznie zapoznaj się z nowymi meta tagami: „max-snippet”, „max-video-preview” oraz „max-image-preview”.
Podsumowując, pojawienie się w wynikach wyszukiwania na pozycji „0” zwiększa szansę na zdobycie wartościowego ruchu. Co więcej, to wyróżnienie jak na razie jest bezpłatne, więc jest to swego rodzaju bonus od Google’a. Przeważnie na pozycji „0” pojawiają się strony z TOP 10, co pozwala na uzyskanie przez stronę 2 bezpłatnych wyników wyszukiwania na pierwszej stronie SERPÓW. Widać, że Google mocno testuje rozwiązanie związane z Featured Snippet, co z kolei wiąże się z ideą wyszukiwania głosowego, nad którym wciąż pracują specjaliści z Mountain View. Warto podążać za tym trendem, by nie zostać w tyle i przygotować się na nadchodzące zmiany.
Benedykt Protasiuk
Head of SEO
SEMPAI
Fetured snippets to fragmenty z odpowiedzą bezpośrednią na zapytanie użytkownika z poziomu wyników wyszukiwania - bez konieczności wchodzenia na stronę.
Przyjmują one różną formę wizualną, prezentując treści zarówno w formie tekstu, wypunktowań, wyliczeń czy działań “krok po kroku”, tabeli z danymi oraz w innych formach takich jak np. video z serwisu YuoTube. Prezentowany fragment odpowiedzi może być różnej długości oraz posiadać zdjęcie (niekoniecznie z tego samego źródła). Charakterystycznym elementem jest pozycja na górze wyników wyszukiwania oraz objęcie w ramkę - która wyróżnia te wyniki na tle pozostałych. W przypadku zapytań przy użyciu voice search odpowiedzi bezpośrednie są odczytywane jako odpowiedź wg schematu “jak podaje strona.pl …”
Jak się dostać do fetured snippets ?
Musimy być wysoko na dane zapytanie. Jak pokazują badania dotyczące polskojęzycznych odpowiedzi bezpośrednich (https://www.silesiasem.pl/featured-snippets-direct-answer-w-polsce-co-wiemy-na-podstawie-165k-slow-kluczowych), aż 80 % pochodzi ze stron na pozycjach 1-3; wynik z pierwszej pozycji stanowią aż 48 % przebadanych fraz. Warunkiem koniecznym do pojawienia się w odpowiedziach bezpośrednich jest obecność w top 10 (warunek ten nie dotyczy treści video) oraz odpowiednie formatowanie treści.
Prawidłowa optymalizacja jest stosunkowo prosta. Należy zadbać o to, aby używać pytań zadawanych przez użytkowników i bezpośrednio odpowiadać na nie poniżej.
“Co to jest x ? X to jest …” udzielając odpowiedzi w sposób jasny i zwięzły, a także mieszcząc się w maksymalnie 300 znakach (60 słowach) w obrębie jednego paragrafu treści. Jeżeli chcielibyśmy jednocześnie optymalizować je pod wyszukiwania głosowe - musimy być bardziej zwięźli w odpowiedzi i starać się zmieścić w ok 150 znakach (30 słowach), ponieważ jest to średnia wartość odczytywanych odpowiedzi bezpośrednich.
Robert Sosnowski
CVO
ReachaBlogger
Co to są Featured Snippets i jak można się tam dostać?
Featured Snippets to nazwa dla polecanych fragmentów z odpowiedzią wyświetlanych w wynikach wyszukiwania Google. Jako Featured Snippets prezentowane są fragmenty odpowiedzi, gdy użytkownik zada pytanie w wyszukiwarce. Google pobiera odpowiedzi z wybranej przez Google witryny i wyświetla je na samej górze listy wyników organicznych, w sekcji Answer Box. W Featured Snippets zamieszczany jest także link do cytowanej strony oraz przedstawiany jej tytuł i adres www.
Co zrobić, aby trafić do Featured Snippets? Tak naprawdę dokładną odpowiedź na to pytanie znają jedynie pracownicy Google. Na pewno na stronie powinna znajdować się odpowiedź na pytanie postawione przez użytkownika. Odpowiedź musi mieć max. 300 znaków, powinna być zwięzła, prosta i zrozumiała. Ważnym i koniecznym elementem jest optymalizacja strony pod SEO z uwzględnieniem słów kluczowych. Najlepiej także umieścić pytanie. Znaczenie ma także obecna pozycja strony w wyszukiwarce. Google nie umieści strony w Featured Snippets, gdy znajduje się ona na słabych pozycjach.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»